Temat: Wenezuela

Hiperinflacja w Wenezueli, na kilogram kurczaka pracują 11 dzionki  Ze świata

  • Zapowiedź 700-krotnej podwyżki cen paliw. "Aby położyć kres rabunkowi"
  • Wzrost cen może sięgnąć miliona procent. Alarmująca prognoza MFW
  • Miliony Wenezuelczyków żyją dzięki przelewom z obczyzny. Rząd chce zaostrzyć zasady
  • Centralna waluta nic nie warta. Drukują własne pieniądze
  • Banki zamieniły się przy zwykłe składy banknotów. Inflacja szaleje

Aż 88 godzin musi spędzić w pracy Wenezuelczyk, by pozwolić sobie na zakup kilograma kurczaka. Hiperinflacja, która nęka południowoamerykański kraj spowodowała, że w ciągu ostatniego r. drastycznie wzrosły ceny pokarmu. To nie jedyny problem z którym zmaga się Wenezuela. Kraj opuszcza więcej obywateli między innymi w wyniku rosnącej przemocy.

- Nie istnieje innego przykładu takiego krachu kraju przy ciągu ostatnich 20 lat, który byłby całkowicie zawiniony przez władzę - ocenia Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej", komentator TVN24 Dwukrotnie.

Komentator TVN24 Dwa razy podkreśla, że "Wenezuela, kilkunastu latach rządów Hugo Chaveza i Nicolasa Maduro, odrzucić jest już właściwie gospodarką, tylko jest szybem naftowym, który wyciąga spod ziemi surową ropę, surową ropę sprzedaje i nie ma nic innego do sprzedania, a wskutek tego, hdy ceny ropy spadły to ten rząd nie dzierży na import niczego".

Wzrost cen żywności

Jak napisał hiszpański dziennik "El Pais", w maju przeszłego roku Wenezuelczyk z minimalnym wynagrodzeniem musiał spędzić prawie cały dzień w roboty (7 godzin i dwudziestu czterech minuty) aby zarobić na zakup kilograma kurczaka. Galopująca inflacja jeszcze pogłębiła tenże problem. Teraz, aby zarobić na kilogram kurczaka, zatrudniony musi spędzić w pracy aż 88 godzin.

W 2014 roku osiem dzięki dziesięć wenezuelskich rodzin kupowało jednego kurczaka tygodniowo. W tym momencie może sobie pozwolić na to jeszcze mniej rodzin, bo zaledwie trzy na dziesięć.

Na pół kilograma kawy Wenezuelczyk z minimalnym wynagrodzeniem musi pracować 79 godzin, na pół kilograma soczewicy - 20 godzin. Godzinę krócej musi manipulować Wenezuelczyk, żeby kupić ananasa, a 18, 5 pory potrzebuje na zakup kilograma ziemniaków.

Bazy zamieniły się w zwykłe składy banknotów. Inflacja szaleje

To właśnie żywność postrzega się jako jeden spośród głównych wskaźników upadku wenezuelskiego systemu gospodarczego.

- Żywność stała się narzędziem polityki - ocenił w TVN24 BiS prof. Lech Miodek, publicysta "Przeglądu", były dyplomata.

"El Pais" zwróciło uwagę, że wzrost opłat nasilił się po dojściu do władzy Nicolasa Maduro w 2013 roku. Urzędujący prezydent wygrał niedzielne decyzje i będzie sprawował osobisty urząd do 2025 r..

Problem z dostawami

Anna Ayuso z Środku Spraw Międzynarodowych w Barcelonie w rozmowie z "El Pais" podkreśliła, że problem dodatkowo potęguje ogromna zależność od importowania żywności wraz z innych krajów. - Pozycja jest katastrofalna, ponieważ kraj nie ma wystarczającej liczbie pieniędzy i ludzie odrzucić mają co jeść - powiedziała.

- Wenezuela nie importuje żywności, ponieważ nie ma na to gotówki - podkreślił w rozmowie na antenie TVN24 BiS Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej". Jak dodał, obecnie kraj ten "produkuje zaledwie 20 procent żywności, jakiej potrzebuje".

Nie lada wyzwanie

Opisanie sytuacji przy Wenezueli na podstawie obiektywnych informacji to nie lada wyzwanie. Jak wskazał Miguel Santos z Uniwersytetu Harvarda, od momentu kilku lat kraj ten traci na przejrzystości danych publicznych.

- Od 2015 roku inflacja jest oparta na szacunkach jednostek trzecich i niezależnych, w tym Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, ponieważ bank centralny nie publikuje oficjalnych danych wraz z trzech lat dotyczących budżetu, inflacji oraz PKB - wskazał w rozmowie wraz z hiszpańską gazetą.

Hiperinflacja skłania administrację do częstej zmiany poziomu płacy minimalnej, ale wciąż nie starcza to na zakup podstawowych produktów. Tylko w tym roku prezydent Maduro zdecydował się trzykrotnie podnieść minimalne wynagrodzenie. Według Bloomberga, inflacja w Wenezueli w ciągu roku przyspieszyła o nieomal 4 tysiące procent.

Spadek produkcji ropy

Spada również produkcja ropy. Prawidłowo z danymi OPEC, Wenezuela ma największe rezerwy ropy naftowej na świecie, an od 2014 roku wytwórczość zmniejszyła się prawie o połowę. Z danych OPEC wynika, że w 2018 roku produkcja ropy przy Wenezueli spadła do jednej, 59 mln baryłek dziennie, kiedy w 2014 r. było to 2, 93 mln baryłek.

Wenezuelczycy opuszczają kraj

Takich cen ropy nie stało się od dawna. Eksperci kreślą czarny scenariusz

Do tego dochodzi przemoc. Caracas, stolica Wenezueli, jest drugim najbardziej niepewnym miastem na świecie, które ustępuje w poniższym względzie wyłącznie Los Cabos w Meksyku. W pierwszej dziesiątce, dzięki 9. pozycji, znalazło się także inne wenezuelskie miasto - Guayana.

Liczba zabójstw w kraju w czasach 1995-2017 wzrosła czterokrotnie, natomiast bezkarność przestępców jeszcze pogarsza ten problem. Według danych empirycznych zebranych przez Amnesty International, w 2015 roku zauważano ponad 11 tysięcy krzywd dotyczących przestępstw i naruszeń praw człowieka. Tymczasem wszczęto zaledwie 77 postępowań.

W takich okolicznościach coraz więcej Wenezuelczyków decyduje się na opuszczenie ojczyzny jak i również przenosiny do pobliskiej Kolumbii. Dużą część emigracji konstytuują również Stany Zjednoczone jak i również Hiszpania.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, w 2017 roku za granicą mieszkało ponad 1, 6 mln Wenezuelczyków. Dla porównania po 2015 roku było wówczas ok. 697, 5 tys., zaś w 2010 - 556, 6 tys. ludzi.

Zapaść gospodarcza nadeszła równolegle do wenezuelskiego układu instytucjonalnego. - System demokratyczny został zastąpiony przez cokolwiek na kształt hegemonii a mianowicie ocenił w "El Pais" Manuel Hidalgo, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Karola III w Madrycie. Jak dodała Anna Ayuso, niska frekwencja w ostatnich wyborach jest oznaką utraty powierzenia do instytucji.

Amerykański think tank Freedom House w swoim najnowszym raporcie poinformował o pogorszeniu programu między innymi w efekcie "poważnych nieprawidłowości" przy organizacji wyborów, "twardych" rządowych represji względem demonstrantów, w których - jak wskazano - zginęło sto osób zaś 1, 9 tys. pozostało rannych.

hBO i Netfliks. Czym się kierują tworząc seriale? Jak na przykład badają rynek?

HBO i Netfliks. Czym się kierują tworząc seriale? Jak na przykład badają rynek?

Od czego zależy to, jak na przykład wyglądają popularne amerykańskie seriale? Podczas gdy Netflix rozstrzyga o kształcie swoich produkowaniu na bazie danych zbieranych od użytkowników, to konkurencyjne HBO opiera swoje decyzje produkcyjne…...

Czytać..
głosowanie na lotniskach, dworcach, więcej jeszcze na imprezach. Tak zdobią okna wybory w Holandii

Głosowanie na lotniskach, dworcach, więcej jeszcze na imprezach. Tak zdobią okna wybory w Holandii

Na lotniskach, dworcach, a nawet podczas nocnej imprezy - Holendrzy już od północy mogą oddawać głosy po wyborach parlamentarnych. Choć co do zasady lokale wyborcze były otwarte od siedmiu. 30, to w wielu…...

Czytać..
górnictwo wychodzi na prostą. Handel rośnie, branża zarabia  Surowce

Górnictwo wychodzi na prostą. Handel rośnie, branża zarabia Surowce

W czterech pierwszych miesiącach bieżącego r. przychody górnictwa węgla kamiennego ze sprzedaży węgla dawny prawie o jedną trzecią wyższe niż w naszym samym czasie przed rokiem. Średnia cena węgla wzrosła…...

Czytać..
gUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

GUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

Sześć procent Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Te dane się nie zmieniają, ale reperują się oceniane subiektywnie wytyczne życia i równowaga budżetowa gospodarstw domowych Polaków, przekazuje GUS. Skrajne ubóstwo, którego granicą…...

Czytać..
greenpeace okupuje pokład, Shell złoży skargę  Ze świata

Greenpeace okupuje pokład, Shell złoży skargę Ze świata

"Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do rządu w sprawie opłat paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasz kraj wstrzymała odbiór…...

Czytać..
grecki minister nie szanuje polityki Niemiec i wzywa do odwiedzenia kompromisu  Ze świata

Grecki minister nie szanuje polityki Niemiec i wzywa do odwiedzenia kompromisu Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...

Czytać..