Ważne ostrzeżenie MFW: gdyby Francja wyszła ze strefy €, Unia pogrążyłaby się przy niepewności

  • Dom
  • Ze swiata
  • Ważne ostrzeżenie MFW: gdyby Francja wyszła ze strefy €, Unia pogrążyłaby się przy niepewności
Gdyby Francja wyszła ze strefy euro, UE pogrążyłaby się w niepewności  Wraz z świata

Dyrektor Internacjonalnego Funduszu Walutowego Christine Lagarde ostrzegła przed tymi kandydatami w wyborach prezydenckich we Francji, którzy obiecują rozwiązanie kraju ze strefy euro. - Ten scenariusz a mianowicie powiedziała - oznaczałby okres wielkiej niepewności w UE.

"W krótkim czasie nastąpiłby (w UE) sezon wielkiej niepewności, wielkiego zachwiania równowagi oraz pauperyzacji Francji" - podkreśliła w wywiadzie dla piątkowego "Le Parisien" Lagarde, która była ministrem finansów za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego, zanim objęła obecne stanowisko.

Co przedkładają kandydaci?

Nowy właściciel Opla daje gwarancje Polakom. Ministerstwo zadowolone

Dwoje spośród pięciorga głównych kandydatów do odwiedzenia Pałacu Elizejskiego proponuje porzucenie jednolitej europejskiej waluty. Są to Jean-Luc Melenchon, lider radykalnej lewicy, i przede wszelkim Marine Le Pen, przewodnicząca Frontu Narodowego, którym sondaże zapowiadają uzyskanie dobrego efekcie w głosowaniu.

Christine Lagarde, zastrzegając, że nie może wypowiadać się co do odwiedzenia wyników wyborów prezydenckich we Francji (23 kwietnia i 7 maja), podkreśliła, hdy ich rezultaty będą miały "decydujący wpływ" na sytuację finansową kraju.

Umocnienie osi

Stanie się faktycznie - według niej - dlatego, że "albo doprowadzą do umocnienia francusko-niemieckiej osi", albo do porzucenia €, a ta druga opcja miałaby "niezmiernie poważne konsekwencje".

Zapytana, czy mniema Donalda Trumpa z uwagi na protekcjonistyczne tendencje, jakie reprezentuje, zbytnio niebezpiecznego polityka, Lagarde odparła, że nie chce go oceniać na podstawie haseł, jakie głosił w momencie swej kampanii wyborczej, jak i również woli czekać na "konkretne teksty", z jakimi wystąpi.

Niemniej ostrzegła przed zadeklarowanymi przez prezydenta USA intencjami w kwestii wyeliminowania pewnych regulacji systemu finansowego ustanowionego za prezydentury swoim poprzednika Baracka Obamy.

"Pewne solidne przepisy finansowe, do których aktorzy systemu finansowego zaczęli przywykać - podkreśliła - są absolutnie niezbędne", a "MFW, zarówno przy tej sprawie, jak w innych będzie zachowywał w oddali idącą czujność".

Szefowa MFW dała następnie do zrozumienia, że Brexit będzie miał dalej idące następstwa, niż dotąd zazwyczaj przewidywano. Wspomniała także o obaw panującej w kwestii reguł handlowych, jakim będzie podlegać eksport ze strefy euro do Zjednoczonego Królestwa.

gazociąg z Norwegii: studium wykonalności projektu prawie gotowe  Surowce

Gazociąg z Norwegii: studium wykonalności projektu prawie gotowe Surowce

Studium wykonalności projektu połączenia norweskich złóż gazu z polskim wybrzeżem jest na ostatniej prostej. Liczę, że na wystarczy roku będzie gotowe - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister energii Michał Kurtyka. Według pojawiających…...

Czytać..
gartner - sprzedaż smartfonów po 4 kw 2016 r.

Gartner - sprzedaż smartfonów po 4 kw 2016 r.

Udział mobilnego systemu operacyjnego od BlackBerry w globalnym sektorze wynosi 0 proc. Jednakże sam producent próbuje utrzymać się w branży iphoneów, wydając urządzenia z Androidem. Firma analityczna Gartner opublikowała…...

Czytać..
fundusz zainwestuje w restauracje po Krakowie

Fundusz zainwestuje w restauracje po Krakowie

Forum Food & Friends jest pierwszym w Polsce funduszem inwestycyjnym, który chce zarabiać na krakowskim rynku restauracyjnym. Od krajowych inwestorów zebrał już 30 mln złotych. Przeznaczy je na rozwój sieci restauracji o…...

Czytać..
frekwencja w wyborach demokratycznych

Frekwencja w wyborach demokratycznych

Duńczycy są dumni z tegoż, że udało im się zachęcić młodych obywateli do odwiedzenia głosowania. Frekwencja wyborcza w masie głosujących po raz główny wzrosła do 75 proc. Jak tego dokonali? Ole…...

Czytać..

Frankfurcka giełda wprowadzi rozliczenia przy juanach Informacje

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od prawie 30 lat Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie.…...

Czytać..

Francja i Niemcy boją się imigrantów zarobkowych. Czy słusznie? Informacje

Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Ruszają największe targi przemysłowe świata. Polskie firmy prezentują na sztuczną inteligencję Około 71 tysięcy złotych zbyt leżenie na łóżku.…...

Czytać..