Polski przemysł w dobrej kondycji. Silne ożywienie

  • Dom
  • Z kraju
  • Polski przemysł w dobrej kondycji. Silne ożywienie
Dobre dane PMI dla naszego przemysłu

Wskaźnik PMI obrazujący ogólną kondycję polskiego sektora przemysłowego pozytywnie zaskoczył ekonomistów rosnąc w listopadzie po raz trzeci wraz z rzędu. Ich zdaniem wiadomości te potwierdzają, że krajowe firmy dobrze radzą osobiście ze spowolnieniem za granicą.

Bank HSBC poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że wskaźnik PMI opracowany przez Markit wzrósł w listopadzie trzeci miesiąc z rzędu do 53, 2 pkt z 51, 2 pkt z w październiku. Bank wskazał, że listopadowy wynik PMI zasygnalizował wyraźną ulepszenie warunków w polskim gałęzi przemysłowym i zwrot w porównaniu do sierpnia, gdy jego wynik był dzięki najniższym poziomie od piętnastu miesięcy i wyniósł 49 pkt.

Wygląda na to, że przedsiębiorcy raz za razem lepiej przystosowują się do odwiedzenia funkcjonowania w warunkach długotrwałego spowolnienia w strefie euro, i mimo licznych przeciwności zwiększają udział na tychże wolno rozwijających się rynkach. Świadczą o tym polepszające się wyniki sektora eksportowego, co wpisuje się po tendencje zarysowane już w szczegółowym rozbiciu danych dotyczących wzrostu PKB w III kwartale (o 3, trzech proc. - PAP).

Łukasz Kozłowski

Silny wzrost

Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski uważa, że zaskakująco silny wzrost polskiego PMI wskazuje na kontynuację ożywienia gospodarczego. - Wygląda dzięki to, że przedsiębiorcy raz za razem lepiej przystosowują się do funkcjonowania w warunkach wieloletniego spowolnienia w strefie euro, i mimo licznych przeciwności zwiększają udział na tych wolno rozwijających się rynkach. Świadczą o tym polepszające się wyniki sektora eksportowego, co wpisuje się po tendencje zarysowane już przy szczegółowym rozbiciu danych dotyczących wzrostu PKB w III kwartale (o 3, trzy proc. - PAP) - ocenił Kozłowski.

Zauważył, że jednocześnie polski produkcja przemysłowa wspierany jest też poprzez coraz mocniejszy popyt leżący wewnątrz. Zarówno liczba nowych zamówień, jak i również wielkość produkcji, zapoczątkowały rosnąć w stosunkowo szybkim tempie. - Ryzyko natrafienia na barierę popytu dzięki rynku wewnętrznym wydaje się być aktualnie niewielkie ze względu w najszybsze od kilku latek tempo wzrostu płac rzeczywistych oraz spadku bezrobocia - uważa Kozłowski.

Odzyskuje wigor

Adam Antoniak spośród Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych banku Pekao zwrócił uwagę, że już inny miesiąc z rzędu współczynnik PMI pozostał powyżej granicy 50 pkt. To oznacza, że mamy do czynienia ze wzrostem aktywności po krajowym przemyśle. - Na przejściowych turbulencjach w 3 kwartale 2014 r., po czwartym kwartale polski sektor przemysłowy odzyskuje wigor. O ile utrzyma się wzrost zleceń zagranicznych, to czwarty kwartał może przynieść wyraźną ulepszenie w krajowym przetwórstwie - uważa Antoniak.

Według niego dane o PMI wyraźne ograniczają obawy na temat spowolnienie gospodarcze i faktycznie redukują prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu RPP. Antoniak uważa, że w świetle ostatnich spadków cen ropy naftowej i braku sygnałów wzrostów opłat w przetwórstwie kwestia dalszego luzowania polityki pieniężnej nie zaakceptować jest jednak zamknięta a mianowicie obniżka nie nastąpi jednakże w najbliższych miesiącach. Antoniak spodziewa się, że utrzymujące się tendencje deflacyjne skłonią RPP do obcięcia zasadniczej stopy procentowej o 25 pb w marcu 2015 r.

Zaskoczenie

Także zdaniem ekonomistów z Teamu Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Polbanku poniedziałkowy odczyt PMI przyniósł pozytywne zaskoczenie. "Był wówczas najwyższy odczyt od marca br. i po przy jednym spotkaniu pierwszy od grudnia 2010 r. wszystkie komponenty wskaźnika uplasowały się powyżej granicznej wartości 50 pkt. Co ważne, wzrost wskaźnika był generowany przede wszystkim poprzez wzrost wielkości produkcji oraz liczby nowych zamówień" a mianowicie zauważyli komentatorzy z Raiffeisen Polbanku.

Zwrócili obserwację na zwiększające się zamówienia eksportowe. Jest to naszym bardziej zaskakujące, bowiem wcześniej spadały one przez 9 miesięcy, a koniunktura u naszych głównych partnerów komercyjnych jest raczej wątła.

"Dzisiejsze dane mogą przesądzić o braku obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP. Potwierdzają one bowiem, że spowolnienie w gospodarce jest przejściowe mimo utrzymujących się zewnętrznych ryzyk dla jej wzrostu. Silne rozwój tempa produkcji i świeżych zamówień, sugeruje, że poprawka koniunktury powinna zostać utrzymana również w najbliższych miesiącach" - dodali.

Dobre dane

Również ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej Agata Urbańska-Giner podkreśliła, że listopadowy odczyt wskaźnika PMI na raz drugi z rzędu zaskoczył pozytywnie. - Doświadczenie PMI wskazuje, że koniunktura w sektorze przetwórstwa przemysłowego poprawiała się w listopadzie najszybciej od marca owego roku. Silny odczyt PMI cementuje też powrót tego wskaźnika powyżej granicy pięćdziesiąt punków w stosunku do negatywnych ( <50pkt) wyników badania PMI w kolejnych miesiącach trzeciego kwartału - oceniła.

Z kolei główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek stwierdziła, że listopadowy odczyt wskaźnika PMI potwierdza, iż obawy o efekty rosyjskiego kryzysu mamy za sobą. Podkreśliła, że polscy eksporterzy poradzili sobie z rosyjskim embargiem nałożonym na sporo produktów eksportowanych do Rosji i na Ukrainę. - Przedsiębiorcom potrzebne były tylko 2 miesiące na oswojenie się z sytuacją i znalezienie nowych rynków zbytu - wskazała.

Jest optymizm

Dodała, że poniedziałkowy odczyt PMI pokazał, po raz pierwszy od początku 2012 r., wzrost wskaźnika zapasów środków przedprodukcyjnych. Określa to na optymistyczne weryfikacje sytuacji w najbliższych miesiącach. - Jednocześnie wzrost nakładów pieniężnych produkcji jest nieznaczny, jak powinno wpłynąć na poprawę wskaźników rentowności sprzedaży w ostatnim kwartale 2014 r. - oceniła ekonomistka Lewiatana.

Jak zauważyła, na bazie danych o PMI - firmy z sektora przemysłowego sygnalizują wzrost zatrudnienia. - Dalej jednak będzie mężczyzna dość spokojny. Mimo hdy w opiniach dotyczących wzrostu produkcji czy nowych zleceń widać optymizm, to w deklaracjach dotyczących wzrostu zatrudniania jest on wyważony. Jak i również tak będzie, bowiem lokalne prawo pracy nie nakłania do odważniejszego zwiększania zatrudnienia - skwitowała.

HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik obrazujący kondycję polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość kluczowego wskaźnika powyżej 50, 0 oznacza ogólną poprawę względów w sektorze.

dlaczego Polacy giną w roboty? Lekceważenie zagrożeń i deficyt nadzoru

Dlaczego Polacy giną w roboty? Lekceważenie zagrożeń i deficyt nadzoru

Państwowa Inspekcja Pracy zbadała 2002 wypadki przy pracy, do odwiedzenia których doszło w 2014 r. Poszkodowanych w tych propozycji zostało 2349 osób, z tego 267 poniosło sen wieczny, a 768 doznało…...

Czytać..

«DGP»: Ustawa o OFE znowu trafi do Trybunału Konstytucyjnego. RPO: to nieprawda Informacje

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie pozostała podjęta" Co dalej wraz z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież"…...

Czytać..
deripaska uznał za «śmiechu warte» powody objęcia go sankcjami USA  Ze świata

Deripaska uznał za «śmiechu warte» powody objęcia go sankcjami USA Ze świata

Działania "wrogie, nieprzyjazne, nieprzewidywalne". Kreml o amerykańskich sankcjach Rosjanie odpowiedzą Amerykanom. Minister zapowiada wprowadzenie ceł Rosyjski oligarcha musiał oddać prywatne odrzutowce. To efekt amerykańskich sankcji Mocne uderzenie w rosyjskich oligarchów.…...

Czytać..
debiut spółki PlayWay na GPW

Debiut spółki PlayWay na GPW

Kurs działaniu spółki PlayWay, producenta jak i również wydawcy gier PC jak i również mobilnych, spadł w środowym debiucie na rynku kluczowym GPW o 2, 87 proc. do 50, 51 zł.…...

Czytać..
dACA i Dreamers w USA - list prezesów przeciwko Trumpowi

DACA i Dreamers w USA - list prezesów przeciwko Trumpowi

CEO Yahoo, Apple, Microsoftu i Facebooka, wraz z wieloma mniejszymi firmami technologicznymi, wystosowali list do Donalda Trumpa. Apelują tutaj o utrzymanie tak zwane. programu DACA, czyli ochrony dla imigrantów, którzy przybyli…...

Czytać..
czy smartfony są groźne gwoli zdrowia? Kampania informacyjna we Włoszech  Ze świata

Czy smartfony są groźne gwoli zdrowia? Kampania informacyjna we Włoszech Ze świata

Czy "elektrosmog" jest niebezpieczny? Czy smartfony powodują raka? Na pytania jak wraz z nich korzystać i które zagrożenia się z tymże wiążą, odpowie kampania informacyjna, którą w pół r. mają przygotować włoskie ministerstwa…...

Czytać..