Dziewiąta doba strajku w JSW. "Negocjacje zmierzają w właściwym kierunku"

  • Dom
  • Z kraju
  • Dziewiąta doba strajku w JSW. "Negocjacje zmierzają w właściwym kierunku"
9 doba strajku w JSW. Kiedy porozumienie?

Negocjacje pomiędzy zarządem i stroną społeczną w JSW zmierzają w dobrym kierunku. Tak wypływa z relacji mediatora Longina Komołowskiego - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki, pełnomocnik ds. reorganizacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Trwa dziewiąta doba strajku w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podług porannych danych Wojewódzkiego Środku Zarządzania Kryzysowego w Katowicach uczestniczy w nim w porządku. 3, 1 tys. górników, w niniejszym ok. 90 pod spodem ziemią. Jak poinformował wiceminister gospodarki Wojciech Kowalczyk pertraktacje pomiędzy zarządem i stronicą społeczną w JSW zmierzają w dobrym kierunku. Faktycznie ma wynikać z połączeniu mediatora Longina Komołowskiego.

Kowalczyk był pytany o postępy prac w procesie restrukturyzacji polskiego górnictwa, w tym m. in. o sytuację w Jastrzębskiej Korporacji Węglowej. W przypadku JSW - jak mówił a mianowicie trwają negocjacje pomiędzy zarządem spółki a stroną społeczną. - Plan przedstawiony poprzez zarząd jest planem ambitnym, który ma na zamysle (…) oszczędności ok. 0, 5 mld zł. Wierzę, że ten konstruktywny interlokucja, który się toczy od momentu paru dni, zakończy się sukcesem wkrótce - powiedział.

Bezterminowy strajk po kopalniach JSW trwa od czasu środy 28 stycznia. Uprzednio zarząd tej spółki ogłosił plan oszczędnościowy przekonując, hdy jest on konieczny, żeby trwale poprawić kondycję przedsiębiorstwa. W środę, w ósmej dobie strajku, górnicy JSW rozpoczęli podziemne protesty w kopalniach.

Negocjacje ze związkowcami wznowione. W tej chwili w siedzibie JSW

Rozmowy z udziałem mediatora

W nocy z środy dzięki czwartek uczestnicy kolejnej tury rozmów ocenili, że zakończyła się ona zbliżeniem stanowisk. W rozmowach z udziałem mediatora spotkali się przedstawiciele zarządu JSW z działającymi w firmie związkami zawodowymi. - Mamy prawie skończony dokument kończący, tak że ja jestem bardzo zaspokojony poza tym faktem, hdy dalej trwa strajk. Tenże dokument kończący naprawdę już ma bardzo realny układ. Co do kwot to nie jest jeszcze precyzyjny opis, trzeba będzie doprecyzować - powiedział PAP po zebraniu Komołowski.

Również związkowcy ocenili, że doszło do odwiedzenia zbliżenia stanowisk, natomiast stwierdzenie, że dokument porozumienia jest prawie gotowy uznali zbytnio "zbyt daleko idące". - Sprawy posunęły się naprzód – powiedział PAP rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda. Według niego udało się wspólnie określić możliwość oszczędności rzędu 200 mln złotych rocznie.

Kopacz o JSW: jestem sympatykiem dialogu w atmosferze spoczynku

Odwołanie prezesa

Podczas rozmów nie dyskutowano głównego postulatu protestujących – odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. - Nie rozmawiamy na temat, koncentrując się nad innymi kwestiami. Ja tego pilnuję, żebyśmy rozmawiali tylko o ludzi sprawach, co do jakich możemy się porozumieć – powiedział Komołowski.

- Odwołanie prezesa to nasz najważniejszy postulat. Możemy się nawet dogadać, ale wykonawcą tego porozumienia nie może być ten człowiek – przypomniał Szereda.

Kolejna tura rozmów trwała nieopodal 9 godzin - najpierw w ośrodku kultury w Świerklanach, a później przy siedzibie spółki. Na kolejne spotkanie strony umówiły się w czwartek o godz. 15.

Toczące się od kilku dni rozmowy w Jastrzębiu-Zdroju upłynęły pod spodem znakiem demonstracji. Najpierw - we wtorek wieczorem - część z ok. tysiąca protestujących kilkakrotnie próbowała wedrzeć się do siedziby JSW, atakując ochraniających budynek policjantów. Niektóre z tych jednostek były nietrzeźwe, niektóre zamaskowane, część miała na samemu barwy różnych klubów sportowych. Policja użyła broni gładkolufowej oraz gazu. Byli poszkodowani. Lekko uszkodzone zostały trzy radiowozy, ucierpiało też wejście do budynku spółki.

Zatrzymano 15 osób

Górnicy z JSW protestują. To pięć postulatów

Do środowego przedpołudnia zatrzymano 15 ludzi, policja nie wyklucza pozostałych zatrzymań.

Kilkutysięczna parada odbyła się też poprzednio siedzibą JSW w środę przed południem. Podobnie jak na przykład poprzedniego dnia uczestnicy krzyczeli pod adresem władz korporacji "złodzieje, złodzieje" i domagali się odejścia prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Wybuchały petardy i syreny, płonęły opony, drzwi budynku obrzucono jajkami. W utrzymanie porządku zaangażowali się jednak związkowi ochroniarze; tym razem nie stało się potrzeby policyjnej interwencji.

Jak powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka policji w Jastrzębiu Zdroju Magdalena Szust policjanci cały czas oglądają "materiał, który został zarejestrowany" we wtorek. - Przesłuchujemy osoby zatrzymane. Prowadzimy operowania związane z wtorkowym incydentem. Sytuację też monitorujemy na bieżąco - powiedziała Szust. Dodała, że z danych jakie otrzymali, wynika, że w czwartek ma dotrzeć do blokady ronda wykładzinom. Włodzimierza Ostaszewskiego.

500 złotych na dziecko. Minister: ćwierć miliona wniosków online

500 złotych na dziecko. Minister: ćwierć miliona wniosków online

500 dodatkowo także na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie…...

Czytać..
50 milionów złotych długu upadłych firm  Pieniądze

50 milionów złotych długu upadłych firm Pieniądze

50 milionów złotych to długi 628 firm, które ogłosiły w Polsce upadłość od połowy 2017 roku do połowy 2018 roku - podał Krajowy Wykaz Długów. Według KRD tychże strat…...

Czytać..

21 109 osób chce pozostawać w OFE. Zdecyduj do samego końca lipca Informacje

Reforma emerytur przy rządowej zamrażarce. "Decyzja odrzucić została podjęta" Co w dalszym ciągu z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z branży. "To zwykła…...

Czytać..
1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT  Prawo

1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT Prawo

Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru podatku VAT poprzez m. in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, jaka wchodzi w…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny