Temat: Wielka Brytania

Brexit. KE przedstawia nowe sugestie na wypadek twardego brexitu  Ze świata

  • Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co jesteś zobligowany wiedzieć
  • Żyją tysiące metrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o kompletne nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet o dwa lata. Brytyjskie media o scenariuszach

Komisja Europejska przyjęła nowe propozycje awaryjne odnoszące się do programu Erasmus+, zasad koordynacji zabezpieczenia społecznego oraz budżetu Unii Europejskiej na wypadek twardego brexitu.

Jak mówił w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, prawdopodobieństwo wyjścia Gb z UE bez umowy wydaje się być coraz większe. - Pełny czas wzywamy rząd Gb, aby wyjaśnił swoje zamiary co do kolejnych kroków - powiedział wiceszef KE.

Propozycje KE mogą mieć służyć temu, by w razie braku porozumienia o brexicie ludzie młodzi z UE i Gb, uczestniczący przy programie Erasmus+, w czasach 30 marca 2019 r., nie musieli przerywać pobytu za granicą.

Z danych Komisji wynika, iż 30 marca w Obszernej Brytanii będzie 14 tyś uczestników programu z państw Unii Europejskiej (w tym studentów wyższych uczelni, praktykantów w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego, młodzieży uczącej się oraz kadry dydaktycznej), zaś na uczelniach krajów unijnych - 7 tysięcy parcypantów z Wielkiej Brytanii. W razie braku porozumienia odrzucić mogliby oni dokończyć semestru w ramach Erasmus+, zaś być może również przestaliby otrzymywać stypendium. Propozycja KE ma rozwiązać ten kłopot.

- Dzisiejsze nakłady zapewnią, że w wypadku scenariusza braku porozumienia, młodzi ludzie z Unii Europejskiej jak i również Wielkiej Brytanii, którzy odnoszą korzyści z programu Erasmus+ trzydziestu marca będą go zdołali dokończyć bez zakłóceń a mianowicie zaznaczył Timmermans.

Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej władze państw członkowskich ciągle będą brały pod atencję okresy ubezpieczenia, zatrudnienia lub samozatrudnienia a także nocowania osób w Wielkiej Brytanii przed brexitem przy obliczaniu świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego, dla przykładu emerytur.

Ryzyko wykorzystania "sytuacji wynikającej z brexitu". KNF ostrzega przed oszustami

Nowe środki przewidują też, że brytyjskie podmioty dofinansowywane z UE będą nadal otrzymywały płatności w ramach dotychczasowych umów, o ile Wielka Brytania będzie nadal wypełniać swoje zobowiązania finansowe w zakresie budżetu Wspólnoty. - Kwestia ów jest oddzielna od rozliczenia finansowego Wielkiej Brytanii jak i również UE. Propozycje te są tymczasowe, ograniczone i pozostaną jednostronnie przyjęte przez UE - zaznaczył Timmermans.

Prace trwają

Zmiany posiadają umożliwić Unii, by nawet w przypadku braku porozumienia wypełniała swoje zobowiązania i dokonywała płatności w 2019 r. na rzecz brytyjskich beneficjentów w odniesieniu do umów podpisanych i decyzji podjętych przed 30 marca 2019 roku. Warunkiem jest aczkolwiek to, że Wielka Brytania będzie honorować zobowiązania rozpoczęte w ramach budżetu na 2019 rok oraz zaakceptuje niezbędne audyty i kontrole. Pomogłoby to złagodzić skutki deficytu porozumienia w wielu obszarach dofinansowywanych ze środków UE, jak na przykład badania, innowacje bądź rolnictwo.

KE zastrzegła, że przedstawione przez panią a środki nie złagodzą uniwersalnych skutków twardego brexitu. Zaznaczyła też, że nie zrekompensują one w żaden środek braku gotowości, ani nie zapewnią warunków tak pomyślnych, jak wynikające z członkostwa w UE, bądź jak na przykład warunki okresu przejściowego przewidziane w umowie o wyjściu.

Timmermans mówił, że KE cały czas przygotowuje się do ewentualności wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia. Zaznaczył, że prace dotyczące brexitu pozostaną kontynuowane również po 29 marca, bo wyjście Zjednoczonego Królestwa będzie miało oficjalne konsekwencje dla UE.

Aby propozycje KE weszły w życie, muszą się na nie zgodzić jeszcze Parlament Europejski i was członkowskie w Radzie UE. Powinny to zrobić przed 30 marca.

Brexit z brakiem umowy?

Po wielogodzinnej debacie nad rządową strategią w sprawie wyjścia z UE, we wtorek parlament zagłosował za poprawką wyrażającą poparcie dla umowy ws. wyjścia Zjednoczonego Królestwa spośród Unii Europejskiej, jeśli rządowi uda się zamienić kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej na nowy opis. Nie sprecyzowano jednak alternatywnej propozycji, pozostawiając w naszej kwestii wolną rękę szefowej rządu.

Za poprawką, zgłoszoną przez posła Partii Konserwatywnej Grahama Brady'ego, zagłosowało 317 deputowanych, a przeciw było 301.

Wynik głosowania sprowadza się do przyznania May mandatu do odwiedzenia podjęcia próby renegocjacji umowy wyjścia z UE, wyrażając co do zasady poparcie dla opuszczenia UE zbytnio porozumieniem stron ws. kryteriów brexitu i deklaracją polityczną ws. przyszłej relacji wraz ze Wspólnotą.

brat Zbigniewa Ziobry zatrudniony w PZU

Brat Zbigniewa Ziobry zatrudniony w PZU

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać..
borussia Dortmund - zamachowiec pragnął zarobić na akcjach

Borussia Dortmund - zamachowiec pragnął zarobić na akcjach

Policja zatrzymała przy piątek, 21 kwietnia, w zachodzie Niemiec mężczyznę podejrzanego o dokonanie zamachu na piłkarzy BVB w Dortmundzie. 28-letni mężczyzna posiadający niemiecki i rosyjski paszport liczył na zysk wskutek spadku…...

Czytać..
boeing 737 zmieni swój wygląd

Boeing 737 zmieni swój wygląd

Boeing 737 wówczas najlepiej sprzedający się aeroplan pasażerski w historii. Reuters podaje, że amerykański koncern przymierza się do przedłożenia tutaj sporych zmian, by wypełnić lukę po wycofanej z produkcji maszynie…...

Czytać..
blokchain w nazwie firmy natomiast wzrost cen akcji

Blokchain w nazwie firmy natomiast wzrost cen akcji

Jak powiększyć wartość swojej firmy w giełdzie? Można na przykład zmienić jej nazwę, dorzucając do niej słowo blockchain. Nie jest pewne, bądź to zawsze zadziała, jednak stało się tak ostatnio w przypadku amerykańskiego…...

Czytać..
bitBay i Neufund - współpraca nad Equity Token Offerings

BitBay i Neufund - współpraca nad Equity Token Offerings

Neufund, platforma tokenów oparta na ethereum, wchodzi po partnerstwo z BitBayem a mianowicie jedną z największych giełd kryptowalut w Europie. Wraz chcą oferować inwestorom tak zwanym. ETO - Equity Token Offerings, czyli…...

Czytać..
bIG: 26 tys. osób według 65. roku życia odrzucić płaci rachunków za telefon

BIG: 26 tys. osób według 65. roku życia odrzucić płaci rachunków za telefon

Około 26 tysięcy osób na 65 roku życia odrzucić płaci na czas rachunków za telefon. Ich łączne zaległości w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynoszą niemal 57, 6 milionów złotych. Najstarszy dłużnik telekomunikacyjny…...

Czytać..