Temat: Szczyt klimatyczny

EBI: co najmniej 100 mld dolarów na inwestycje sprzyjające klimatowi  Ze świata

  • Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio
  • Czysta pomysłowość, czysty zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie
  • Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę"
  • Początek końca ery węgla. Na temat co chodzi w porozumieniu klimatycznym?
  • KE przedstawiła dalsze kroki po wierzchołku w Paryżu. Ekolodzy zawiedzeni

W ciągu kolejnych 5 lat Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ma zamiar pożyczyć na projekty sprzyjające klimatowi co najmniej setka mld dolarów - poinformował na marginesie COP21 wiceprezes tego banku Jonathan Taylor.

- Od kilku lat (od 2013 r. - red. ) mamy politykę energetyczną, która została uzgodniona przez naszą wskazówkę dyrektorów i która jest potwierdzona polski. Zgodnie spośród tą polityką energetyczną mamy między innymi standardy emisji, co oznacza, że nie będziemy pożyczać żadnych świeżych pieniędzy na projekty, które emitują więcej niż 550 gramów CO2 na kilowatogodzinę - powiedział PAP Taylor.

Cel banku

KE chce nowego podatku. "Polska mogłaby się przyłączyć"

Jak dodał, "w praktyce" określa to, że EBI nie będzie pożyczać środków na żadne projekty węglowe, w których emisja nie wydaje się być obniżona np. technologią wychwytywania jak i również składowania CO2 (CCS). - Jeśli nie ma wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, wtedy nie pożyczymy - podkreślił.

Zastrzegł aczkolwiek, że polityka banku jest "neutralna" względem poszczególnych technologii. - W praktyce strategia oznacza, że nie możemy pożyczać na rzecz placówek węglowych z nieobniżoną emisją, ale nie dokonujemy wyboru i nie dążymy do zarządzania wyborami ludzi, jak powinni robić. Mamy powszechny cel pożyczania generalnie w projekty, nie tylko projekty energetyczne, które można nazwać przyjaznymi dla klimatu - wyjaśnił.

Dodał, że obiektem banku jest, by najmniejsza wartość 25 proc. ogólnego kredytowy było przeznaczone na plany "climate action", i być może to być mitygacja przemian klimatu lub adaptacja do zmian klimatu. Jak wyjaśnił, w ubiegłym roku stało to ponad 19 mld euro i to wydaje się być kwota, którą bank spodziewa się pożyczać "jako minimum" w nadchodzących latach.

- Dlatego mówimy, hdy spodziewamy się pożyczyć co najmniej 100 mld dolarów na działania sprzyjające klimatowi w ciągu następnych pięć lat - powiedział.

Podkreślił, że bank realizuje wiele projektów w Naszym kraju. W tym roku EBI rozwija odpowiedzialność z lokalnymi bankami w Europie Środkowej, m. in. w Polsce, by zapewnić więcej inwestycji w efektywność energetyczną.

Skąd pieniądze?

EBI pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych jak i również udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE.

W 2014 roku wysokość opłacania przyznanego Polsce przez EBI wyniosła 5, 5 mld euro. 48 proc. pożyczek przeznaczono na infrastrukturę przewozu i telekomunikacji, 23 proc. trafiło do MŚP jak i również firm o średniej kapitalizacji, a 18 proc. przypadło sektorowi infrastruktury miejskiej - informuje bank na własnej stronie internetowej.

dłuższy czas na spłatę kary i walka z plagą drobnych kradzieży

Dłuższy czas na spłatę kary i walka z plagą drobnych kradzieży

Osoby ukarane mandatem na model za nieodpowiednie parkowanie pozostaną miały więcej czasu dzięki jego zapłacenie. Powstanie również elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń, który umożliwi skuteczne penalizacja złodziei. Uchwalona przy czwartek przez Sejm nowelizacja…...

Czytać..
dyrektywa PSD2 skłoni klientów do zmiany banku - meldunek Deloitte

Dyrektywa PSD2 skłoni klientów do zmiany banku - meldunek Deloitte

Banki będą wojować nawzajem o klienta nadal bardziej niż teraz. Umożliwi to wdrożenie nowej unijnej dyrektywy PSD2. Sprawi pani, że klient będzie miał możliwość chcieć, żeby jego "macierzysty"…...

Czytać..
dwóch astronautów leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dwóch astronautów leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował statek Sojuz. Dzięki Międzynarodową Stację Kosmiczną leci nim dwóch astronautów. To Rosjanin i Amerykanin. Jack Fischer i Fiodor Jurczykin dolecą do celu popołudniu w czwartek, dwadzieścia…...

Czytać..
duda: minimalne wynagrodzenie na szczeblu 2220 zł nie do przyjęcia

Duda: minimalne wynagrodzenie na szczeblu 2220 zł nie do przyjęcia

Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" dzięki…...

Czytać..
droga ekspresowa S6. Kłopoty wraz z budową odcinka Koszalin a mianowicie Sianów

Droga ekspresowa S6. Kłopoty wraz z budową odcinka Koszalin a mianowicie Sianów

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać..

«Dr Zagłada» atakuje bitcoina. «To piramida finansowa» Informacje

Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą uregulowania kryptowalut. "Mogą stanowić znaczące ryzyko" Kryptowaluty gwałtownie tracą na wartości Jaki będzie 2018 rok kalendarzowy w gospodarce? Sprawdź prognozy Udany…...

Czytać..