Czesi uruchomili strategiczne rezerwy ropy. Przez "zanieczyszczone" dostawy

  • Dom
  • Ze swiata
  • Czesi uruchomili strategiczne rezerwy ropy. Przez "zanieczyszczone" dostawy
Czechy: Rząd uruchomił rezerwy strategiczne ropy  Ze świata

Rząd Czech zdecydował, że udostępni holdingowi Unipetrol, należącemu do PKN Orlen, rezerwy ropy naftowej w zależności z zanieczyszczeniem surowca płynącego przez rurociąg "Przyjaźń", które zmusiło Unipetrol do przerwania w piątek odbioru ropy.

Od 19 04 rurociągiem Przyjaźń na Zmierzch przez Białoruś płynie zanieczyszczona ropa – w surowcu odnotowano przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw. Tranzyt ropy wstrzymały polski PERN i ukraińska Ukrtransnafta. W piątek odbiór ropy w Czechach przerwał natomiast Unipetrol.

"Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Dostawy na trzydzieści dni

Po przerwaniu dostaw z Rosji Unipetrol proch zapasy surowca na pięć dni produkcji. Nie wiadomo, jaką ilość ropy przedsiębiorstwo otrzyma z rezerw strategicznych. Unipetrol jest największą przy Czechach firmą petrochemiczną.

- Wstrzymanie dostaw zanieczyszczonej ropy na rynki, w których funkcjonuje PKN Orlen, nie ma wpływu na ciągłość prac w rafineriach – zapewnił agencję CTK rzecznik holdingu Pavel Kaidl.

Dodał, że rafinerie mają zapewnione dostawy ropy, m. in. dzięki zastosowaniu rezerw państwowych. - Dostaliśmy w tej sprawie zgodę czeskiego rządu – rzekł Kaidl.

Według firm CTK w Czechach podmioty komercyjne mają zapewnione dostawy paliw na najbliższe 30 dni. Rezerwy państwowe ropy i produktów ropopochodnych obliczone są na 84 dób.

Unipetrol przerabia ropę w rafineriach w Litvinovie oraz Kralupach nad Wełtawą. Rocznie trafia tam około 9 milionów ton ropy. Obok surowca z rurociągu "Przyjaźń" Unipetrol wykorzystuje dostawy z Triestu płynące przez rurociąg IKL przebiegający za pośrednictwem niemiecki Ingolstadt.

Rosja: Białoruś otrzyma ropę rzetelnej jakości 2-3 maja

Natomiast Ministerstwo energetyki Rosji poinformowało w poniedziałek, że dobrej jakości ropa naftowa powinna dotrzeć 2 lub trzech maja do rafinerii przy Mozyrzu na Białorusi. Według resortu w poniedziałek po południu ropa odpowiadająca wymogom dotarła na granicę białoruską.

W komunikacie opublikowanym w poniedziałek wieczorem ministerstwo zapewniło, że eksportowa ropa naftowa spełniająca wymagania technologiczne dotarła w południe do Unieczy. Dodało, że o godz. 17 surowiec odkrył się na granicy z Białorusią.

- Dotarcie jakościowej ropy naftowej do odwiedzenia rafinerii w Morzyrzu spodziewane jest orientacyjnie 2-3 maja. Unormowanie parametrów jakościowych ropy docierającej do portu przy Ust-Łudze (nad Bałtykiem a mianowicie red. ) oczekiwane jest 7 maja - głosi oświadczenie.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Kozaka, Ilja Dżus powiedział, że ropa właściwej jakości dotarła do instalacji rurociągu Przyjaźń (Drużba) w Unieczy, w pobliżu granicy z Białorusią, w południe tego dnia. Natomiast władze białoruskiego koncernu Biełnaftachim poinformowały, że czysta ropa nie dotarła jeszcze rurociągiem Przyjaźń na Białoruś.

Odległość między obiektami w Unieczy a rafinerią w Mozyrzu to około 280 kilometrów.

"Cios wizerunkowy, jak i finansowy"

O podstawy zamieszania z dostawami ropy zapytaliśmy ekspertkę Ośrodka Studiów Wschodnich Aleksandrę Łoskot-Strachotę. - Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jak to spowodowało, czy był to błąd czy naumyślne działanie - w Rosji trwa dochodzenie z tym związane. Według pierwszych ustaleń miałoby to być postępowanie celowe jednej z przedsiębiorstw odpowiedzialnych za oczyszczanie materiału - tłumaczyła w rozmowie z. pl.

Ekspertka odniosła się też do skutków wstrzymania dostaw ropy do Polski. Dostawy rosyjskiej ropy spadły o mniej więcej 1, 5 mln baryłek dziennie. To powoduje rozwój jej ceny w naszym regionie. I straty - między innymi rafinerii a mianowicie wyjaśniała.

- Odrzucić chce mi się zawierzać, że strona rosyjska pozwoliłaby na to, by kłopoty z dostawami trwały długo - byłby to na rzecz nich zarówno cios wizerunkowy, jak i również finansowy - znajdowała.

cyberpunk 2077 - nowa uciecha CD wyprodukowana przez Projekt

Cyberpunk 2077 - nowa uciecha CD wyprodukowana przez Projekt

Z Adamem Kicińskim, prezesem CD Projektu spotykam się w siedzibie spółki przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie. Twórcy "Wiedźmina" pracują dziś nad nową grą a mianowicie "Cyberpunk 2077", która posiada zawojować…...

Czytać..

Coraz mniej turystów nad Morzem bałtyckim Czarnym. Branża protestuje Informacje

W przeddzień wrześniowego długiego weekendu przedstawiciele bułgarskiej branży turystycznej podjęli sprzeciw. Z hasłami „Więcej ciebie! ” zablokowali drogę spośród Burgas do Słonecznego Brzegu. Zapowiedzieli dalsze protesty. Jeden z uczestników blokady wykrzykiwał…...

Czytać..

Co ze śmigłowcami dla polskiego wojska? Decyzja w poniedziałek Informacje

Wiceszef MON Czesław Mroczek (PO) poinformował w piątek, że w poniedziałek jego resort zdecyduje, czy przedłużyć wyraz składania ostatecznych ofert po przetargu na 70 śmigłowców dla wojska. Do tej pory termin…...

Czytać..
cipras w Brukseli apeluje na temat «przesłanie nadziei» dla Greków  Ze świata

Cipras w Brukseli apeluje na temat «przesłanie nadziei» dla Greków Ze świata

Premier Grecji Aleksis Cipras zaapelował w piątek w Brukseli do przedsiębiorstw Unii Europejskiej, by dały Grekom "przesłanie nadziei" na rozwiązanie problemów finansowych i socjalnych. Zapewnił, że wydaje się być optymistą…...

Czytać..

Chiński smog odstrasza zagranicznych fachowców Informacje

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać..
chiny. Wzrost gospodarczy w 2018 najniższy od blisko trzydzieści lat  Ze świata

Chiny. Wzrost gospodarczy w 2018 najniższy od blisko trzydzieści lat Ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać..