Temat: USA

Fabryka Boeinga w USA dotknięta nowym atakiem WannaCry  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Więcej niż jeden powody
  • Chcą wprowadzić taryfy za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot trwa około 11, pięć godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie
  • Krytyk Banku Światowego nowym szefem tej instytucji

Fabryka Boeinga w amerykańskiej okolicy Charleston w Kalifornii była przedmiotem nowego ataku WannaCry - poinformował dziennik "Seattle Times".

Szefowie Boeinga po wstępnej ocenie szkód poinformowali, że cyberatak wraz z użyciem złośliwego oprogramowania WannaCry nie spowodował w manufakturze wielkich strat. Atak miał miejsce w środę.

Dyrektor komunikacji Boeinga, Linda Mills, poinformowała, że "szkody wywołane cyberatakiem ograniczyły się do kilku urządzeń. W tej chwili zastosowaliśmy łatki bezpieczeństwa dla ich oprogramowania. Nie nastąpiły przerwy w działaniu jakiegokolwiek bądź z naszych programów przemysłowych, w tym - dla programu związanego z budową samolotów 777".

Wcześniej jednak cyberatak wywołał panikę wśród pracowników, a kierownik wydziału inżynierii - Mike VanderWel - wezwał obsługę, aby podjęła działania zmierzające do opanowania sytuacji. W chwili, kiedy Boeing wykrył atak, VanderWel napisał przy notatce cytowanej przez "Seattle Times", że "wirus niesłychanie szybko rozprzestrzenia się w inne placówki, słyszałem również, że linia automatycznego składania części dla 777 stanowić może została wyłączona".

Banki ostrzegają poprzednio oszustami. Można stracić pieniążki

Inżynier dodał też, iż WannaCry mogła ograniczać funkcjonowanie sprzętu niezbędnego do testów funkcjonalności gotowych już maszyn latającyh i "potencjalnie mogła rozprzestrzenić się na oprogramowanie pokładowe".

Oświadczenie firmy

Dopiero późnym wieczorem Boeing wydał oświadczenie, w którym firma podjęła próbę załagodzenia obaw wśród pracowników. "Zebranie wszystkich faktów zajęło nam chwilę, podobnie jak konsultacje z całym zespołem informatycznym" - stwierdziła Linda Mills.

Oświadczenie, które wydał Boeing, nie ujawniło zbyt wielu szczegółów na temat tego, co się stało. "Nasz zespół odpowiedzialny zbytnio operacje bezpieczeństwa wykrył zniżone wtargnięcie do niewielkiej liczby systemów, dokonane za wsparciem złośliwego oprogramowania. Zastosowane są właściwe środki, obecnie produkcja i dostawa w przeciętny sposób nie są dotknięte skutkami cyberataku" - poinformowała firma.

Przedstawiciele Boeinga odnieśli się również do słów VanderWela, informując, hdy nieprawdą jest, jakoby linie produkcyjne odrzutowców miały zostać wyłączone.

Mills oznajmiła, że atak ograniczył się do komputerów rozmieszczonych w dziale samolotów przeznaczonych w cele komercyjne. Produkcja maszyn wojskowych i pion usług w żaden sposób nie zaakceptować ucierpiały w wyniku ataku. "Zgodnie z najnowszymi informacjami, jakimi dysponujemy, kryzys dobiegł obecnie końca i możemy powiedzieć, że atak nie sprawił poważnych zniszczeń" - skomentowała.

Dziennik "Seattle Times" ocenia, że wirus WannaCry, który posłużył do środowego ataku na Boeinga, stale stanowi poważne zagrożenie dla branży produkcji przemysłowej.

WannaCry

WannaCry to szkodliwe oprogramowanie, które szyfrowało komputery i żądało okupu. Ofiarami ataków z początku 2017 r. padły szpitale, banki i inne firmy na całym świecie.

W listopadzie, podczas konferencji Web Summit w Lizbonie, szef Europolu Rob Wainright zwrócił atencję, że tego typu napady są obecnie największymi zagrożeniami dla infrastruktury krytycznej.

Według analityków mogą ów lampy skutecznie sparaliżować zarówno ogromne organizacje, jak i niższe jednostki, uniemożliwiając działanie nadrzędnych dla państwa sektorów tego rodzaju jak ochrona zdrowia czy zarządzanie energią.

europosłowie poprawiają przepisy ws. homologacji aut  Moto

Europosłowie poprawiają przepisy ws. homologacji aut Moto

Media: Volkswagen może mieć kolejne zmartwienia. Nowe ustalenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…...

Czytać..

Europa jest liderem walki z ociepleniem klimatu, ale nie zaakceptować działa sama. Amerykanie jak i również Chińczycy też się uruchamiają Informacje

Europa jest liderem, lecz nie jest sama po działaniach związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. Już prawie 50 proc. katalogów całkowitej emisji jest ujętych globalną legislacją. Te sprawę ujęto w ustawodawstwie…...

Czytać..
ethereum i bitcoin będą schodzić w dół - twierdzi fundusz Carlson Capital

Ethereum i bitcoin będą schodzić w dół - twierdzi fundusz Carlson Capital

Fundusz inwestycyjny Calrson Capital Black Diamond Thematic z Dallas w USA stracił 14, 2 proc. w pierwszej połowie 2017 roku, co jest fatalnym wynikiem jak na tę branżę. Nie byłoby…...

Czytać..
emerytury. ZUS: nie ma wypadku dla podwyżek

Emerytury. ZUS: nie ma wypadku dla podwyżek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotuje proces waloryzacji emerytur terminowo. Nie posiada żadnego zagrożenia - stwierdził w odpowiedzi na zapytania. pl rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. Wcześniej środowiska informowały, powołując się dzięki nieoficjalne informacje…...

Czytać..
elon Musk na SXSW a mianowicie o nowej rakiecie jak i również sztucznej inteligencji

Elon Musk na SXSW a mianowicie o nowej rakiecie jak i również sztucznej inteligencji

Elon Musk odwiedził festiwal SXSW (South by Southwest), który to co roku organizowany wydaje się w Austin w Teksasie. Podczas sesji pytań jak i również odpowiedzi zdradził kilka oryginalnych informacji m. in.…...

Czytać..
eleganckie buty do biura dla kobiet

Eleganckie buty do biura dla kobiet

Praca biurowa może wydawać się lekka i prosta, lecz z pewnością tak nie zaakceptować jest. Kobiety codziennie zmagają się z różnymi dress code'ami, które muszą być przestrzegane. Jednym spośród najważniejszych…...

Czytać..