Zrealizowane marzenie Satoshiego: historia Bitcoina

17 lutego 2021
Category: Bitcoin Jest

Historia powstania Bitcoina nie zaczyna się od ugryzienia radioaktywnej monety, wystawienia technika laboratoryjnego na promieniowanie handlowe lub meteorytu z pozaziemską walutą, która rozbiła się na Ziemi. Zamiast tego zaczyna się od marzenia – o prawdziwie elektronicznym systemie kasowym peer-to-peer.

Można bezpiecznie założyć, że Bitcoin od samego początku dominował na rynku kryptowalut, działając jako katalizator, który wyrósł na tysiące następców. Ale gdzie zaczęła się historia Bitcoina? Jak ten pozornie magiczny zasób cyfrowy trafił do naszego codziennego życia? Kto za tym stoi?

Każdy wybitny superbohater ma równie fascynującą historię pochodzenia. Dziś cofniemy się w czasie, aby zbadać narodziny naszej ulubionej „super waluty, Bitcoina.

Pewnego razu…

Każdy dobrze zorientowany w świecie kryptowalut wie, że Bitcoin, „pierwsza kryptowaluta, powstała w styczniu 2009 roku. Jednak niewiele osób wie, że aby naprawdę zrozumieć historię Bitcoin, musimy cofnąć się jeszcze dalej.

Świat sprzed BitcoinaUstawmy scenę: jest rok 1982, a prywatność podczas dokonywania płatności przez Internet nie jest na najwyższym poziomie – delikatnie mówiąc – i dotyczy Ciebie. Jak masz teraz dokonywać bezpiecznych płatności?

David Chaum, informatyk, miał podobne odczucia. Opublikował artykuł zatytułowany „Ślepe podpisy za niewykrywalne płatności– wyraźny dowód, że nie przepadał za prywatnością płatności w Internecie. Więc co on zrobił? Zaproponował koncepcję eCash, a konkretnie DigiCash.

Podobnie jak Bitcoin, DigiCash został zaprojektowany jako bezpieczna waluta internetowa. Niestety, sprawy nie układały się z nim najlepiej – DigiCash zbankrutował pod koniec lat 90-tych. Otworzyło to jednak wrota dla ludzi takich jak Adam Back, wynalazca Hashcash – modelu potwierdzającego pracę, który ostatecznie stał się podstawą systemu Bitcoin.

Przejdźmy do lat 90., w których pojawiły się dwie próby stworzenia kryptowaluty: B-Money firmy Wei Dai i Bit Gold Nicka Szabo. Obie zostały sformułowane, ale niestety nigdy nie zostały w pełni rozwinięte – więc nie możemy definitywnie nadać żadnemu z nich tytułu „pierwszej kryptowaluty.

Potem nadchodzi sierpień 2008. Cichobitcoin.orgzostał zarejestrowany online. Dwa miesiące późniejgazetazostała wydana.Bitcoin: elektroniczny system pieniężny peer-to-peerzostał przekazany na listę mailingową kryptografii, autoryzowany nazwiskiem, które ostatecznie będziemy znali jako Satoshi Nakamoto.

Era Bitcoina 2009 Jeślibitcoin.orgzostał zarejestrowany w 2008 roku, kiedy powstał Bitcoin? 3 stycznia 2009 roku kod zaczął określać narodziny Bitcoina. Kilka dni później pierwszy w historii Blok – Blok Genesis – został wydobyty.

9 stycznia pierwsza iteracja oprogramowania Bitcoin została udostępniona publicznie i rozpoczęło się wydobywanie. 12 lutego Satoshi Nakamoto wysłał 10 BTC do Hala Finneya, znanego programisty i dewelopera – giełdy, która stała się pierwszą w historii transakcją Bitcoin.

W październiku tego roku Bitcoin otrzymał pierwszą wartość w dolarach od wpływowego użytkownika forum NewLibertyStandard. Wtedy 1 USD był wart 1 309,03 BTC – liczba oparta na ilości energii elektrycznej, jaką przeciętny komputer zużywałby do wydobycia jednego bitcoina.

2010 W 2010 roku Bitcoin uzyskał swoje pierwsze wymiany: Bitcoinmarket w lutym i Mt. Gox w lipcu. Bitcoinmarket był pierwszą platformą, która traktuje BTC jako towar, skutecznie tworząc rynek, który znamy dzisiaj.

Wkrótce potem dokonano pierwszego zakupu BTC i jesteśmy prawie pewni, że znasz tę historię. Ktoś zdecydował się sprzedać dwie pizze za 10 000 BTC. W tym czasie przybliżona wartość dwóch pizzy wynosiła 25 USD. 22 maja 2010, od tego dnia, stał się znany jakoDzień Pizzy Bitcoin. 10 000 BTC w chwili pisania tego artykułu jest warte 113 740 000 USD… yikes.

Wkrótce po przetworzeniu najsmutniejszej transakcji w historii BTC, wartość Bitcoina przekroczyła próg grosza (0,01 USD), a kapitalizacja rynkowa przekroczyła w listopadzie 1 milion USD.

2011 W lutym 2011 Bitcoin osiągnął kolejny kamień milowy: 1 BTC = 1 USD. Nasz ulubiony zasób cyfrowy zaczął być coraz częściej prasowany, zarówno dobry, jak i zły. Zacznijmy od zła. Niestety, odkryto Silk Road, cyfrowy czarny rynek używany głównie do kupowania i sprzedawania narkotyków.

Mt. Gox doznał również poważnego naruszenia bezpieczeństwa, które zagroziło tysiącom ich kont i dołączonym BTC. Dobra wiadomość jest taka, że ​​Bitcoin otrzymał swój pierwszy artykuł w magazynie TIME… eee… może powinniśmy najpierw zacząć od dobrych wiadomości.

W każdym razie kolejnym wielkim wydarzeniem, które miało miejsce w 2011 roku, było odejście Satoshi Nakamoto z projektu Bitcoin. Jeden z programistów Bitcoin Core, Mike Hearn, otrzymał pewnego pamiętnego dnia e-mail z Satoshi Nakamoto, w którym napisał, że twórca Bitcoin „przeszedł do innych rzeczy i czuł, że przyszłość Bitcoina została „w dobrych rękach.

Kiedy Satoshi „przeszedł na emeryturę, pozostało kilka znaczących rzeczy: przesłanka działania Bitcoina, zbiór notatek i pism oraz prawdopodobnie najbardziej wpływowa kryptowaluta w historii.

2012 – 2013 W 2012 roku Bitcoin po raz pierwszy osiągnął poziom 100 USD. Był to również rok, w którym nastąpił pierwszy Halving Bitcoina – wydarzenie, w którym nagrody blokowe dla górników są zmniejszane o połowę, aby zapobiec inflacji w systemie kryptowaluty.

W 2013 roku Bitcoin po raz pierwszy przekroczył granicę 1000 USD.

2014 W 2014 roku pożegnaliśmy się z jedną z pierwszych giełd Bitcoin, która pojawiła się na scenie: Mt. Gox. Złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości i zamknęli w kwietniu tego roku z powodu kolejnego włamania, który naraził ich platformę.

Do dziś trwają procesy sądowe, a nawet propozycje ożywienia popularnej niegdyś giełdy Bitcoin.

2015-2016 W 2015 roku nastąpiła fala skoków i spadków cen, nie osiągając ani szczytu, ani najniższego punktu.

W 2016 roku nastąpiło drugie Halving Bitcoina, zmniejszając o połowę nagrodę dla górnika do 12,5 BTC. W tym czasie Bitcoin również próbował dostać się na szczyt, ponieważ jego cena odzwierciedlała cień tego, czym kiedyś był.

2017 Rok 2017 okazał się jednym z najbardziej pracowitych lat dla Bitcoina. Podczas gdy rok 2016 był świadkiem próby odzyskania Bitcoina, rok 2017 stał się pomyślnym rokiem dla naszego ulubionego zasobu cyfrowego. Po pierwsze, ponownie osiągnął poziom 1000 USD – coś, czego nie robił od 2013 r. Tym razem nie poprzestał na tym. W październiku wartość przekroczyła 6 000 USD, a listopad zakończyła się z hukiem, osiągając po raz pierwszy poziom 10 000 USD.

Z powodu hossy Bitcoin inwestorzy zaczęli czuć, że FOMO pożera ich wnętrzności. Pod koniec grudnia Bitcoin będzie oddalony o zaledwie kilkaset dolarów od 20000 USD – skutecznie uszczelniając rekord wszechczasów BTC. Niestety na tym się skończyło.

2018-2019 2018 był przełomowy dla wielu posiadaczy. Wielu z nich spodziewało się, że cena BTC będzie nadal rosła i znalazło się na krótkim końcu transakcji. Wiele z nich zostało sprzedanych, póki jeszcze mogli, ale większość poniosła stratę, kupując BTC po najwyższej cenie.

To był trudny początek biegu Bitcoin w 2019 r., Który rozpoczął się od około 3700 USD. Jednak oczy zaczęły się odwracać, gdy w lipcu – szczytowym okresie roku – wzrosła do 12 000 USD. Ale mając na uwadze obawy przed niepowodzeniami z przeszłości, ludzie byli ostrożni i słusznie – cena spadła z powrotem do około 8 000 USD później tego roku.

2020 Jesteśmy teraz ponad połowę kolejki górskiej, którą jest rok 2020, a Bitcoin jest nadal tak nieprzewidywalny jak zawsze. Rok rozpoczął się dobrze, a cena wzrosła w lutym z około 7 000 do 10 000 USD. Jednak w marcu ceny spadną z powrotem do przedziału 5000 USD.

W maju ubiegłego roku widzieliśmy kolejny halving Bitcoina. W kolejnym miesiącu po raz kolejny odnotowaliśmy wzrost jego wartości do około 10 000 USD.

W chwili pisania tego tekstu cena utrzymuje się na stałym poziomie w przedziale 11 000-12 000 USD.

Kto stoi za Bitcoinem?

Do dziś nikt nie wie, kimnaprawdęjest Satoshi Nakamoto . To pseudonim, który pozostaje tajemnicą. Niektórzy uważają, że Nakamoto jest mężczyzną, niektórzy uważają, że jest kobietą, a inni nawet jako roboty lub grupy ludzi. Jednak ta nierozwiązana tajemnica rodzi tylko więcej pytań niż odpowiedzi. Ludzie wskazywali na kilku podejrzanych, którzymogli być „tym jedynym.

Przyjrzyjmy się szybko niektórym głównym podejrzanym:

 • Nick Szabo– Szabo jest założycielem Bit Gold, który miał pomysły bardzo podobne do tych z Satoshi Nakamoto.
 • Hal Finney– Finney jest jednym z pierwszych zwolenników Bitcoina. Był także znanym programistą i innym graczem, który był częścią pierwszej transakcji Bitcoin.Craig Wright– Wright publicznie twierdził, że jest samym Nakamoto i obiecał to udowodnić pewnego dnia. Niestety, ten dzień jeszcze nie nadszedł, więc nie wiemy na pewno, czy to rzeczywiście on.Gavin Anderson– Anderson jest twórcą oprogramowania, który przejął kontrolę, gdy Nakamoto zrezygnował z projektu. Niektórzy nawet twierdzą, że jego pismo ściśle pasuje do pisma Nakamoto.Dorian Nakamoto– Jak możemynieuwzględnić Doriana Nakamoto, prawda? Niektóre źródła podają nawet, że po urodzeniu nazwano go „Satoshi Nakamoto. Jego praca w inżynierii i jego prywatne życie uczyniły go jednym z głównych podejrzanych. Pomimo tego, że zaprzeczył twierdzeniom, a Satoshi Nakamoto nawet powrócił, by powiedzieć „Nie jestem Dorian Nakamoto, kto wie? To wszystko mogło być przykrywką.W tym momencie możemynigdy niepoznać prawdziwej tożsamości Satoshi Nakamoto. Na razie musimy po prostu pielęgnować wspaniały prezent, który zostawił nam Nakamoto i starać się nie zwariować na myśl o tożsamości wynalazcy.

  Przepisy dotyczące Bitcoina

  W całej historii Bitcoina przepisy na niego nałożone były co najmniej niejasne. Dzieje się tak, ponieważ prawa i przepisy dotyczące Bitcoin będą się znacznie różnić w zależności od kraju i jego jurysdykcji.

  W większości przypadków zasady KYC (poznaj swojego klienta) i AML (zapobiegające praniu pieniędzy) będą miały zastosowanie do giełd i handlowców przenoszących duże kwoty. Idąc wzdłuż ewolucji Bitcoina, możemy zauważyć, że rządy zaczną się rozluźniać, widząc wykorzystanie BTC jako działalności przestępczej – ale z drugiej strony będziemy musieli poczekać i zobaczyć.

  Przyszłość Bitcoina

  Moc i sympatia każdego superbohatera w dużym stopniu zależą od ich historii pochodzenia – Bitcoin nie jest inny. Teraz wiesz, co wydarzy się w numerze 1 komiksów Bitcoin, ale jaka będzie fabuła?

  Z biegiem lat zauważyliśmy, że coraz więcej osób korzysta z Bitcoin w swoim codziennym życiu. Tym razem nie tylko w celach inwestycyjnych. Zaczynają postrzegać to jako nową i unikalną formę płatności. Rozwiązuje problem osób, które nie mają i nie mają dostępu do banków, udostępniając paszport finansowy – coś, co pozwoli im przeprowadzać transakcje w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie mieli.

  Co do tego, co stanie się w przyszłości z Bitcoinem – jeśli zostanie on powszechnie przyjęty lub zniknie w próżni, gdy wyczerpią się jego 21 milionów – będziemy musieli tylko poczekać i zobaczyć. W tej chwili wydaje się, że jesteśmy w dobrym miejscu, więc bierzmy to, co jest, ciesz się tym, póki trwa, i wykorzystajmy jak najlepiej.

  Dziękuję, Satoshi Nakamoto – kimkolwiek i gdziekolwiek jesteś.

  Iggi VargasIggi przez całe życie interesował się sztuką – malarstwem, muzyką, filmem, pisaniem, a teraz kryptowalutą. Uwielbia kontaktować się z innymi ludźmi i doszedł do wniosku, że nie ma lepszego sposobu na zrobienie tego niż magia kryptowaluty bez granic? Uczy się i pisze o kryptowalutach od ponad dwóch lat, bez planów, aby wkrótce przestać.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy