Boom na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Koszty w górę

  • Dom
  • Z kraju
  • Boom na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Koszty w górę
Ceny mieszkań w największych miastach Polski

Ceny mieszkań w Polsce stale rosną. Jakkolwiek, jak wypływa z analizy ekspertów Metrohouse i Expandera, zainteresowanie nabyciem własnych czterech kątów odrzucić ustaje. Spośród największych miejscowości najwięcej za metr kwadratowy zapłacimy w Warszawie, zaś najmniej - w Łodzi.

Aż o 8, 4 procent wzrosła podczas roku przeciętna cena metra kwadratowego nowego mieszkania przy największych miastach w Polsce. Jak wynika z sierpniowego raportu przygotowanego przez analityków Home Broker i Open Finance, to poziom niewidziany od października 2008 r..

Ceny rosną również w dziedzinie wtórnym. Według zestawienia Metrohouse i Expandera dotyczącej największych miast - przy większości w tempie od kilku do nawet kliku procent.

W metropolii popyt na wysokim poziomie

Ceny mieszkań wyższe od lat. "Nie będą rosnąć w nieskończoność"

Według analizy Metrohouse przy Warszawie mamy obecnie większą ilość wiadomości klientów poszukujących mieszkań do odwiedzenia zakupu niż chętnych do odwiedzenia sprzedaży własnego lokum. Ceny mieszkań na rynku drugorzędnym w stolicy wynoszą średnio 8358 zł za metrów kw. i są na temat 9 proc. wyższe aniżeli w analogicznym okresie zeszłego roku.

Jak objaśnia Krystian Walerzak z Metrohouse, klienci w swoich badaniach bynajmniej nie skupiają się w lokalach najtańszych. - Cena nie jest czynnikiem decydującym. Najczęściej poszukiwania dotyczą lokali dwu i trzypokojowych, których cena nie przekracza poziomu 8-9 tys. zł za metrów kw. - tłumaczy.

- Podobnie jak przy przypadku mieszkań rynek budynków pod Warszawą cechuje się wielką rozpiętością cen. Klienci zaintrygowani zakupem, jako graniczną kwotę podają zwykle 1, 2-1, 5 mln zł - dodaje Walerzak.

W Krakowie ponad 7 tys. zł za metr

W Krakowie kupujący poszukują najtańszych mieszkań w cenie 200-250 tys. zł. Z informacji Metrohouse i Expandera wynika ponadto, że w ciągu minionego roku ceny transakcyjne wzrosły w stolicy Małopolski na temat prawie 10 proc.

Średnia cena transakcyjna zbyt mieszkanie z rynku wtórnego przekroczyła już 7000 zł za m kw. Mieszkania w Krakowie są dlatego już tańsze od stołecznych tylko o 1300 zł za m kw.

Inwestorzy polują w Gdańsku

Z kolei w Gdańsku kupujący mieszkanie dokonują transakcji w cenach o 17, 9 proc. wyższych niż przed rokiem. Obecnie zbyt m kw. mieszkania płacimy średnio 6544 zł, to znaczy ok. 1000 zł większą ilość niż w 2017 r.

- Dla inwestorów Gdańsk jest bardzo dobrym miejscem do lokowania własnego kapitału. Z jednej witryny mogą liczyć na wynajem długoterminowy, ale w minionym czasie wielu inwestorów wybiera opcję wysoko rentownych wynajmów na doby, które z powodzeniem konkurują z ofertą hosteli - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Jak dodaje, w Gdańsku nabywane mieszkania nie charakteryzują się zbyt dużym metrażem. - Najszybciej nabywców znajdują mieszkania o powierzchni 45-50 m kw., które są bezkonkurencyjnym produktem dla inwestorów, ale także jako mieszkania dzięki start, dodaje Marcin Jańczuk.

Wrocław: niewielki wzrost

Wyprowadzka na własne. Jest lepiej, ale stale to duży problem

Nabywcy mieszkań we Wrocławiu wybierali lokale droższe na temat 2, 7 proc. niźli przed miesiącem. Za m kw. mieszkania na branży wtórnym płacimy średnio 6062 zł za m kw.

Jak wynika wraz z raportu, klienci coraz nagminniej interesują się zakupem apartamentu mieszkalnego na rynku pierwotnym. Jednak dostępność gotowych do odbioru lokali jest bardzo niewielka.

W Łodzi ceny przyhamowały

Natomiast w Łodzi ceny mieszkań ustabilizowały się w poziomie ok. 4000 zł za m kw.

Tamtejszy rynek nieco zwolnił i ceny nie wylegają już tak szybko jakim sposobem w ciągu ostatniego półrocza. Równocześnie w Łodzi zauważalny jest wzrost zainteresowania domami na obrzeżach miasta, wraz z dobrą komunikacją z środek. Klienci najczęściej poszukują niedużych domów między 100 natomiast 150 m kw. przy zabudowie parterowej.

Coraz droższe mieszkania w Poznaniu

Poza wzrostem cen, który w ostatnich dwunastu miesiącach przekroczył 10 proc. budynków (obecnie za m kw. płaci się średnio 5982 zł), w Poznaniu w największym stopniu charakterystycznym wyróżnikiem lokalnego branży są dość duże metraże nabywanych mieszkań.

Jak wynika z analizy ekspertów Expandera i Metrohouse przeciętnie to ponad 60 metrów kw., co stawia stolicę Wielkopolski w ścisłej czołówce miast pod tym aspektem.

centralny Port Komunikacyjny - weryfikacja IATA

Centralny Port Komunikacyjny - weryfikacja IATA

"Polska wizja budowy dużego portu lotniczego, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny, być może być impulsem do rozwoju europejskiej infrastruktury lotniskowej, która to już teraz stanowi rzetelne wyzwanie" - ocenia Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu…...

Czytać..
cCC - wyniki finansowe przy 2017 roku

CCC - wyniki finansowe przy 2017 roku

CCC na plusie. W 2017 roku producent obuwia zarobił na czysto 302, 3 mln zł. To niemalże pięć razy więcej aniżeli rok temu, kiedy zysk netto wyniósł niecałe 60 mln zł.…...

Czytać..

Cameron przekonuje Szkotów. Kartą przetargową ropa Informacje

"FT": Ważą się losy Wielkiej Brytanii i Europy Juncker i Hollande jednym głosem. Nie chcą Brytyjczyków po Brexicie Nie tylko finansiści obawiają się Brexitu. Branża motoryzacyjna straciłaby miliardy Szkocja zdecydowała.…...

Czytać..
cable. co. uk: Polska na 32. miejscu w rankingu prędkości internetu  Tech

Cable. co. uk: Polska na 32. miejscu w rankingu prędkości internetu Tech

"Internet powinien być prawem". Pół pory darmowo dla każdego Koniec piractwa, czy cenzura przy internecie? Emocje wokół ofert reformy prawa autorskiego Superszybki internet "niedługo" w Polsce. Minister: pilotaż rozpocznie się w…...

Czytać..

Bój o budżet UE. «Rozum podpowiada, że szanse w porozumienie są ograniczone» Informacje

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna zapewnia większe…...

Czytać..
buffet zaproponował Trumpowi wymianę zeznań podatkowych  Pieniądze

Buffet zaproponował Trumpowi wymianę zeznań podatkowych Pieniądze

Popierający kandydaturę Hillary Clinton legendarny inwestor Warren E. Buffet, zajmujące czołowe stanowiska na liście najbogatszych ludzi świata, zaproponował w poniedziałek, żeby kandydat GOP Donald Trump spotkał się wraz z nim i…...

Czytać..