Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Grecki minister nie szanuje polityki Niemiec i wzywa do odwiedzenia kompromisu  Ze świata

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

- Szanuję Niemcy, ale nie szanuję ich strategii, ani sposobu postrzegania greckiej gospodarki - powiedział Nikos Kotzias, minister spraw zagranicznych Grecji. Wczoraj miało położenie kolejne spotkanie ministrów zasobów eurolandu, które nadal nie przyniosło porozumienia między Atenami a wierzycielami.

Kotzias jest członkiem lewicowego rządu, który wygrał styczniowe decyzje w Grecji, mocno podnosząc kwestie antyoszczędnościowe w trakcie kampanii.

Będzie bankructwo?

Eurogrupa zwiększa siłę na Grecję. Ale następujące rozmowy bez przełomu

Kotzias powiedział, że Grecja jak i również jej partnerzy ze obszary euro muszą pójść w kompromis w sprawie tworzenia strategii politycznych, która pozostaną wspierały wzrost i pozwalają Atenom spłacić jej zadłużenie - informuje Reuters.

Zapytany o to, czy reszta Europy może zaufać Grecji, odpowiedział, że "zaufanie jest bardzo ważne, ale mają obowiązek być oni przede każdemu pragmatyczni".

Jak ocenił wczoraj wiceszef KE Valdis Dombrovskis i przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem, "postępy w rozmowach z Grecją o pomocy finansowej są wciąż niewystarczające, by dało się zawrzeć porozumienie". Wczoraj miało miejsce spotkanie ministrów finansów eurolandu w Rydze.

Partnerzy Grecji w strefie euro domagają się od rządu w Atenach przeprowadzenia reform, m. in. redukcji emerytur, liberalizacji rynku pracy, przemian w prawie podatkowym, skuteczniejszego ściągania należności podatkowych a także postępów w kwestii wstrzymanego w styczniu procesu prywatyzacyjnego.

Zgodnie z ustaleniami eurogrupy z 20 lutego do końca kwietnia Hellada ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform jak i również zamiast otrzymać zablokowaną finalną transzę pomocy, wartą ok. 7, 2 mld euro. Jeśli Grecja nie dostanie tych środków, grozi jej niewypłacalność. Z końcem czerwca wygasa program ratunkowy na rzecz tego kraju.

Grecja liczy na gaz

Merkel: Ateny muszą wykazać gotowość do podjęcia reform

Grecja wyraża nadzieję, że poprzez budowę rurociągów uda się jej wzmocnić swoją gospodarkę - informuje Reuters.

Rosja w ubiegłym roku u dołu naciskiem zarzutów ze strony Ue zrezygnowała z budowy gazociągu South Stream, któregoż koszt szacowano na 40 mld dol. Mający polegać 3, 6 tys. km długości South Stream był wspólnym projektem m. in. Gazpromu i włoskiej przedsiębiorstwa ENI. Miał zapewnić dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Gazociąg miał prowadzić wraz z południa Rosji przez Zatrzęsienie Czarne do Bułgarii, zaś następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii.

Teraz aczkolwiek odżywają nadzieje na budowę, z inicjatywy Rosji, Tureckiego Potoku. Jak poinformował Kotzias, jeszcze w maju dojdzie do spotkania grupy technicznej, która ma będzie omawiała projekt rurociągu od strony finansowej oraz logistycznej. Trasa dostaw gazu z Turcji posiada przebiegać przez Grecję, Macedonię, Serbię, Węgry, do Austrii.

- Według rosyjskich obliczeń, inwestycja po stronie greckiej części rurociągu być może wynieść 2-2, 5 mld dolarów - powiedział Kotzias.

Bułgaria, Hellada i Rumunia porozumiały się ws. gazociągu. Rosyjski plan znów przepadnie?

Jak podkreślił jednak, "to zachodnie firmy i banki, an odrzucić rosyjski rząd sfinansuje budowę rurociągu zgodnie z unijnymi przepisami".

Zyski Grecji z funkcjonowania rurociągu mogą być zbliżone do tych które miałaby Bułgaria w następstwie operowania South Streamu.

- Nie jestem do końca przekonany, ale to około pięć miliardów dolarów - powiedział Kotzias.

Jak zapowiedział grecki minister spraw cudzoziemskich, w ciągu dwóch tygodni Grecję odwiedzi Amos Hochstein, wysłannik Departamentu Stanu USA, który ma zaoferować opcję dla Tureckiego Potoku, który to miałby w rozszerzonej odmiany przebiegać także przez Albanię oraz Bośnię.

grecka propozycja. Inne zdania po niemieckim rządzie  Wraz ze świata

Grecka propozycja. Inne zdania po niemieckim rządzie Wraz ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...

Czytać..

Gospodarka Chin rośnie. Na długo? Informacje

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do odwiedzenia silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać..
google - rok 2018 przy wyszukiwarce. Najpopularniejsze hasła

Google - rok 2018 przy wyszukiwarce. Najpopularniejsze hasła

"Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018" to najpopularniejsze słowo, którego Polacy szukali przy Google’u w 2018 roku. Oprócz tego interesowały pierwotnego odpowiedzi na pytania tego rodzaju jak: ile palców ma koń…...

Czytać..
google Duplex - sztuczna rozum (AI)

Google Duplex - sztuczna rozum (AI)

Nowy system asystenta głosowego Duplex będzie uprzedzać jednostki, do których zadzwoni, hdy rozmawiają ze sztuczną inteligencją. Duplex potrafi bardzo dobrze naśladować głos człowieka, wykorzystuje m. in. charakterystycznych dla ludzi…...

Czytać..
gmail zmienia wygląd - ujrzyj pierwsze zrzuty ekranu

Gmail zmienia wygląd - ujrzyj pierwsze zrzuty ekranu

Gmail na raz pierwszy od lat dość mocno zmieni swój wygląd. Firma wysłała administratorom G Suite informacje na temat nadchodzących zmianach w interfejsie swojego serwisu pocztowego. Przy ciągu kilku tygodni nowym…...

Czytać..
getBack - Kąkolewski i Abris toczą spór. Co z obligacjami?

GetBack - Kąkolewski i Abris toczą spór. Co z obligacjami?

Trudno racjonalnie traktować wypowiedzi byłego prezesa firmy GetBack. Abris w najbliższych dniach składa pozew przeciwko Konradowi Kąkolewskiemu o wykroczenie naszych dóbr osobistych – mówi w rozmowie wraz z Business Insiderem Monika…...

Czytać..