Temat: Motoryzacja

Adamczyk: w 2023 r. z południa Polski na Słowację pojedziemy drogą S1

  • Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe sankcje za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Gdyni, do granicy z Czechami w pięć godzin. Wydaje się być umowa na ostatni odcinek A1

- W 2023 roku kierowcy wraz z południa Polski, którzy zechcą pojechać na Słowację przez Żywiec, skorzystają już spośród dobrodziejstwa drogi S1 - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Ekspresowa S1 ma połączyć autostradę A1 i port lotniczy przy Pyrzowicach z granicą wraz ze Słowacją w Zwardoniu jak i również dalej z tamtejszą autostradą D3.

Minister spotkał się w niedzielę wraz z mieszkańcami Skoczowa w woj. śląskim. Przypomniał, że aktualnie trwa przetarg, który posiada wyłonić wykonawcę tzw. obejścia Węgierskiej Górki. To 1 z czterech powstających frakcji S1. - Trwa procedura przetargowe. Nie komentuję go z wiadomych przyczyn. Wierzę, że podpiszemy umowę według założeniami i nasze przewidywania, wręcz marzenia (…) zostaną zrealizowane i skrystalizują się w założonych terminach a mianowicie powiedział.

Minister dodał, że budowa "obejścia" jak i również całej S1 jest "marzeniem wszystkich, którzy chcą bezpiecznie i bezkolizyjnie przejechać na Słowację".

Wybór oferty

Ważna inwestycja na autostradzie A4 do realizacji. Będą dodatkowe środki

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Rodzimych i Autostrad podał, hdy w czwartek otwarte są oferty w przetargu dzięki wykonanie "obejścia Węgierskiej Górki". Wpłynęło ich siedem. Rozpiętość cenowa jest zróżnicowana: od czasu 1, 18 mld złotych do 1, 79 mld zł. Dyrekcja zamierza przeznaczyć na ten cel 1-wszą, 31 mld zł. Pieniądze będą pochodziły z Krajowego Funduszu Drogowego oraz z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

"Przewidujemy, że wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi w 3 kwartale 2018 r., a podpisanie umowy z wykonawcą w styczniu 2019 r. Wykonawca będzie realizował zagadnienie w formule > > Projektuj i Buduj < <, co oznacza, iż w pierwszej kolejności opracowana zostanie specyfikacja projektowa wykonawcza wraz wraz z wszelkimi niezbędnymi dokumentami umożliwiającymi wejście w drugi etap, jakim będzie budowa 8, 5-km odcinka drogi S1" - podała w komunikacie Dyrekcja.

"W 2023 r. z Bielska-Białej dzięki Słowację możesz dojechać w niespełna 30 minut" - podała GDDKiA.

Ostatni fragment ekspresówki

Obecnie długość odcinka S1 od Bielska-Białej do odwiedzenia Zwardonia wynosi 45, jednej km. "Obejście Węgierskiej Górki" to ostatni brakujący element tej części ekspresówki. Połączy on istniejące już miły: Bielsko-Biała - Przybędza spośród częścią od Milówki do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Docelowo cały ów fragment będzie miał rozciągłość 53, 17 km.

Powstanie około czterdzieści kilometrów ekspresówki. Znamy pojęcie przetargu

Cała inwestycja powiązana z S1 składa się z czterech zadań. Prócz "obejścia Węgierskiej Górki", wówczas przede wszystkim budowa oryginalnej niemal 40-km drogi od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Szef katowickiego oddziału GDDKiA Michał Mendrok powiedział, że wówczas zadanie zostanie zrealizowane do wakacji w 2023 roku. Aktualnie trwa opracowanie myśli programowej dla tego fragmentu S1. Dokument ma okazać się gotowy pod koniec br. W lutym 2019 roku kalendarzowego planowany jest przetarg. Wykonawca będzie realizował zadanie przy formule "Projektuj i Buduj". Prace w terenie mogłyby ruszyć w maju 2021 roku.

Do wykonania całej "ekspresówki niezbędna wydaje się być także druga jezdnia przy wysuniętym najdalej na północ odcinku S1 - z lotniska Pyrzowice do Podwarpia. Jego realizacja ma nastąpić do września 2021 r.. Planowana jest też rekonstrukcja do standardu drogi ekspresowej obecnej kolizyjnej dwujezdniowej "jedynki" od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej. Ma to potrwać do czerwca 2022 roku.

Koszt całości inwestycji dyrektor Michał Mendrok określił na 5 mld złotych.

S1 w województwach śląskim i małopolskim kanon drogi ekspresowej ma obecnie na odcinkach Pyrzowice-Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza-Tychy, jak i również Bielsko-Biała-Przybędza oraz Milówka-Zwardoń.

9 doba strajku w JSW. Kiedy porozumienie?

9 doba strajku w JSW. Kiedy porozumienie?

Negocjacje pomiędzy zarządem i stroną społeczną w JSW zmierzają w dobrym kierunku. Tak wypływa z relacji mediatora Longina Komołowskiego - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki, pełnomocnik ds. reorganizacji górnictwa węgla…...

Czytać..
500 złotych na dziecko. Minister: ćwierć miliona wniosków online

500 złotych na dziecko. Minister: ćwierć miliona wniosków online

500 dodatkowo także na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie…...

Czytać..
50 milionów złotych długu upadłych firm  Pieniądze

50 milionów złotych długu upadłych firm Pieniądze

50 milionów złotych to długi 628 firm, które ogłosiły w Polsce upadłość od połowy 2017 roku do połowy 2018 roku - podał Krajowy Wykaz Długów. Według KRD tychże strat…...

Czytać..

21 109 osób chce pozostawać w OFE. Zdecyduj do samego końca lipca Informacje

Reforma emerytur przy rządowej zamrażarce. "Decyzja odrzucić została podjęta" Co w dalszym ciągu z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z branży. "To zwykła…...

Czytać..
1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT  Prawo

1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT Prawo

Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru podatku VAT poprzez m. in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, jaka wchodzi w…...

Czytać..