Temat: Iran

Bank Iranu: aktywa kraju zamrożone za granicą wynoszą 29 mld dol.  Ze świata

  • Życie dziewczyn w Iranie bez tajemnic. "To mężczyzna musi uczynić pierwszy krok"
  • Berlin obiecuje pomoc niemieckim firmom na decyzji Trumpa
  • Firmy obawiają się się nowych sankcji względem Iranu. "Zaczęły się wycofywać"
  • Unia bierze w obronę europejskie firmy. "Jesteśmy zdecydowani odpowiedzieć proporcjonalnie"
  • Chciały obejrzeć mecz. Musiały przebrać się za mężczyzn

Aktywa Iranu, które pozostają wciąż zamrożone za granicą wynoszą 29 mld dol. a mianowicie powiedział w niedzielę prezes Banku Centralnego Iranu (CBI) Waliollah Seif, zaprzeczając adnotacjom często podawanym przez AMERYCE, oceniające te aktywa na ponad 100 mld dol.

Stany Zjednoczone szacują, że zamrożone różne irańskie aktywa, w tym rezerwy walutowe warte są między 100 a 150 mld dol. Seif powiedział, iż różnica między oceną Teheranu a Waszyngtonu wynika wraz z tego, że Amerykanie doliczają do zamrożonego mienia trzydziestu pięciu mld dol. związanych spośród projektami naftowymi i 22:00 mld dol. zdeponowane przy Chinach.

"Zniesienie sankcji wobec Iranu da ogromne możliwości biznesowi"

Iran musi rozruszać gospodarkę

Od podpisania wstępnego porozumienia między Teheranem a sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego w 2013 roku Iran odzyskał mniej więcej 10 mld dol. zablokowanych w różnych zagranicznych bankach - podały irańskie media.

Ostateczne porozumienie podpisane niedawno w Genewie musi pozwolić na odblokowanie pozostałych aktywów Iranu w przeciągu najbliższych kilku miesięcy a mianowicie prognozuje AFP.

Irańska gospodarka po latach zachodnich sankcji i embarga na eksport ropy potrzebuje dofinansowania, a nade wszystko zagranicznych inwestycji przy najważniejszy dla niej sektor surowców energetycznych. Instalacje naftowe Iranu są przestarzałe.

Gospodarka kraju "jest w stanie zaabsorbować od dwieście do 300 mld dol. zagranicznych inwestycji" - powiedział szef CBI.

Ocenia się jednak, że Teheran może szybko spieniężyć spore rezerwy ropy, zgromadzone dzięki tankowcach zapasy surowca dosięgają 40 mln baryłek, które po zniesieniu ograniczeń mogą natychmiast trafić na rynek - podał amerykański środowisko Stratfor.

Modernizując instalacje wydobywcze - najpewniej wraz z pomocą żywo tym zaciekawionych zagranicznych koncernów naftowych - Iran może podczas sześciu miesięcy przyśpieszyć tempo produkcji i eksportu o około 500 tys. do 800 tys. baryłek dziennie. Odrzucić tylko rozrusza to irańską gospodarkę, ale stworzy wielką presję na światowe koszty ropy - napisał niedawno "Financial Times".

Chiny wyprzedziły Niemcy

Europejskie giganty naftowe i wiele pozostałych firm liczy na rozwój wymiany handlowej i kooperacji z Iranem. Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel złożył obecnie trzydniową wizytę w Iranie, podczas której spotkał się z prezydentem Hasanem Rowhanim oraz czołowymi ministrami. Wicekanclerzowi towarzyszyła delegacja niemieckich przedsiębiorców, w tym szefowie wielkich koncernów - Linde i BASF.

Przed nałożeniem sankcji Berlin był najważniejszym eksporterem towarów do Iranu, jednak od 2007 roku kalendarzowego Niemcy zostały wyprzedzone przez Chiny.

baltic Pipe - ile będzie kosztować budowa gazociągu

Baltic Pipe - ile będzie kosztować budowa gazociągu

Budowa gazociągu Baltic Pipe będzie kosztować około jednej, 7 mld euro. Trochę ponad połowa tej ilości przypadnie na Gaz-System. Poinformował o tym Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Baltic…...

Czytać..
awanse wewnątrz firmy - kogo awansować? Porada wiceprezes FB

Awanse wewnątrz firmy - kogo awansować? Porada wiceprezes FB

Julie Zhuo, wiceprezes Facebooka ds. designu produktów, jakieś razu miała w sztabie świetnego pracownika. Wszyscy uznawali go za wzór i prosili go o porady. Zhuo pomyślała więc, hdy skoro…...

Czytać..
auta elektryczne zatankują na Orlenie  Moto

Auta elektryczne zatankują na Orlenie Moto

PKN Orlen rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw - poinformował koncern w komunikacie. Kierowcy mają możliwość naładowania aut elektrycznych na wybranych stacjach nadal w tym…...

Czytać..
apple spowalniał starsze modele iPhone’a

Apple spowalniał starsze modele iPhone’a

Apple jest marką, która cieszy się niemalże religijną czcią wśród swych miłośników. Jednak okazało się, że firma podważyła silnie zaufanie nawet swoich fanów. Gigant z Cupertino przyznał się właśnie do doświadczenia, o…...

Czytać..
aplikacja Caritas Polska dla imigrantów i uchodźców

Aplikacja Caritas Polska dla imigrantów i uchodźców

To pierwsza w naszym kraju aplikacja mobilna dla obcokrajowców, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Są tam informacje o pomocy prawnej, medycznej jak i również socjalnej, na którą mają możliwość liczyć. Aplikacja…...

Czytać..
andrzej Jaworski nowym członkiem Zarządu PZU

Andrzej Jaworski nowym członkiem Zarządu PZU

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..