Z pomocą Deutsche Bank szał zakupów oligarchy prowadzi do ruiny w sercu Stanów Zjednoczonych

17 lutego 2021

Tajne transakcje, stracone miejsca pracy, obrażenia pracowników, wypatroszone budynki, niezapłacone rachunki: niezliczone amerykańskie dziedzictwo Ihora Kołomojskiego.

Deutsche Bank przeniósł ponad 750 milionów dolarów rzekomo wyprowadzonych z ukraińskiego banku do Stanów Zjednoczonych – ponad połowę pieniędzy wydanych na nieruchomości.

Notoryczny ukraiński oligarcha i miliarder, partner biznesowy, kierował szaleństwem zakupów z pomocą inwestorów z Miami.

Miliony przeszły przez labirynt firm fasadowych założonych na Cyprze i Karaibach, które ukrywały źródło pieniędzy, jak pokazują wewnętrzne rejestry bankowe

I na ognistą kulę, eksplozja w ogromnym piecu w Warren Steel w Ohio spowodowała wysadzenie cegieł i okien i wysłanie robotników, w tym trzech, których przetransportowano drogą powietrzną, aby spalić jednostki, a dwóch innych rzuciło się do lokalnych szpitali.

„Byłem jak piłeczka do ping-ponga – powiedział 34-letni Michael Buckner, który został zabrany helikopterem do szpitala w Akron z poważnymi oparzeniami głowy i ramion. „Zostałem zrzucony ze schodów. Nic nie było widać .

W rezultacie inspektorzy federalni wykryli poważne naruszenia bezpieczeństwa w zakładzie, podczas gdy pracownicy narzekali na niebezpieczne i zgniłe warunki, które według nich zostały zignorowane.

Wybuch w 2011 roku był jedną z pierwszych nieszczęść, które uderzyły w amerykański biznes należący do Ihora Kołomojskiego, ukraińskiego oligarchy znanego z taktyki ciężkiej ręki – wysłał kiedyś zespół uzbrojonych ludzi, aby zajęli firmę naftową – i za korupcję na wielka skala.

Przez ponad dekadę Kołomojski wyprowadzał miliardy dolarów z PrivatBank, największej ukraińskiej instytucji finansowej, której był współwłaścicielem, w śmiałym programie prania pieniędzy poprzez sieć firm na całym świecie, twierdzą amerykańscy prokuratorzy federalni.

Dochodzenie przeprowadzone przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych pokazuje, że Deutsche Bank, niespokojny globalny pożyczkodawca, odegrał kluczową rolę, przekazując ponad 750 milionów dolarów interesom biznesowym Kołomojskiego w Stanach Zjednoczonych.

Przestępcy i inni, którzy chcą ukryć nielegalne pieniądze w Stanach Zjednoczonych, często wrzucają je do błyszczących wieżowców w Nowym Jorku lub używają ich do kupowania zabawek miliarderów, takich jak jachty i drogie biżuteria. Kołomojski, który odegrał drugorzędną rolę w dramacie oskarżenia Donalda Trumpa, miał na myśli inną nagrodę: nieruchomość w sercu Ameryki.

W ciągu dziesięciu lat on i jego współpracownicy potajemnie zgromadzili imperium nieruchomości, kupując co najmniej 22 nieruchomości, w tym wieżowiec w Cleveland ze sklepionymi sufitami, w którym znajdowało się jedno z największych lobby bankowych na świecie, zasłonięty obiekt Motoroli wyrastający z pól uprawnych z północnego Illinois i dawnej siedziby Mary Kay Cosmetics w Dallas.

Idąc za nim, Kołomojski i jego współpracownicy pozostawili po sobie ślad pustych, zabitych deskami budynków, niezapłaconych podatków od nieruchomości, niebezpiecznych warunków fabrycznych, bezrobotnych pracowników i co najmniej czterech hut, które ogłosiły upadłość.

Prawo nakłada na banki obowiązek zachowania czujności w przypadku prania pieniędzy, zwłaszcza gdy pieniądze przechodzą przez jurysdykcje wysokiego ryzyka, takie jak Ukraina i Karaiby.

Jednak ICIJ odkrył, że przez sześć lat Deutsche Bank przeniósł co najmniej 490 milionów dolarów od firm założonych na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych potajemnie kontrolowanych przez Kołomojskiego i partnera biznesowego Hennadija Boholubowa do firm w Delaware – jednym z największych na świecie rajów dla zachowania tajemnicy finansowej. Większość pieniędzy została wykorzystana na zakup nieruchomości na Środkowym Zachodzie.

Kolejne 268 milionów dolarów przeszło przez Deutsche do innych firm kontrolowanych przez mężczyzn i ich wspólników w USA, jak stwierdził ICIJ. Transfery miały miejsce między 2007 a 2013 rokiem.

Deutsche zatrzymał się dopiero wtedy, gdy Kołomojski i jego współpracownicy przestali kupować. Eksperci od prania pieniędzy twierdzą, że bank nie zastosował się do podstawowych zabezpieczeń, takich jak odmowa przelewu lub porzucenie klienta.

„To lekkomyślne lekceważenie tego, co bank powinien robić – powiedział Thomas Creal, księgowy z Chicago, który pomagał Radzie Bezpieczeństwa ONZ i armii USA w dochodzeniach dotyczących prania pieniędzy. „Szukali setek milionów dolarów. Bank był jak samochód, który uciekł podczas napadu .

Dochodzenie ICIJ opiera się na setkach poufnych dokumentów PrivatBank, w tym na audycie jego niespokojnych finansów, które po raz pierwszy pokazują, w jaki sposób pieniądze potajemnie przemieszczały się po całym świecie. Opiera się również na wycieku ponad 2100 raportów o podejrzanej aktywności uzyskanych przez BuzzFeed News i udostępnionych ICIJ, znanym jako Pliki FinCEN, wraz z aktami sądowymi i dziesiątkami wywiadów.

Deutsche Bank zapłacił setki milionów dolarów kar w ciągu ostatnich trzech lat za naruszenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy w USA, w tym za przeniesienie podejrzanych płatności dla skazanego przestępcy seksualnego Jeffreya Epsteina po tym, jak uznał go za osobę wysokiego ryzyka.

Deutsche Bank odmówił odpowiedzi na pisemne pytania ICIJ dotyczące transakcji z udziałem Kołomojskiego lub jego firm, twierdząc, że był prawnie ograniczony do rozmawiania o klientach lub wszelkich transferach, które mógł przeprowadzić.

Bank powiedział, że przyznał się do „dawnych słabości i „wyciągnął wnioski z naszych błędów oraz że zajął się wieloma zgłaszanymi obawami dotyczącymi instytucji.

Skandal i konsekwencje

Na Ukrainie domniemany program prania pieniędzy był masowym skandalem, który skłonił rząd do zatkania dziury w finansach PrivatBanku o wartości 5,5 miliarda dolarów. Gdyby się nie powiodła, mogłaby zabrać ze sobą delikatną gospodarkę kraju.

W Stanach Zjednoczonych opór wskazuje na jedną z najmniej zbadanych konsekwencji prania pieniędzy: co dzieje się ze społecznościami i zwykłymi ludźmi, gdy właściciele nieobecnych zmotywowani do sprzątania nielegalnie zdobytej gotówki przejmują kontrolę nad miejscami pracy i budynkami.

W fabryce w Ohio, gdzie wybuchł piec łukowy, śledczy z amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy odkryli niepokojące naruszenia – co najmniej 17 – zanim Kołomojski i jego współpracownicy opuścili fabrykę.

W fabryce metali w Zachodniej Wirginii 27-letni pracownik zmarł w 2009 r. Po przepracowaniu 90 godzin tygodniowo, zakończeniu nocnej zmiany i zasnął podczas jazdy do domu, rozbijając swój pojazd, według United Steelworkers.

Zgodnie z aktami sądowymi setki hutników w Kentucky, stanie Nowy Jork i Ohio, będąc własnością Kołomojskiego, straciło pracę, aw jednym przypadku pozostało bez ubezpieczenia lub możliwości tymczasowego dostępu do funduszy emerytalnych.

„Są prawdziwi ludzie, którzy ucierpieli z tego powodu – powiedział Michael Kelly, burmistrz Harvardu w stanie Illinois, gdzie największy zakład produkcyjny w mieście, kupiony przez Kołomojskiego w 2008 r., Pozostał pusty po odcięciu prądu i zniknięciu podatków od nieruchomości. nie zapłacony.

Burmistrz Harvardu Michael Kelly przed opuszczoną fabryką Motoroli w Illinois. Zdjęcie: Matt Warren / ICIJ

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​Deutsche Bank przeprowadził tysiące transakcji związanych z firmami Kołomojskiego w USA w latach 2006-2015 – trzy razy więcej niż jakikolwiek inny bank, który przeniósł do kraju pieniądze dla firm powiązanych z Kołomojskim.

Był to również główny bank, który przeniósł prawie wszystkie pieniądze do amerykańskich nieruchomości – co najmniej 18 głównych nieruchomości rozsianych po ośmiu stanach, jak pokazuje analiza ICIJ.

W 2016 roku eksperci Deutsche Bank ds. Oszustw podali kilka alertów dotyczących płatności, które bank przeprowadzał w imieniu firmy lotniczej Kolomoisky, składając podejrzane raporty o działalności w sieci Financial Crimes Enforcement Network Departamentu Skarbu USA, zgodnie z ujawnionymi danymi udostępnionymi przez BuzzFeed News.

Raporty, zwane SAR, identyfikowały duże, okrągłe transakcje z jurysdykcji wysokiego ryzyka – charakterystyczne oznaki prania pieniędzy – i zauważyły, że bank nie był w stanie ustalić legalności niektórych firm, które otrzymywały miliony dolarów.

Pomimo ostrzeżeń bank kontynuował przekazywanie pieniędzy linii lotniczej Kołomojskiego – w tym co najmniej 104,7 miliona dolarów po tym, jak wewnętrzne organy nadzorcze zaczęły zgłaszać obawy dotyczące firmy.

W sierpniu agenci FBI przeprowadzili naloty na biuro na najwyższym piętrze w Miami i inne biuro w Cleveland powiązane z Kołomojskim, a także wywlekli komputery i akta w ramach trwającego śledztwa.

Kilka dni później Departament Sprawiedliwości złożył dwie sprawy cywilne w celu zajęcia dwóch nieruchomości zakupionych podczas szaleństwa wydatkowego, który zakończył się w 2016 r. Po przejęciu przez ukraińskie organy nadzoru kontroli nad ukraińskim bankiem, nad którym kontrolę sprawował Kołomojski.

Kołomojski nie odpowiedział na wielokrotne prośby o wywiady ze strony ICIJ ani na przesłane mu pisemne pytania. Ale we wcześniejszym wywiadzie w maju zaprzeczył, że złamał jakiekolwiek prawa w swoim kraju lub w USA

W sprawie cywilnej wniesionej przeciwko Kołomojskiemu i jego współpracownikom w Delaware, prawnicy miliardera argumentowali, że wszystkie transakcje dotyczące nieruchomości były legalne i że ani on, ani jego partnerzy nie złamali żadnych przepisów.

Boholyubov, ukraiński miliarder, który jest również oskarżony w tym samym procesie o udział w programie, odmówił odpowiedzi na pisemne pytania ICIJ za radą swoich prawników. We wcześniejszym wywiadzie w maju on również zaprzeczył robieniu czegokolwiek nielegalnego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy