Temat: Ukraina

Afera Panama Papers. Rothschild Trust w sprawie Poroszenki  Ze świata

  • Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana
  • Fala zarobkowej migracji do Polski może wciąż wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega
  • Polak będzie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na ukraińskich granicach
  • Są młodzi i płacą gotówką. Ukraińcy chętnie kupują apartamentu mieszkalnego nad Wisłą

Firma Rothschild Trust potwierdziła, iż prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał z nią umowę w sprawie zarządzania należącą do niego korporacją cukierniczą Roshen - podała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

Ukraiński prezydent, którego nazwisko pojawiło się ostatnio w związku z aferą Panama Papers, niejednokrotnie krytykowany był zbyt to, że po objęciu stanowiska szefa państwa frapuje się biznesem, będąc właścicielem największej fabryki słodyczy w swoim kraju.

O porozumieniu

Panama utworzy niezależną komisję do zbadania praktyk pieniężnych

Na początku bieżącego roku kalendarzowego Poroszenko zapewniał, że przekazał zarządzanie Roshenem niezależnemu trustowi, jednak nie ujawnił aktów, które by to udowadniały.

"W wyniku 12-miesięcznych przygotowań porozumienie o przekazaniu zarządzania (Roshenem) zostało podpisane 14 stycznia 2016 roku" - oświadczył Rothschild Trust w odpowiedzi na pytanie Interfaksu-Ukraina.

"Porozumienie zawarto w zgodzie z międzynarodowymi standardami dotyczącymi przekazywania w zarządzanie będących własnością polityków aktywów na czas pełnienia przez nich służby państwowej" a mianowicie podkreślono w oświadczeniu. Firma zaznaczyła, że zazwyczaj odrzucić udziela mediom takich danych, jednak wyjaśniła, że naszym razem uczyniła to "z upoważnienia swojego klienta", innymi słowy prezydenta Poroszenki.

Afera Panama Papers

Informację o przekazaniu zarządzania Roshenem niezależnemu trustowi Poroszenko przekazał na rady prasowej, która odbyła się 14 stycznia. - Podpisałem w tym roku umowę o przekazaniu mojej partii udziałów w "Roshenie" niezależnemu trustowi, założonemu według modelu "blind trust". Zgodnie z umową żadna moja aluzja w sprawie zarządzania firmą nie ma mocy prawnej. Nie mam żadnej możliwości kontrolowania aktywów, a poniekąd uzyskiwania informacji na pierwotnego temat - mówił w takim przypadku.

W środę, komponując wizytę w Japonii, Poroszenko zaprzeczył, by celem wpisywania przez niego firm po rajach podatkowych, co ujawniono w ramach afery Panama Papers, była chęć zminimalizowania podatków. Wyjaśnił, że zdecydował się na tzw. offshore trust, żeby oddzielić swoje interesy od politycznej działalności, gdy został prezydentem. Zapewnił, że cała operacja była w pełni transparentna.

McAfee: Panama Papers to największy cyberatak w historii

Z materiałów opublikowanych przy ramach Panama Papers powstaje, że Poroszenko zakładał spółki w rajach podatkowych w czasie, gdy piastował w tej chwili urząd szefa państwa i nie wymieniał umieszczonych po nich aktywów w swych deklaracjach majątkowych. Konsultanci finansowi Poroszenki twierdzą, że włożył na fiuta on firmę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, by zbyć zagranicznym klientom swoją korporację.

Bez śledztwa

W sierpniu 2014 roku prezydent, którego majątek szacuje się na prawie 869 mln dolarów, zarejestrował na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmę Prime Asset Partners Ltd. Po tym samym roku Poroszenko zarejestrował jeszcze dwie przedsiębiorstwa: na Cyprze i przy Holandii. Ich kapitał sięga niewiele ponad 3 tys. dolarów.

Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy zapowiedziała we wtorek, że zajmie się doniesieniami o zarejestrowanych przy rajach podatkowych firmach, które należą do ukraińskiego prezydenta. Jednocześnie Prokuratura Generalna po Kijowie oświadczyła, że nie istnieje podstaw do wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

adamczyk: w 2023 r. z południa Polski na Słowację pojedziemy drogą S1

Adamczyk: w 2023 r. z południa Polski na Słowację pojedziemy drogą S1

Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

Czytać..
9 doba strajku w JSW. Kiedy porozumienie?

9 doba strajku w JSW. Kiedy porozumienie?

Negocjacje pomiędzy zarządem i stroną społeczną w JSW zmierzają w dobrym kierunku. Tak wypływa z relacji mediatora Longina Komołowskiego - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki, pełnomocnik ds. reorganizacji górnictwa węgla…...

Czytać..
500 złotych na dziecko. Minister: ćwierć miliona wniosków online

500 złotych na dziecko. Minister: ćwierć miliona wniosków online

500 dodatkowo także na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie…...

Czytać..
50 milionów złotych długu upadłych firm  Pieniądze

50 milionów złotych długu upadłych firm Pieniądze

50 milionów złotych to długi 628 firm, które ogłosiły w Polsce upadłość od połowy 2017 roku do połowy 2018 roku - podał Krajowy Wykaz Długów. Według KRD tychże strat…...

Czytać..

21 109 osób chce pozostawać w OFE. Zdecyduj do samego końca lipca Informacje

Reforma emerytur przy rządowej zamrażarce. "Decyzja odrzucić została podjęta" Co w dalszym ciągu z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z branży. "To zwykła…...

Czytać..
1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT  Prawo

1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT Prawo

Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru podatku VAT poprzez m. in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, jaka wchodzi w…...

Czytać..