Pierwsze "trzynastki" jeszcze przed majówką. Ministerstwo podało terminy wypłat

  • Dom
  • Z kraju
  • Pierwsze "trzynastki" jeszcze przed majówką. Ministerstwo podało terminy wypłat
Dodatkowa emerytura z ZUS. Upływy wypłat «trzynastki»

Jeszcze przed weekendem majowym pierwsi emeryci i renciści otrzymają trzynaste świadczenie - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Do 30 kwietnia "trzynastka" ma dojść do ponad miliona jednostek.

Rafalska podkreśliła przy rozmowie z PAP, iż świadczenie w wysokości 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto) będzie zapłacone z majową emeryturą lub rentą. Część osób świadczenie może otrzymać już w kwietniu, ponieważ 1 czerwca, który jest terminem wypłaty niektórych świadczeń, to dzień wolny od pracy.

Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy

- Znaczy to, że pierwsze świadczenia z programu Emerytura oraz mogą być wykorzystane nadal przed weekendem majowym a mianowicie wskazała.

- do 30 kwietnia wypłaty otrzyma 1-wszą mln 40 tys. rencistów i rencistów,

- do 5 maja – 470 tys.,

- do 6 maja – 1 mln 180 tys.,

- do dziesięciu maja – 1 mln 180 tys.,

- do 15 maja – 1 mln 290 tys.,

- do dwadzieścia maja – 1 mln 330 tys.,

- do 25 maja – 1 mln 780 tys.

Z kolei pewne świadczenia rolnicze są wypłacane raz na kwartał jak i również w takich przypadkach świadczeniobiorcy Emeryturę plus otrzymają przy czerwcu.

Szefowa MRPiPS przypomniała, że kwota świadczenia nie będzie wliczana do odwiedzenia dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych, o realizacji wychowawczym oraz funduszu alimentacyjnym.

Specjalny identyfikator

Minister zaznaczyła, że trzynaste świadczenie nie jawi się być obciążone koniecznością odprowadzenia części za pobyt w domach pomocy społecznej.

- To było istotne dla wszystkich mieszkańców domów pomocy społecznej, którzy odprowadzają 70 proc. swojego świadczenia na rzecz placówki całodobowego pobytu, w której przebywają - wskazała Rafalska.

Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą. - Zakład Zabezpieczeń Społecznych podjął rozmowy spośród bankami, żeby uniknąć zajęć tzw. trzynastego świadczenia po ramach egzekucji komorniczej. Zaświadczania, zgodnie z literą upoważnienia, są oczywiście wolne od zajęć, ale gdy wpłyną na konto bankowe, z którego prowadzona jest stracenie, podlegają już tej egzekucji. Podobnie było ze prowadzeniem 500 plus – rzekła minister.

Zaznaczyła, hdy w wyniku rozmów z bankami zapadła decyzja, by nadać trzynastemu świadczeniu specjalny identyfikator, który odróżni hałasuje od innych wpływów dzięki rachunek bankowy i uniemożliwi egzekucję.

- Jak ważne, po rozmowach z ZUS, również Krajowa Podpowiedź Komornicza zadeklarowała, że nie zaakceptować będzie prowadzić egzekucji nakładów z trzynastego świadczenia - podkreśliła Rafalska.

Lada państwa pod kreską. Najlepsze dane Ministerstwa Finansów

Koszt dodatkowej "trzynastki"

Trzynaste świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury jak i również renty w systemie ogólnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie zaświadczania kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymają też osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 04 będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

W razie zbiegu prawa do świadczeń jednostce uprawnionej przysługiwać będzie konkretne jednorazowe świadczenie. Również do odwiedzenia renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej aniżeli jedna osoba, przysługuje konkretne świadczenie.

Świadczenie stanie się przysługiwało ponad 9, jedenastu mln świadczeniobiorcom (ok. 6, 96 mln emerytów i 2, 62 mln rencistów, w niniejszym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty świadczenia Emerytura plus to 10, 8 mld zł.

dobre dane PMI dla naszego przemysłu

Dobre dane PMI dla naszego przemysłu

Wskaźnik PMI obrazujący ogólną kondycję polskiego sektora przemysłowego pozytywnie zaskoczył ekonomistów rosnąc w listopadzie po raz trzeci wraz z rzędu. Ich zdaniem wiadomości te potwierdzają, że krajowe firmy dobrze radzą osobiście…...

Czytać..
dlaczego Polacy giną w roboty? Lekceważenie zagrożeń i deficyt nadzoru

Dlaczego Polacy giną w roboty? Lekceważenie zagrożeń i deficyt nadzoru

Państwowa Inspekcja Pracy zbadała 2002 wypadki przy pracy, do odwiedzenia których doszło w 2014 r. Poszkodowanych w tych propozycji zostało 2349 osób, z tego 267 poniosło sen wieczny, a 768 doznało…...

Czytać..

«DGP»: Ustawa o OFE znowu trafi do Trybunału Konstytucyjnego. RPO: to nieprawda Informacje

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie pozostała podjęta" Co dalej wraz z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież"…...

Czytać..
deripaska uznał za «śmiechu warte» powody objęcia go sankcjami USA  Ze świata

Deripaska uznał za «śmiechu warte» powody objęcia go sankcjami USA Ze świata

Działania "wrogie, nieprzyjazne, nieprzewidywalne". Kreml o amerykańskich sankcjach Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Rosyjski oligarcha musiał oddać prywatne odrzutowce. To efekt amerykańskich sankcji Mocne uderzenie w rosyjskich oligarchów.…...

Czytać..
debiut spółki PlayWay na GPW

Debiut spółki PlayWay na GPW

Kurs działaniu spółki PlayWay, producenta jak i również wydawcy gier PC jak i również mobilnych, spadł w środowym debiucie na rynku kluczowym GPW o 2, 87 proc. do 50, 51 zł.…...

Czytać..
dACA i Dreamers w USA - list prezesów przeciwko Trumpowi

DACA i Dreamers w USA - list prezesów przeciwko Trumpowi

CEO Yahoo, Apple, Microsoftu i Facebooka, wraz z wieloma mniejszymi firmami technologicznymi, wystosowali list do Donalda Trumpa. Apelują tutaj o utrzymanie tak zwane. programu DACA, czyli ochrony dla imigrantów, którzy przybyli…...

Czytać..