Biorą się za Arktykę. "To po naszym interesie"

  • Dom
  • Ze swiata
  • Biorą się za Arktykę. "To po naszym interesie"
Finlandia: stabilność w Arktyce jest w naszym interesie  Ze świata

Finlandia przejmuje w czwartek od momentu Stanów Zjednoczonych przewodnictwo w Radzie Arktycznej i Arktycznej Radzie Gospodarczej. Finowie chcą przekonać pozostałe państwa, iż modernizacja przestarzałej infrastruktury po obszarach arktycznych będzie pożyteczna dla środowiska i interesu.

W środę jak i również czwartek na Alasce dzieją się spotkania delegacji państw arktycznych. Tuż przed rozpoczęciem szczytu arktycznego w Fairbanks fiński rząd ogłosił przy Helsinkach cele w związku ze swoją prezydencją w Radzie na lata 2017-2019.

Polityka wobec Arktyki

Za priorytety rząd Finlandii uznał ochronę środowiska, dyskusję o zmianach klimatycznych i współpracę z wykorzystaniem nowych technik.

W Arktyce ewentualności inwestycyjnych jak lodu. Ruszają tam inwestorzy z Naszego kraju

Wicepremier i minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini oświadczył, że ocieplenie klimatu ma znaczący oddziaływanie na warunki życia i środowisko w Arktyce. - Finlandia wspiera arktyczną kooperację, ponieważ stabilny i oferujący warunki do życia rejon arktyczny to także fiński interes" - wskazał.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w oficjalnym liście rozpoczynającym fińską prezydencję zwrócił uwagę, że prezydenci dwóch największych członków Rady – Rosji i Stanów Zjednoczonych a mianowicie dużo mówią ostatnio o tym, że zmiany klimatyczne nie miałyby być podyktowane przez działalność człowieka. - Można sądzić, że ów temat będzie co najmniej wyzwaniem na forum Wskazówki - napisał Niinisto. Wskazał, że należy zmniejszyć zużycie węgla, ponieważ jego wykorzystanie przyspiesza topnienie arktycznego mrożonych warzyw, a duże szkody spowodowane są przez działalność przestarzałych zakładów zlokalizowanych niedaleko obszarów arktycznych.

Według prezydenta zwalczanie szkodliwych źródeł emisji nie powinno jednak zakłócić gospodarczej eksploracji obszarów arktycznych. Wręcz przeciwnie - odnowienie infrastruktury będzie korzystne gwoli biznesu. Obecnie na rezultat emisji zanieczyszczeń traci jak i również środowisko i biznes – ocenił szef fińskiego państwa.

Zmiany klimatyczne dotykają wszystkich

Równolegle ze szczytem politycznym w Fairbanks odbywa się także spotkanie członków Arktycznej Rady Gospodarczej (AEC - Arctic Economic Council), organizacji skupiającej przedstawicieli interesu. Finlandia przejmie przewodnictwo w lata 2017-2019 po Stanach Zjednoczonych także w tej organizacji.

O tymże, co Finlandia może zdziałać konkretnie w czasie swojej dwuletniej prezydencji mówił we wtorek na antenie radia Yle nowy przewodniczący AEC Tero Vauraste, który opanował to stanowisko 9 maja. Yle przypomniało, że na świecie jest ponad 130 lodołamaczy z czego dwie trzecie zostało zbudowanych w Finlandii. - Średni wiek tychże statków to 25-30 latek. Odnowienie tej floty posiada duży potencjał w zakresie międzynarodowym – powiedział Vauraste.

Dodał, że Finlandia w czasie swojej prezydencji chce zwrócić uwagę także na to, że kłopoty arktyczne zaczynają interesować jednostek także z dalszych regionów, szczególnie z krajów azjatyckich, ponieważ zmiany klimatyczne po Arktyce dotykają ich już bezpośrednio.

Wcielić w życie umowę klimatyczną

Z zatwierdzonych przez rząd priorytetów działania w Radzie na lata 2017-2019 wynika, hdy Finlandia chce zachęcić pozostałe kraje Rady, aby do badania zmian klimatycznych użyć na większą skalę informacje meteorologiczne oraz oceanograficzne. Fiński rząd zwraca również obserwację, że zaludnione obszary arktyczne bardzo różnią się od momentu siebie pod względem kulturowym i językowym. Dlatego należy ułatwić mieszkańcom dostęp aż do nauki, zarówno tej na poziomie podstawowym, jak i na wyższym.

Finlandia zamierza też skłonić inne państwa członkowskie Rady, aby wcieliły w życie postanowienia paryskiej umowy klimatycznej z 2015 r. dotyczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Paryski pakt został zaakceptowany przez blisko 200 królestw, ale wciąż nie wiadomo, jak w praktyce będzie się do jego postanowień odnosić nowa administracja USA. Prezydent Donald Trump powinien zakomunikować swoje stanowisko w tej sprawie pod koniec czerwca przed szczytem Grupy G7 - podaje Reuters.

David A. Balton spośród biura oceanów i międzynarodowego środowiska oraz spraw naukowych w Departamencie Stanu NA JUKATAN odniósł się do niejasności niektórych państw arktycznych, w tym Finlandii, że problem odmian klimatycznych przestał być wyborem amerykańskiej administracji. Na osobliwej konferencji zorganizowanej w Fairbanks w poniedziałek przed formalnym spotkaniem ministrów krajów Porady Balton wyjaśnił, że rzecz zmian klimatycznych nieprzerwanie była przedmiotem rozważań w Radzie także w poprzednich czasach. Zapewnił, że USA pozostaną zaangażowane w tę dysputy na forum Rady.

Rada Arktyczna została powołana w 1996 roku na bazie Deklaracji z Ottawy. Jej członkami - oprócz Finlandii, Rosji i Stanów Zjednoczonych - są również Szwecja, Norwegia, Dania, Islandia oraz Kanada. Poza krajami północnymi, stałymi członkami Rady, dwunastu państw ma status obserwatora; wśród nich jest Nasz kraj. Z kolei Arktyczna Rada Gospodarcza została utworzona w 2014 r. i skupia różne organizacje oraz przedsiębiorstwa mające ekonomiczne interesy w rejonie arktycznym.

fałszywa promocja MediaMarkt  Tech

Fałszywa promocja MediaMarkt Tech

MediaMarkt ostrzega przed fałszywą promocją, o której wiadomości są rozsyłane za pośrednictwem wiadomości SMS. "Ich pisarze bezprawnie podszywają się pod markę MediaMarkt i tym samym naruszają nasze prawa" - poinformowała firma…...

Czytać..
facebook zmienia algorytm news feed. Wydawcy mają się czegoż bać

Facebook zmienia algorytm news feed. Wydawcy mają się czegoż bać

Facebook jest najpotężniejszą firmą mediową na kuli ziemskiej. Jest też koszmarem wydawców opartych na tradycyjnym dziennikarstwie, bo zmienił definicję pojęcia „news”. W środę Facebook ogłosił to, czego niektórzy w branży…...

Czytać..
facebook - podatki w Polsce

Facebook - podatki w Polsce

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że w 2017 r. Facebook nie musiał zapłacić w Polsce żadnego podatku. a mianowicie Czas najwyższy na ucywilizowanie globalnych platform, korzystających…...

Czytać..
fabryka Boeinga w USA dotknięta nowym atakiem WannaCry  Ze świata

Fabryka Boeinga w USA dotknięta nowym atakiem WannaCry Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Więcej niż jeden powody Chcą wprowadzić taryfy za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"…...

Czytać..
europosłowie poprawiają przepisy ws. homologacji aut  Moto

Europosłowie poprawiają przepisy ws. homologacji aut Moto

Media: Volkswagen może mieć kolejne zmartwienia. Nowe ustalenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…...

Czytać..

Europa jest liderem walki z ociepleniem klimatu, ale nie zaakceptować działa sama. Amerykanie jak i również Chińczycy też się uruchamiają Informacje

Europa jest liderem, lecz nie jest sama po działaniach związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. Już prawie 50 proc. katalogów całkowitej emisji jest ujętych globalną legislacją. Te sprawę ujęto w ustawodawstwie…...

Czytać..