Temat: Podwyżki cen prądu w 2019 roku

  • Dom
  • Z kraju
  • Temat: Podwyżki cen prądu w 2019 roku
Ceny prądu w 2019 r.. Innogy wprowadziło nowe ceny

  • Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone światło od Senatu
  • Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień
  • Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej
  • Ustawa prądowa pod lupą Brukseli. Minister nie wyklucza zmian
  • Jak w praktyce powstrzymać podwyżki cen prądu? Minister powołał specjalny zespół

Mimo zapewnień premiera jak i również specjalnej ustawy, część gospodarstw domowych otrzymała wyższe rachunki. - Innogy Polska faktycznie poinformowało swoich klientów na temat wzrostach cen i stawek za energię elektryczną przy związku z olbrzymim rozwojem cen energii na rynku hurtowym - powiedziała w rozmowie z TVN24 Aleksandra Smyczyńska, rzecznik prasowy tej korporacji. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia, przewiduje program działań, które pozwolą ustabilizować ceny ciepła elektrycznej w 2019 roku i pozostawić je na poziomie z 2018 roku. "Dzięki temu obywatele nie są musieli obawiać się lepszych rachunków za energię elektryczną" - zapewniało Ministerstwo Siły.

Problem jednak po tym, że resort stale nie wydał rozporządzenia, które miałoby szczegółowo pokazać, jak na przykład realizować zapisy ustawy.

Resort energii argumentuje: ustawa prądowa to nie pomoc publiczna

"Ministerstwo Siły informuje, że obecnie tworzy rozporządzenia wykonawcze do ustawy w sprawie cen prądu. W dokumentach tych znajdą się szczegółowe rozwiązania do realizacji ustawy" - wskazano w piątkowym oświadczeniu.

Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz rozporządzenia mają obowiązek być opublikowane w ewentualnym tygodniu.

Ceny prądu w 2019 roku

Na razie jednak brak rozporządzenia sprawia, że powstało duże zamieszanie wokół cen prądu. Wątpliwości mają między pozostałymi zwykli odbiorcy, z wskazane jest część - mimo zapewnień rządu - dostała wyższe rachunki. Na tej listowie są klienci Innogy Nasze państwo.

Firma 21 grudnia ubiegłego roku, a zatem jeszcze przed przyjęciem oryginalnych przepisów, wysłała do swoich klientów listy z nowatorskim, wyższym cennikiem. Zgodnie spośród nim opłata za 1kWh (kilowatogodzina) energii wyniesie 0, 3819 zł. Dla porównania wcześniej było to 0, 3397 zł.

"Ze względu na bardzo ogromny wzrost cen energii dzięki rynku hurtowym, od 1-wszą stycznia 2019 roku innogy Polska wprowadziło nowe ceny i stawki opłat zbyt energię elektryczną. Zawiadomienie o zmianie taryfy i OWU (Ogólne Warunki Umowy) odbyło się jeszcze przed zapowiadanymi przez rząd zmianami" - napisano w odpowiedzi przesłanej. pl.

Dlatego w tym momencie przedstawiciele firmy nie wykluczają zmian.

"Innogy Nasz kraj obecnie analizuje rozwiązania przy przyjętej ustawie dla zniwelowania wzrostów cen energii. Według ustawą spółki obrotu, a więc także Innogy Polska S. A., mają czas do 30 stycznia 2019 roku na podjęcie odpowiednich działań w zakresie stosowanych cenników energii elektrycznej" - poinformowano.

Przedstawiciele firmy podkreślili jednak, że "aktualne papiery i warunki obecnie obowiązujących umów są w mocy". "Klienci zostaną poinformowani, jeśli będą wprowadzane zmiany w tym obszarze" - dodano. Oznacza to zatem, hdy klienci, którzy otrzymali wyższe rachunki, muszą je uiścić. Zapłacić i czekać na kolejne kroki firmy energetycznej.

Innogy to jedna z firm energetycznych, która to sama kształtuje cennik. Nie musi w tym celu składać wniosku taryfowego do Urzędu Regulacji Energetyki. W inny sposób niż państwowi sprzedawcy: PGE Obrót, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i Enea.

Klienci tych firm nadal płacą rachunki zgodnie z poziomem ustalonym w przeszłym roku.

Urząd reaguje na ustawę po sprawie cen prądu. "Duże zaniepokojenie"

Spółki złożyły wnioski taryfowe w połowie listopada ubiegłego roku, w których wnioskowały o średnio przeszło 30-procentowe podwyżki taryf dla domach. Jednak zgody nie zaakceptować wyraził na to prezes URE.

Urząd poinformował w środę, że oczekuje, iż przedsiębiorstwa energetyczne przedłożą wnioski taryfowe spełniające wymogi ustawy, która weszła wraz wraz z początkiem nowego roku.

Samorządy i szpitale wraz z problemami

Wyższe rachunki wówczas jednak nie tylko problem części gospodarstw domowych, lecz również szpitali. Na model w przypadku Szpitala Bródnowskiego jest to wzrost o 300 procent.

- W tej konstrukcji finansowej, w jakiej w tej chwili jesteśmy, to koszt miesięczny za prąd w wypadku szpitala to jest kwota na temat 230 tysięcy złotych lepsza - poinformował w rozmowie z "Faktami" TVN Piotr Gołaszewski, doradca prezesa zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Brak rozporządzenia Ministerstwa Energii w sprawie cen prądu sprawia, iż Szpital Bródnowski nie być może dojść do porozumienia wraz z firmami energetycznymi, które również czekają na przepisy wykonawcze.

Prąd poraził także samorządy. Z danych zebranych w połowie grudnia ubiegłego roku przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w największych miejscowościach wzrost cen energii elektrycznej ma sięgnąć w 2019 roku od 50 do odwiedzenia nawet 70 procent. Przykładowo Wrocław będzie musiał zmierzyć się z podwyżką na temat około 70 procent.

- Podwyżka cen siły elektrycznej o około 60 procent będzie dla własnego miasta bolesna - przyznała na łamach "Rz" Marta Bartoszewicz, rzecznik Urzędu Metropolie w Olsztynie. I zapowiedziała, że miasto będzie musiało ograniczyć wydatki na progres.

Zwrot różnicy ceny

Przedstawiciele rządu uspokajają jednak, że ci, którzy w tej chwili zapłacą wyższy rachunek, uzyskają zwrot różnicy ceny. Pomoc mają uzyskać także samorządy.

Jak zmienią się nasze rachunki zbyt prąd? Tłumaczymy

- Ustawa weszła w życie. W tej chwili można już podejmować działania związane z przygotowywaniem wniosków o renegocjacje umów, ponieważ tu mamy na rozmyśla przedsiębiorstwa i samorządy, gdzie w grę wchodzi głębsza renegocjacja umowy, ponieważ niejednokrotnie trzeba będzie zwracać się do Funduszu, żeby otrzymać zwrot środków związanych właśnie ze stratą poniesioną przez przedsiębiorstwo z tytułu naturalnie dostosowania się do ustawy - tłumaczył w przeszłym tygodniu Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

- Uspokajałabym tutaj wszystkie podmioty. Nawet jeżeli ten rachunek jest teraz nieco wyższy, ten program rekompensat zostanie wprowadzony - zapewniła w sobotę Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Zdaniem Tchórzewskiego "system naliczania różnicy zostanie zdefiniowany w rozporządzeniu, które jest przygotowywane".

Wątpliwości Komisji Europejskiej

Ministerstwo Energii w oświadczeniu wydanym w piątek przekonuje, że "rozwiązania wprowadzone w ustawie w sytuacji cen prądu, nie będą pomocą publiczną, bo oddziałują na wszystkie podmioty w rynku energii elektrycznej". "Ustawa nie zmienia zasad rynku konkurencyjnego i jest prawidłowa z prawem Unii Europejskiej" - dodano.

Jednocześnie przedstawiciele resortu zadeklarowali, iż będą w stałym kontakcie z Komisją Europejską i deklarują stałą współpracę jak na przykład dotychczas.

Na wówczas, że rekompensaty dla firm nie są pomocą publiczną, wskazywał również szef biurze prawnym premiera Michał Dworczyk.

Zgodnie z unijnym prawem jakiekolwiek środki pomocy użyczone przez państwa UE przedsiębiorstwom muszą najpierw zostać zgłoszone do Komisji w celu ich zatwierdzenia. Niektóre klasy pomocy, na przykład dla małych i średnich firm oraz określonych sektorów, tego rodzaju jak ochrona środowiska, testowania i innowacje, są jednakże wyłączone z tego przymusu.

ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 26. 09-02. 10. 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 26. 09-02. 10. 2016

Benzyna Pb98 za 4, 69-4, 80 zł/l, benzyna Pb95 za 4, 35-4, 46 zł/l, olej pociągowy ON za 4, 18-4, 27 zł/l, autogaz GAZOWĄ za 1, 86-1, 92 zł/l…...

Czytać..
ceny mieszkań w największych miastach Polski

Ceny mieszkań w największych miastach Polski

Ceny mieszkań w Polsce stale rosną. Jakkolwiek, jak wypływa z analizy ekspertów Metrohouse i Expandera, zainteresowanie nabyciem własnych czterech kątów odrzucić ustaje. Spośród największych miejscowości najwięcej za metr kwadratowy zapłacimy…...

Czytać..
centralny Port Komunikacyjny - weryfikacja IATA

Centralny Port Komunikacyjny - weryfikacja IATA

"Polska wizja budowy dużego portu lotniczego, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny, być może być impulsem do rozwoju europejskiej infrastruktury lotniskowej, która to już teraz stanowi rzetelne wyzwanie" - ocenia Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu…...

Czytać..
cCC - wyniki finansowe przy 2017 roku

CCC - wyniki finansowe przy 2017 roku

CCC na plusie. W 2017 roku producent obuwia zarobił na czysto 302, 3 mln zł. To niemalże pięć razy więcej aniżeli rok temu, kiedy zysk netto wyniósł niecałe 60 mln zł.…...

Czytać..

Cameron przekonuje Szkotów. Kartą przetargową ropa Informacje

"FT": Ważą się losy Wielkiej Brytanii i Europy Juncker i Hollande jednym głosem. Nie chcą Brytyjczyków po Brexicie Nie tylko finansiści obawiają się Brexitu. Branża motoryzacyjna straciłaby miliardy Szkocja zdecydowała.…...

Czytać..
cable. co. uk: Polska na 32. miejscu w rankingu prędkości internetu  Tech

Cable. co. uk: Polska na 32. miejscu w rankingu prędkości internetu Tech

"Internet powinien być prawem". Pół pory darmowo dla każdego Koniec piractwa, czy cenzura przy internecie? Emocje wokół ofert reformy prawa autorskiego Superszybki internet "niedługo" w Polsce. Minister: pilotaż rozpocznie się w…...

Czytać..