Grecki premier w Brukseli apeluje o "przesłanie nadziei"

  • Dom
  • Ze swiata
  • Grecki premier w Brukseli apeluje o "przesłanie nadziei"
Cipras w Brukseli apeluje na temat «przesłanie nadziei» dla Greków  Ze świata

Premier Grecji Aleksis Cipras zaapelował w piątek w Brukseli do przedsiębiorstw Unii Europejskiej, by dały Grekom "przesłanie nadziei" na rozwiązanie problemów finansowych i socjalnych. Zapewnił, że wydaje się być optymistą, iż uda się rozwiązać spory wokół programu pomocy dla Grecji.

- Czas na przesłanie dla greckiego narodu. Czas na przesłanie nadziei a mianowicie powiedział Cipras po spotkaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.

Dodał, że przesłanie to nie zaakceptować może znów brzmieć: "wdrażajcie, wdrażajcie, wdrażajcie" i "zobowiązania, zobowiązania, zobowiązania". - W tym momencie powinno popłynąć przesłanie, że europejskie instytucje będą użyteczne i solidarne w wyjątkowy sposób, aby przezwyciężyć tą poważną sytuację socjalną - powiedział Ciprasa.

Premier Grecji obiecuje regularne spłacanie obciążenia

Zaczęli pracować

Według niego Grecja obecnie zaczęła wypełniać zobowiązania, wynikające z decyzji podjętych 20 lutego przez eurogrupę, czyli ministrów finansów strefy €.

- Wykonujemy stosowane przez nas zadania i oczekujemy od partnerów, by wykonali własne. Jestem optymistą, że odnajdziemy rozwiązanie. Wierzę, że wówczas w naszym wspólnym interesie. Nie ma greckiego kłopotu, ale jest problem europejski - dodał. - Jestem optymistą, że będzie polityczna wola, by przezwyciężyć stosowane przez nas wspólne problemy - oświadczył Cipras.

Premier Cypru spotkał się w piątek rano z Schulzem a także z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Celem jego wizyty jest próba objaśnienia nieporozumień wokół przedłużenia programu pomocowego dla Grecji.

Greckie wymagania

Nowy lewicowy rząd Grecji, kierowany poprzez Ciprasa domagał się złagodzenia warunków wsparcia finansowego, w co nie było potwierdzenia strefy euro. 20 02 eurogrupa uzgodniła, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o 4 miesiące, tj. do finiszu czerwca.

Władze greckie przedstawiły w następnych dobach wstępną listę reform, które zamierzają przeprowadzić. Do finiszu kwietnia lista ta dzierży zostać jeszcze uzupełniona jak i również doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji tych uzgodnień zezwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Grecja siada do konwersacyj z wierzycielami. "Szeroki plik reform" warunkiem wsparcia

Zielone światło dla wypłaty wsparcia muszą dać instytucje nazywane do niedawna trojką. Wówczas w miniona środę rozpoczęły się w Brukseli rozmowy przedstawicieli Grecji i ekspertów tych instytucji na temat ewidencje reform. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem otwarcie ocenił, że propozycje Grecji są niewystarczające.

Kolejne problemy

Tymczasem Grecja znów znalazła się w bardzo trudnej kwestii finansowej; jeszcze w styczniu kraj ten musi uporządkować zobowiązania na sumę sześć, 85 mld euro. Dlatego Ateny liczyły na wcześniejszą wypłatę przynajmniej części wraz z 7, 2 mld euro, które mają otrzymać w ramach przedłużonego programu pomocowego.

W piątek szef PE przyznał, że w zonie euro są "napięcia" pośród niektórymi krajami a Grecją. - Są różne zapatrywania i interpretacje decyzji, podjętych przez eurogrupę. Te przeróżne interpretacje doprowadziły do napięć, którymi się zajęliśmy - dodał. - Nieporozumienia i otwarta konfrontacja mogą zostać rozwiązane i muszą pozostać rozwiązane - powiedział Martin Schulz.

Z transportu przewodniczący KE Jean-Claude Juncker zapewnił przed spotkaniem z Ciprasem, że Komisja potrzebuje pomóc w osiągnięciu porozumienia. - Ale KE nie jawi się być tu głównym graczem. Wszelkie decyzje muszą zostać rozpoczęte przez eurogrupę. Nie jestem zadowolony z wydarzeń ostatnich tygodni. Nie uważam, hdy zrobiliśmy wystarczające postępy, lecz będziemy dążyć do rozwiązania problemów, z którymi posiadamy do czynienia - powiedział Juncker.

- Całkowicie wykluczam niepowodzenie. Chcę, by Europejczycy byli razem. To odrzucić czas na podziały, jednak na tek krok, by być wspólnie - podkreślił.

Mocne słowa

Złagodzeniu napięć przy strefie euro nie wspierają budzące kontrowersje wypowiedzi przedstawicieli rządu w Atenach, jakim sposobem np. groźba odsyłania znajdujących się na terytorium Grecji uchodźców i nielegalnych imigrantów z Afryki do innych państwa UE.

Z transportu we wtorek grecki parlament opowiedział się za zbadaniem, czy należy domagać się od Niemiec reparacji militarnych. W celu wyjaśnienia tejże kwestii powołano komisję parlamentarną złożoną z przedstawicieli wszelkich partii reprezentowanych w parlamencie. Niemcy, główny wierzyciel Cypru w strefie euro, odmówiły podjęcia rozmów na rzecz reparacji.

Chiński smog odstrasza zagranicznych fachowców Informacje

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać..
chiny. Wzrost gospodarczy w 2018 najniższy od blisko trzydzieści lat  Ze świata

Chiny. Wzrost gospodarczy w 2018 najniższy od blisko trzydzieści lat Ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać..
chiny coraz bliżej dna? Najgorsze dane od roku  Ze świata

Chiny coraz bliżej dna? Najgorsze dane od roku Ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do odwiedzenia silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać..
cEPiK 2. 0. Uruchomienie świeżego systemu z kłopotami

CEPiK 2. 0. Uruchomienie świeżego systemu z kłopotami

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
ceny ropy w górę. Umowa między Arabią Saudyjską natomiast Rosją

Ceny ropy w górę. Umowa między Arabią Saudyjską natomiast Rosją

Ceny ropy naftowej rosną. Wszystko dzięki porozumieniu między Arabią Saudyjską a Rosją, które posiada ustabilizować rynek czarnego złocista. Wyższe ceny mogą ucieszyć Kreml. Jak wzrosty wyglądają na liczbach? Baryłka ropy…...

Czytać..
ceny prądu w 2019 r.. Innogy wprowadziło nowe ceny

Ceny prądu w 2019 r.. Innogy wprowadziło nowe ceny

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone światło od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać..