Temat: Wielka Brytania

Brexit może przynieść nieprzewidziane skutki

  • Nowa opłata dla kierujących. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek gwoli Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet na temat dwa lata. Brytyjskie publikatory o scenariuszach

Rozstanie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią może przynieść zarówno wspólnocie, jak i Naszym narodzie nieprzewidziane skutki - mówili goście programu "Horyzont". Dyskutowali oni nad możliwymi scenariuszami po Brexicie.

Marek Jurek z Prawicy RP, poseł Parlamentu Europejskiego był zdania, że Polska stanie się musiała się dostosować do nowych warunków funkcjonowania Starego kontynentu po wyjściu Wielkiej Brytanii.

Przedstawiciel EBC: rozmowy ws. Brexitu mają obowiązek być szybkie

- Brexit to wielki gong, pokazujący, że żyjemy w zmiennych czasach, w których trzeba znaleźć bezpieczne miejsce dla Polski. Dla osób Europa wyjąwszy Wielkiej Brytanii będzie o wiele bardziej ciasna - mówił.

"To bardzo podła decyzja"

Krzysztof Bobiński, wieloletni korespondent "Financial Times" w Polsce wskazał, że jednym z powodów decyzji Brytyjczyków była kwestia emigrantów, także wraz z Polski. Podkreślał, że był to jeden z głównych wątków podczas kampanii, ponieważ Brytyjczycy byli zdania, że przyjęli za dużo przybyszów z krajów europejskich.

- To był przewrót populistyczny, wobec majętnych owego kraju dodał - podkreślał Bobiński.

Olaf Osica z Polityka Insight ocenił Brexit negatywnie. - Wówczas bardzo zła decyzja. Brexit jest zwieńczeniem procesów, które narastały w Unii Europejskiej - powiedział. Dodał, iż negocjacje z Wielką Brytanią dotyczące opuszczenia wspólnoty potrafią się przedłużać, a przed podjęciem kroków prawych państwo nadal formalnie będzie członkiem UE.

Brak solidarności

Bobiński podkreślał, że architekcirealizatorzy kampanii na rzecz Brexitu nie wyjaśniali, jak wyobrażają sobie przyszłość kraju, jeśli ich scenariusz zrealizuje się. To dziś powoduje zamieszanie wśród Brytyjczyków.

Co na Brexit powiedziałaby Margaret Thatcher? "Dzisiaj również byłaby załamana"

- Wchodzimy na ziemię niczyją - powiedział Osica.

Z kolei były Marszałek Sejmu Firm Jurek zauważył, że 1 za wyjściem Uk z UE stały też sprawy bezpieczeństwa, a zaproszenie Władimira Putina do Paryża wydaje się być "ciosem w solidarność europejską".

- Naszym nieustannym wyzwaniem jest budowanie silnej solidarności Zachodu, wspólna intencjonalność znaczenia Europy Środkowej dla bezpieczeństwa całego Zachodu. Wrogowie solidarności są na najwyższych stanowiskach w UE. Gdyby Europa była bardziej zrównoważona, być może nie doszłoby do Brexitu - mówił.

Bobiński podkreślił hdy z Brexitu może weselić się Rosja która od czasów 40. ubiegłego wieku aplikuje swoje działania przeciw zjednoczeniu Europy.

brexit. KE przedstawia nowe sugestie na wypadek twardego brexitu  Ze świata

Brexit. KE przedstawia nowe sugestie na wypadek twardego brexitu Ze świata

Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co jesteś zobligowany…...

Czytać..
brat Zbigniewa Ziobry zatrudniony w PZU

Brat Zbigniewa Ziobry zatrudniony w PZU

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać..
borussia Dortmund - zamachowiec pragnął zarobić na akcjach

Borussia Dortmund - zamachowiec pragnął zarobić na akcjach

Policja zatrzymała przy piątek, 21 kwietnia, w zachodzie Niemiec mężczyznę podejrzanego o dokonanie zamachu na piłkarzy BVB w Dortmundzie. 28-letni mężczyzna posiadający niemiecki i rosyjski paszport liczył na zysk wskutek spadku…...

Czytać..
boeing 737 zmieni swój wygląd

Boeing 737 zmieni swój wygląd

Boeing 737 wówczas najlepiej sprzedający się aeroplan pasażerski w historii. Reuters podaje, że amerykański koncern przymierza się do przedłożenia tutaj sporych zmian, by wypełnić lukę po wycofanej z produkcji maszynie…...

Czytać..
blokchain w nazwie firmy natomiast wzrost cen akcji

Blokchain w nazwie firmy natomiast wzrost cen akcji

Jak powiększyć wartość swojej firmy w giełdzie? Można na przykład zmienić jej nazwę, dorzucając do niej słowo blockchain. Nie jest pewne, bądź to zawsze zadziała, jednak stało się tak ostatnio w przypadku amerykańskiego…...

Czytać..
bitBay i Neufund - współpraca nad Equity Token Offerings

BitBay i Neufund - współpraca nad Equity Token Offerings

Neufund, platforma tokenów oparta na ethereum, wchodzi po partnerstwo z BitBayem a mianowicie jedną z największych giełd kryptowalut w Europie. Wraz chcą oferować inwestorom tak zwanym. ETO - Equity Token Offerings, czyli…...

Czytać..