Temat: Rosja

Brexit. Ubywa wrogów Rosji przy UE  Ze świata

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto kreowanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują oryginalne narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć bądź zmniejszyć opady". Zapłaci zbyt to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą poprawki. Putin ma świeżą ofertę dla kobiet

- Jest powszechna wyrok, że Prezydent Putin chłodzi szampana, możliwe, że z Krymu. Bo dla Rosji pożądana jest Unia osłabiona jak i również rozbita. Moskwa będzie zdołała bardziej twardo negocjować, pomiędzy innymi w sprawie sankcji - komentuje decyzję Brytyjczyków o opuszczeniu UE Andrzej Zaucha, korespondent w Moskwie TVN24 BiS. Choć negatywne konsekwencje Brexitu będą odczuwalne i dla Rosjan. Dzięki antenie TVN24 BiS obstaje wydanie specjalne.

Jak oświadczył rosyjski minister zasobów Anton Siłuanow, "dla Rosji wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza spadek cen ropy, osłabienie rubla, rozwój zmienności na rynkach finansowych". Jednak zastrzegł, że zakres tych problemów będzie obniżona.

Skutki Brexitu

Brexit uderza we frankowiczów. Szwajcarski bank interweniuje

Siłuanow powiedział, że są to najważniejsze skutki Brexitu dla Rosji. Dodał następnie, iż zmienność na rynkach pieniężnych będzie w dużej mierze mniejsza niźli ta, przez którą Rosja już przeszła. - Zatem na wewnętrzną dynamikę gospodarczą to wydarzenie będzie miało ograniczony wpływ - wyjaśnił.

Według Siłuanowa efekt głosowania w Wielkiej Brytanii pokazał, iż zbyt korzystne były nadzieje na ożywienie rynków i gospodarki światowej.

W ocenie rosyjskiego banku centralnego reakcja targów światowych na Brexit "jest całkowicie oczekiwana i nie zaakceptować niesie za sobą bezpośrednich zagrożeń dla Rosji". Przy wydanym komunikacie Bank Rosji oświadczył, że "uważnie śledzi sytuację i dysponuje koniecznym zestawem instrumentów w zamysle funkcjonowania w warunkach niestabilności rynków".

"Katastrofy nie będzie"

Były wieloletni minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin ocenił w piątek, że można żałować decyzji Brytyjczyków na temat wystąpieniu z Unii Europejskiej, jednak nie doprowadzi pani do katastrofy, choć w krótko zachwieje rynkiem finansowym.

"Można żałować wyborów Brytyjczyków o wyjściu spośród UE. Jednak katastrofy nie będzie, chociaż na branży finansowym będzie krótkoterminowa niestabilność" - napisał na Twitterze Kudrin, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina, od niedawna szef wpływowego Centrum Badań Strategicznych (CSR) w Moskwie.

Можно сожалеть о решении британцев о выходе из ЕС. Но катастрофы не произойдет, хотя на финрынке будет краткосрочная нестабильность.

— Алексей Кудрин (@Aleksei_Kudrin) 24 czerwca 2016

Według innej wypowiedzi Kudrina, przekazanej poprzez portal RBK, Brexit odrzucić ma istotnego wpływu na Rosję. - Mamy inne bardziej dotkliwe problemy a mianowicie ocenił szef CSR. Jak na przykład odnotowuje dziennik "Kommiersant", cena akcji rosyjskich firm w londyńskiej giełdzie papierów drogocennych spadła w obrębie 10 proc. w związku z danymi, że brytyjskie referendum ws. wystąpienia z UE wygrali zwolennicy tego kroku.

Sankcje bez zmian

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział przy piątek, że ewentualne wyczerpanie sankcji unijnych wobec Rosji jest procesem niezależnym od kwestii wystąpienia Wielkiej Brytanii wraz z Unii Europejskiej.

Rzecznik Kremla zwrócił uwagę, hdy jeśli dojdzie do pojawienia Wielkiej Brytanii z UE, to "nie jest to proces na jeden dzień".

- Poza tymże, czy Wielka Brytania wydaje się być członkiem Unii Europejskiej bądź nie, to w tylko UE są bardzo różne punkty widzenia na politykę sankcji i jej skuteczność. Toczą się dość silne dyskusje. Różne kraje będą w różnym stopniu zainteresowane rozwojem współpracy handlowo-gospodarczej i utrzymywania z Rosją porządnych stosunków, w różny środek rozumieją brak alternatywy dla dobrych stosunków między UE i Rosją - powiedział Pieskow, cytowany przez agencję TASS.

Bez komentarzy

Władimir Putin tylko jednego razu zabrał głos na ów temat. Kilka dni nim pytany o to, które jest jego stanowisko

Inwestorzy oniemieli. A potem straszliwe tąpnięcie na parkietach

powiedział, że to wewnętrzna sprawa Brytyjczyków.

- Analitycy twierdzą, że gwoli Rosji korzystna jest słaba i rozbita UE, spośród którą Kreml względnie mocniejszy będzie mógł twardziej negocjować. Tym bardziej, że gwoli Rosji Wielka Brytania wydaje się wrogim krajem, bowiem była wielkim zwolennikiem nałożenia sankcji na Moskwę za aneksję Krymu oraz zaangażowanie we wschodniej Ukrainie - komentuje Andrzej Zaucha, korespondent TVN24 BiS.

- Aczkolwiek politycy od rana informują, że nie odczuwają obszernej radości z powodu Brexitu. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie się działo dalej. I czy takie rozwiązanie jest dla Rosji korzystne – twierdzi Andrzej Zaucha.

Przypomina, że UE jest największym partnerem handlowym Rosji.

- Moskwa coś znacznie więcej aniżeli tylko wyprzedaje ogromne ilości gazu jak i również ropy naftowej, ale także kupuje z UE dużo towarów konsumpcyjnych, ale też technologii inwestycyjnych. Jeśli zatem UE będzie miała problemy, to też odczuje. Jednak na reakcję Kremla pozostaniemy musieli jeszcze kilka godzin. Natomiast reakcja na tutejszych rynkach jest spokojna, rubel trochę się osłabił się o ok. 2-3 proc. Wydawałoby się, że wówczas wahnięcie powinno być lepsze, zwłaszcza że ropa spadała rano aż o 7 proc. - podkreśla Zaucha.

brexit może przynieść nieprzewidziane skutki

Brexit może przynieść nieprzewidziane skutki

Nowa opłata dla kierujących. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek gwoli Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać..
brexit. KE przedstawia nowe sugestie na wypadek twardego brexitu  Ze świata

Brexit. KE przedstawia nowe sugestie na wypadek twardego brexitu Ze świata

Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co jesteś zobligowany…...

Czytać..
brat Zbigniewa Ziobry zatrudniony w PZU

Brat Zbigniewa Ziobry zatrudniony w PZU

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać..
borussia Dortmund - zamachowiec pragnął zarobić na akcjach

Borussia Dortmund - zamachowiec pragnął zarobić na akcjach

Policja zatrzymała przy piątek, 21 kwietnia, w zachodzie Niemiec mężczyznę podejrzanego o dokonanie zamachu na piłkarzy BVB w Dortmundzie. 28-letni mężczyzna posiadający niemiecki i rosyjski paszport liczył na zysk wskutek spadku…...

Czytać..
boeing 737 zmieni swój wygląd

Boeing 737 zmieni swój wygląd

Boeing 737 wówczas najlepiej sprzedający się aeroplan pasażerski w historii. Reuters podaje, że amerykański koncern przymierza się do przedłożenia tutaj sporych zmian, by wypełnić lukę po wycofanej z produkcji maszynie…...

Czytać..
blokchain w nazwie firmy natomiast wzrost cen akcji

Blokchain w nazwie firmy natomiast wzrost cen akcji

Jak powiększyć wartość swojej firmy w giełdzie? Można na przykład zmienić jej nazwę, dorzucając do niej słowo blockchain. Nie jest pewne, bądź to zawsze zadziała, jednak stało się tak ostatnio w przypadku amerykańskiego…...

Czytać..