Temat: Hiszpania

Hiszpania. Brytyjczycy zgłaszają fałszywe «zatrucia pokarmowe»  Ze świata

  • Słony rachunek za trunek. Nowe przepisy na chodliwej wyspie
  • Słynna piosenkarka w celowniku fiskusa. Gwiazda może mieć duże problemy
  • Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii
  • Transseksualistka z tytułem miss Hiszpanii. "Mam nadzieję, że to kończy pewną erę"
  • Urzędnik przez dekadę udawał, że pracuje. Sąd nie miał litości

Do obsługi prywatnych detektywów musieli zwiać się hiszpańscy hotelarze, którzy zalewani są przez turystów z Wielkiej Brytanii zwodniczymi skargami na "zatrucie pokarmowe". Brytyjczycy liczą w ów sposób na zwrot wydatków wyjazdu. W grę wkraczają miliony euro.

W sezonie 2016/2017 wpłynęło obecnie 10 tysięcy skarg, wobec 600 skarg w sezonie 2015/2016 - poinformował szef federacji hotelarskiej CEHAT, Ramon Estalella. Roszczenia sięgają już 100 milionów euro.

Ze swej strony brytyjskie stowarzyszenie biur podróży ABTA rozpoczęło kampanię "Stop sickness scam", czyli "Stop oszustwom chorobowym". Wskazało, że koniec końców nieuczciwi turyści generują dla wszystkich koszty, które znajdą odzwierciedlenie w cenach ofert turystycznych.

Wynajem samochodu na feriach. Sprawdź, na co zważać

Od trzech lat ilość skarg związanych z prosperującymi za granicą wyjazdami wzrosła o pięćset procent i zjawisko nie dotyczy tylko Hiszpanii, ale też m. in. Turcji.

Fałszywe skargi

Estalella dowodzi, że fałszywych jest przeszło 90 procent skarg zgłoszonych za pośrednictwem wyspecjalizowanych przy odzyskiwaniu odszkodowań firm. Multum zgłoszeń pochodzi od Anglików, którzy są najliczniejszą grupką obcokrajowców odwiedzającą Hiszpanię. Po ubiegłym roku przyjechało ich tam 16 milionów.

Oszustwom sprzyja brytyjskie prawo o ochronie konsumentów, które nie wymaga żadnego zaświadczenia lekarskiego o rzeczywiście przebytej chorobie, i daje 4 lata na złożenie skargi. - Gdyby podobne regulace istniały w Niemczech albo Francji, ludzie z ludzi krajów robiliby to samo - powiedział Estalella.

Według hiszpańskich hotelarzy profesjonalne firmy z Wielkiej Brytanii nagabują potencjalnych klientów w tej chwili przed wejściami do ośrodków turystycznych, proponując darmową pomocną dłoń w uzyskaniu kilkutysięcznego odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Po Teneryfie przy archipelagu Wysp Kanaryjskich auto z napisem "Klinika skarg", oferujący takiego usługi, jeździł już w ubiegłym r..

Do tej okresy hotelarze zgadzali się na ugody z klientami, aby uniknąć długich i kosztownych spraw przed brytyjskimi sądami. Jednak polski powiedzieli "basta" i spotkali się po maju z przedstawicielami ambasady Wielkiej Brytanii w Madrycie, by omówić problem.

Złodzieje zasobem wiadomości, że dom jest pusty. Sami o tym będziemy informować

W rezultacie brytyjskie MSZ wydało ostrzeżenie dla podróżujących do Hiszpanii, że oszustwa mogą być ścigane karnie.

Prywatni detektywi

W czerwcu na Balearach zatrzymano Brytyjczyka podejrzanego o tłumaczenie rodaków do składania fałszywych skarg. Władze zostały o nim poinformowane przez kompleks turystyczny Club Mac na północy Majorki, który wynajął prywatnych detektywów, by zebrać dowody oszustw: zdjęcia i różnego rodzaju dokumenty. Powstaje z nich, że około tysiąca Brytyjczyków przebywających po trzech hotelach kompleksu złożyło podejrzane skargi na zatrucia pokarmowe.

Na wzór z rachunku z baru hotelowego wynika, że pewien ze skarżących się kumpli mimo rzekomej choroby, która - jak napisał - "zrujnowała mu wakacje", poprzez cały pobyt wypił tam setkę ginów z tonikiem. - Jego zatrucie pokarmowe wynika być może wraz z innych powodów - ironizują adwokaci hotelu. Władze nie zaakceptować wykluczają dalszych zatrzymań przy tej sprawie.

hiperinflacja w Wenezueli, na kilogram kurczaka pracują 11 dzionki  Ze świata

Hiperinflacja w Wenezueli, na kilogram kurczaka pracują 11 dzionki Ze świata

Zapowiedź 700-krotnej podwyżki cen paliw. "Aby położyć kres rabunkowi" Wzrost cen może sięgnąć miliona procent. Alarmująca prognoza MFW Miliony Wenezuelczyków żyją dzięki przelewom z obczyzny. Rząd chce zaostrzyć zasady Centralna…...

Czytać..
hBO i Netfliks. Czym się kierują tworząc seriale? Jak na przykład badają rynek?

HBO i Netfliks. Czym się kierują tworząc seriale? Jak na przykład badają rynek?

Od czego zależy to, jak na przykład wyglądają popularne amerykańskie seriale? Podczas gdy Netflix rozstrzyga o kształcie swoich produkowaniu na bazie danych zbieranych od użytkowników, to konkurencyjne HBO opiera swoje decyzje produkcyjne…...

Czytać..
głosowanie na lotniskach, dworcach, więcej jeszcze na imprezach. Tak zdobią okna wybory w Holandii

Głosowanie na lotniskach, dworcach, więcej jeszcze na imprezach. Tak zdobią okna wybory w Holandii

Na lotniskach, dworcach, a nawet podczas nocnej imprezy - Holendrzy już od północy mogą oddawać głosy po wyborach parlamentarnych. Choć co do zasady lokale wyborcze były otwarte od siedmiu. 30, to w wielu…...

Czytać..
górnictwo wychodzi na prostą. Handel rośnie, branża zarabia  Surowce

Górnictwo wychodzi na prostą. Handel rośnie, branża zarabia Surowce

W czterech pierwszych miesiącach bieżącego r. przychody górnictwa węgla kamiennego ze sprzedaży węgla dawny prawie o jedną trzecią wyższe niż w naszym samym czasie przed rokiem. Średnia cena węgla wzrosła…...

Czytać..
gUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

GUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

Sześć procent Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Te dane się nie zmieniają, ale reperują się oceniane subiektywnie wytyczne życia i równowaga budżetowa gospodarstw domowych Polaków, przekazuje GUS. Skrajne ubóstwo, którego granicą…...

Czytać..
greenpeace okupuje pokład, Shell złoży skargę  Ze świata

Greenpeace okupuje pokład, Shell złoży skargę Ze świata

"Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do rządu w sprawie opłat paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasz kraj wstrzymała odbiór…...

Czytać..