Temat: Gospodarka

Duda: minimalne wynagrodzenie na szczeblu 2220 zł nie do przyjęcia

  • Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" dzięki początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na gwarancje PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Rządowa propozycja minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. na poziomie 2220 zł jest nie do odwiedzenia przyjęcia – ocenił szef Solidarności Piotr Duda. Zapowiedział także, że związek zostanie zabiegał o wzrost płac w sferze budżetowej i odmrożenie wskaźnika służącego do odwiedzenia wyliczania funduszu socjalnego przy firmach.

W czwartek wiceminister rodziny, pracy jak i również polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował, że Rada Ministrów będąc obiegowym przyjęła ofertą podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. do 2220 zł, z obecnych 2100 zł. To 47, trzy proc. prognozowanego przeciętnego zarobku w gospodarce narodowej w 2018 r. Pierwotnie resort rodziny i pracy zaproponował, aby płaca minimalna przy 2019 r. wzrosła do 2250 zł, wątpliwości po tej sprawie zgłaszało jednakże Ministerstwo Finansów.

Spełnił się "negatywny scenariusz". Europarlament odrzucił korzystne dla Naszego kraju stanowisko

Nie aż do przyjęcia

Komentując rządową ofertą szef Solidarności Piotr Dudarz, uczestniczący w czwartek przy walnym zebraniu delegatów śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach, przypomniał, że związek zabiega na temat to, by płaca minimalna była połową średniego krajowego wynagrodzenia.

- Oferta na poziomie 2220 zł po ogóle jest dla naszą firmę nie do przyjęcia, bo jeszcze zmniejsza nam (wobec wcześniejszej propozycji 2250 zł – rde. ) to, o co nam chodzi, czyli dojście do pięćdziesięciu proc. średniego wynagrodzenia – powiedział Duda, zapowiadając dalszą dyskusję na ten sprawa na forum Rady Dialogu Społecznego.

- To jest propozycja rządu, nasze propozycje będą na pewno odmienne. Uważamy, że za zakupach grupowych opiera się dialog; chyba Prawo i Sprawiedliwość nie bawi się w Platformę Obywatelską jak i również nie powie, że posiada być tak i tak stanie się – to już, posiadam nadzieję, jest dawno zbytnio nami – dodał kierownik Solidarności.

Przypomniał, iż związkowe wyliczenia wskazywały w zasadność podniesienia minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku służące do ok. 2273 zł. a mianowicie Taka była nasza sugestia. Będziemy gdzieś szukali kompromisu, aby spotkać się może i pośrodku – dodał Duda.

Propozycja

Zgodnie z przepisami, Rada Ministrów do 15 czerwca posiada przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i przeciętnej stawki godzinowej. Projekt powinien zaopiniować strona społeczna; jeżeli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w przeszłym roku - zostanie zdefiniowana poprzez rozporządzenie.

Oprócz ustalenia przyszłorocznego minimalnego wynagrodzenia na zadowalającym dla strony www społecznej poziomie, wśród priorytetów Solidarności na najbliższy czas Duda wymienił m. in. wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz odmrożenie współczynnika, na podstawie którego co roku kalendarzowego ustalana jest wielkość funduszu socjalnego w przedsiębiorstwach.

- Na pewno będziemy dyskutować o sytuacji w domenie budżetowej - odmrożeniu wskaźnika dla budżetówki oraz odmrożeniu wskaźnika do obliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli rząd tego nie zrealizuje – o co już nie prosimy, tylko żądamy - to będziemy żywić stosowne decyzje – zapowiedział przewodniczący "S".

Obydwa tematy mają być omawiane podczas zaplanowanego na przyszły tydzień posiedzenia komisji rodowitej Solidarności.

- Mam nadzieję, że na komisji krajowej będą jednoznaczne wybory, żądające odmrożenia wskaźnika w budżetówce i odmrożenia wskaźnika zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – to są dzisiaj nasze priorytety i najbardziej ważne sprawy dla związku fachowego Solidarność – podkreślił Piotr Duda.

Minimalna gaża w górę, ale odrzucić tak mocno, jak potrzebowała Rafalska

Końcowy etap

Jak mówił, zespół Porady Dialogu Społecznego do spraw budżetu jest na ostatecznym etapie prac, zmierzających do przedstawienia wspólnych związkowych propozycji m. in. w sprawie postępu płac w budżetówce.

- Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu oznajmimy wszystkim jak to ma mniej większą ilość wiadomości wyglądać, jeżeli chodzi na temat podwyżki w sferze budżetowej oraz minimalne wynagrodzenie proponowane z naszej strony – powiedział lider "S".

Obecnie wysokość odpisu dzięki Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego po gospodarce narodowej w drugim półroczu 2012 r., które wynosiło wówczas 3161, 77 zł.

droga ekspresowa S6. Kłopoty wraz z budową odcinka Koszalin a mianowicie Sianów

Droga ekspresowa S6. Kłopoty wraz z budową odcinka Koszalin a mianowicie Sianów

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać..

«Dr Zagłada» atakuje bitcoina. «To piramida finansowa» Informacje

Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą uregulowania kryptowalut. "Mogą stanowić znaczące ryzyko" Kryptowaluty gwałtownie tracą na wartości Jaki będzie 2018 rok kalendarzowy w gospodarce? Sprawdź prognozy Udany…...

Czytać..
dorota Gawryluk nie jest w tej chwili szefową «Wydarzeń» Polsatu

Dorota Gawryluk nie jest w tej chwili szefową «Wydarzeń» Polsatu

Dorota Gawryluk po zaledwie 10 miesiącach przestała być szefową programu informacyjnego Polsatu „Wydarzenia”. Nadal jednak prowadzić będzie tenże serwis, a wiosną spodziewanego roku w Polsat Wiadomość ma poprowadzić nowy autorski…...

Czytać..
donald Trump ujawnił Rosji tajne informacje

Donald Trump ujawnił Rosji tajne informacje

Prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem ujawnił tajne informacje wywiadu - poinformował dziennik "Washington Post". Tajne informacje zostały rzekomo ujawnione za pośrednictwem Trumpa…...

Czytać..
dodatkowa emerytura z ZUS. Upływy wypłat «trzynastki»

Dodatkowa emerytura z ZUS. Upływy wypłat «trzynastki»

Jeszcze przed weekendem majowym pierwsi emeryci i renciści otrzymają trzynaste świadczenie - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Do 30 kwietnia "trzynastka" ma dojść do ponad miliona jednostek.…...

Czytać..
dobre dane PMI dla naszego przemysłu

Dobre dane PMI dla naszego przemysłu

Wskaźnik PMI obrazujący ogólną kondycję polskiego sektora przemysłowego pozytywnie zaskoczył ekonomistów rosnąc w listopadzie po raz trzeci wraz z rzędu. Ich zdaniem wiadomości te potwierdzają, że krajowe firmy dobrze radzą osobiście…...

Czytać..