Temat: Rating Polski wedle Moody's

Agencja Moody’s oceniła Polskę. Wszystko, co musisz wiedzieć

  • Agencja Moody's podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski
  • Ministerstwo Finansów podało stan własnego konta
  • Morawiecki o decyzji agencji Moody's. "Zależy nam na ocenie inwestorów"
  • Fitch ostrzega Polskę. Obniża prognozę wzrostu gospodarczego
  • MFW mierzy pomysły polskiego rządu. "Mogą obniżyć wzrost gospodarczy"

Ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach oraz rządowa intencja obniżenia wieku emerytalnego. To podstawowe czynniki na które wskazuje agencja Moody's w uzasadnieniu do obniżki perspektywy ratingu Polski. Co oznacza decyzja agencji i jaki być może mieć wpływ na nasze życie?

1. Trwogi, czyli za co poprawka perspektywy

Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu w poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. Wśród przyczyn takiej oceny agencja wymieniła m. in. fiskalne niebezpieczeństwa związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach, jak również rządową intencję zmniejszenia wieku emerytalnego.

Gorączka piątkowej nocy. Przewidywanie na ocenę, zawieszona witryna www i szaleństwo w globalnej sieci

Jeśli chodzi o nakłady, agencja wskazała na zaświadczania na dzieci (w ramach programu Rodzina 500 plus) podkreślając, że podniosą ów kredyty wydatki bieżące o ok. 17 mld zł przy 2016 r. (0, dziewięć proc. PKB) i 23 mld zł w 2017 r. (1, 1 proc. PKB). Agencja oceniła, że ryzyko fiskalne wzrośnie w 2017 roku "jeśli zabierać pod uwagę poleganie rządu na jednorazowych przychodach jak i również efektywniejszym ściąganiu podatków, żeby sfinansować świadczenia dla dzieci".

Jednocześnie - zaznaczają analitycy - "rząd zasygnalizował, hdy podniesie kwotę wolną od czasu podatku o 1000 zł każdego następnego roku aż osiągnie 8000 zł". "Wynikający z tego ubytek po przychodach wyniesie ok. cztery mld zł (0, 2 proc. PKB) w 2017 r., i będzie on później progresywnie rósł. Ów instrumenty komplikują zobowiązanie władz do (nieprzekroczenia) progu deficytu budżetowego 3 proc. PKB w nadchodzących latach" a mianowicie czytamy.

Agencja Moody's wskazała też na pogorszenie klimatu inwestycyjnego w Naszym kraju wynikające z "przesunięcia w kierunku bardziej nieprzewidywalnych polityk i legislacji". W naszym kontekście, agencja mówi o "niejasnościach" w odniesieniu do "konwersji kredytów hipotecznych denominowanych w obcej walucie" jak i również do "przedłużającego się impasu" w sporze między rządem i Trybunałem Konstytucyjnym.

Analitycy uważają m. in., że proponowana konwersja pożyczek "na dalece niekorzystnych postanowieniach dla banków mogłaby posiadać też znaczący wpływ dzięki podaż kredytów, z konsekwencjami dla prywatnej konsumpcji jak i również inwestycji".

2. Plusy, czyli dlaczego ocena utrzymana

Jednocześnie w uzasadnieniu utrzymania ratingu agencja wskazuje jednak na odporność gospodarczą kraju, co znajduje odzwierciedlenie metrów. in. w zróżnicowaniu gospodarki, która "wykazała silny postęp realnego PKB, niezależnie od czasu przeciwności z zewnątrz".

Realny wzrost PKB w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat znacznie przekraczał unijną średnią. W latach 2011-2015 wyniósł 2, 9 proc. w porównaniu do jednej, 0 proc. dla całkowitej UE.

Co większą ilość wiadomości, "wzrost realnego PKB przyspieszył do 3, 6 proc. w 2015 roku z 3, 3 proc. rok kalendarzowy wcześniej, bilans wymiany handlowej okazał się pozytywny, a konsumpcja prywatna pozostała silna" - czytamy w komunikacie.

3. Jakie recenzje?

Moody's obniża perspektywę. Jak rynek odpowie po weekendzie?

Agencja Moody's spodziewa się wzrostu rzeczywistego PKB w Polsce dzięki poziomie ok. 3, 5 proc. w 2016 jak i również 2017 r. "z handlem netto szybciej napędzającym postęp podczas gdy inwestycja jak i również konsumpcja prywatna są ograniczone poprzez niższe zaufanie i dostęp do kredytów". W dłuższej perspektywie - według agencji - ścieżce naszego wzrostu zaszkodzić mogą: mała regionalna i zawodowa ruchliwość, stłumiona stopa uczestnictwa kobiet, segmentacja rynku i ogromne bezrobocie młodych.

Agencja wskazuje też na składniki, które mogą ograniczać rating w przyszłości. "Pogorszenie lokalizacji fiskalnej rządu i/lub pogorszenie klimatu inwestycyjnego w następstwie wdrażania proponowanych przez rząd środków mogłoby wygenerować siłę w dół na rating i doprowadzić do (jego) obniżki" - czytamy. "Jednocześnie przedłużający się (lub eskalujący) konflikt pomiędzy rządem a Trybunałem Konstytucyjnym, prowadzący do znaczących odpływów kapitału, ma możliwość także wywrzeć presję przy dół na rating" - dodaje Moody's.

Z kolei wśród czynników, które mogą wywrzeć presję dzięki podniesienie perspektywy, agencja wymienia: konsolidację fiskalną prowadzącą do zmniejszenia strukturalnego deficytu budżetowego, poprawę długoterminowej stabilności układu zabezpieczenia społecznego, jak także ram instytucjonalnych.

4. Replika ministra finansów

Zdaniem szefa resortu Pawła Szałamachy, "o ile decyzja co do ratingu jest do zaakceptowania, to zmiana perspektywy jest mocno polemiczna". Jednocześnie odniósł się do wyżej wymienionych obiekcji amerykańskiej agencji, które znalazły się w komunikacie towarzyszącym weryfikacji.

afera Panama Papers. Rothschild Trust w sprawie Poroszenki  Ze świata

Afera Panama Papers. Rothschild Trust w sprawie Poroszenki Ze świata

Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może wciąż wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na…...

Czytać..
adamczyk: w 2023 r. z południa Polski na Słowację pojedziemy drogą S1

Adamczyk: w 2023 r. z południa Polski na Słowację pojedziemy drogą S1

Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

Czytać..
9 doba strajku w JSW. Kiedy porozumienie?

9 doba strajku w JSW. Kiedy porozumienie?

Negocjacje pomiędzy zarządem i stroną społeczną w JSW zmierzają w dobrym kierunku. Tak wypływa z relacji mediatora Longina Komołowskiego - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki, pełnomocnik ds. reorganizacji górnictwa węgla…...

Czytać..
500 złotych na dziecko. Minister: ćwierć miliona wniosków online

500 złotych na dziecko. Minister: ćwierć miliona wniosków online

500 dodatkowo także na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie…...

Czytać..
50 milionów złotych długu upadłych firm  Pieniądze

50 milionów złotych długu upadłych firm Pieniądze

50 milionów złotych to długi 628 firm, które ogłosiły w Polsce upadłość od połowy 2017 roku do połowy 2018 roku - podał Krajowy Wykaz Długów. Według KRD tychże strat…...

Czytać..

21 109 osób chce pozostawać w OFE. Zdecyduj do samego końca lipca Informacje

Reforma emerytur przy rządowej zamrażarce. "Decyzja odrzucić została podjęta" Co w dalszym ciągu z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z branży. "To zwykła…...

Czytać..