Temat: Motoryzacja

Droga ekspresowa S6. Kłopoty wraz z budową odcinka Koszalin a mianowicie Sianów

  • Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do granicy z Czechami w pięć godzin. Jest umowa dzięki ostatni odcinek A1

Kłopoty na budowie poszczególnego z fragmentów drogi ekspresowej S6. - Na ośmiu kilometrach trasy prace powinny zostać wykonane od innowacyjna, a ceny ofert są nieprawdopodobnie wysokie - gadał w środę na posiedzeniu zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6 Bogusław Gościniak ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Szos Krajowych i Autostrad.

Zarząd Stowarzyszenia Samorządowego S6 spotkał się w magistracie w Koszalinie. Jednym z głównych tematów obrad była kwestia zaawansowania realizacji trasy ekspresowej S6.

S6 na Pomorzu Zachodnim

Jak poinformował przedstawiciel szczecińskiego wydziału GDDKiA Bogusław Gościniak, na odcinku między Szczecinem zaś Koszalinem "wszystko przebiega prawidłowo z założeniami".

Niektóre odcinki, zapewnił Gościniak, będą gotowe wiosną przyszłego r.. Chodzi o blisko 20-kilometrowy odcinek Goleniów - Nowogard oraz ponad 14-kilometrowy odcinek Płoty - Kiełpino. W lecie gotowe mają być odcinki Nowogard - Płoty jak i również Ustronie Morskie - Koszalin. Jesienią mają zakończyć się prace na trasie Kiełpino - Kołobrzeg Zachód jak i również dalej do Ustronia Morskiego.

Nowy odcinek S3 otwarty. Pierwsze wozy już na trasie

Realizacja tych ostatnich robót "jest mniej zaawansowana". Gościniak podkreślił jednak, że "powstały już wszystkie znaczące obiekty inżynierskie. Układana jest masa bitumiczna na kolejnych warstwach podbudowy. Nic nie wskazuje na tek krok, że jakiekolwiek kłopoty pokrzyżują plany oddania tego przekroju w całości do końca 2019 roku".

Kłopoty z budową

Inaczej ma się sprawa z budową S6 na odcinku obwodnicy Koszalina i Sianowa. - Z tytułu zmian związanych z podłożem konieczne stało się wstrzymanie tych robót w środkowym 8-kilometrowym odcinku i ogłoszenie przetargu na przeprowadzenie tych robót na nowo a mianowicie powiedział Gościniak.

Otwarcie ofert nastąpiło 30 listopada. Do przetargu zgłosiły się cztery podmioty, w poniższym dwa konsorcja. Jedno polsko-chińskie, następne polsko-litewskie. Najtaniej, bo za prawie 330 mln złotych chce budować konsorcjum spośród chińskim partnerem. Pozostałe propozycje wahają się między 454 mln zł a 469 mln zł. Inwestor zamierzał przeznaczyć na tę inwestycję 221 mln zł.

- Trwa procedura przetargowa. Ceny ofert są nieprawdopodobnie wysokie. Szczeciński oddział GDDKiA nie ma swoich gotówki. Będzie musiał wystąpić do ministerstwa o dofinansowanie. Powinniśmy być dobrej myśli, bo ta droga musi być ukończona. Nie może zaistnieć odcinek z obejściem Koszalina bez środka - zaznaczył w środę Gościniak.

Pytany o termin rozstrzygnięcia przetargu, powiedział, że może być "jeszcze w tym roku". - Choć procedura mniema różne rozwiązania. Jak nakładów nie będzie, to wydział unieważni przetarg - dodał.

Prezes zarządu Stowarzyszenia Samorządowego S6 Piotr Jedliński pytany przez dziennikarzy na temat kwestię opóźnień przy strukturze obwodnicy Koszalina i Sianowa, zaznaczył, że czasu dzięki wykonanie tej inwestycji wydaje się coraz mniej. Ze względu na unijne dofinansowanie "trzeba ją przeprowadzić i rozliczyć w naszej perspektywie finansowej".

Zdaniem Jedlińskiego, "można było aneksować umowę z dotychczasowym wykonawcą, prawo pozwala GDDKiA podnieść cenę kontraktu". - Wybrano takie, a nie inne rozwiązanie i aktualnie emituje się, że trzeba poszukiwać pieniędzy. A to jest strategiczny odcinek - rzekł.

Pomorskie odcinki

Kłopoty na autostradzie A1. Firmy odmówiły podpisania kontraktu

Przedstawiciel gdańskiego oddziału GDDKiA Monika Juśkiewicz poinformowała na posiedzeniu, że zgodnie z wskazówkami S6 na odcinku Słupsk - Bożepole Wielkie ma być wykonany w formule PPP (Partnerstwo Publiczno-Prywatne).

Obecnie trwają prace analityczne dzięki szczeblu ministerstwa infrastruktury jak i również centrali GDDKiA.

Natomiast na odcinku Bożepole Duże - Obwodnica Trójmiasta, który to podzielony został na 4 zadania podpisane zostały już umowy z wykonawcami. a mianowicie Trwają prace projektowe i wejście wykonawców planowane wydaje się być na drugą połowę 2019 roku. Terminy realizacji wynoszą 31 miesięcy dla głównego zadania oraz po 34 miesiące dla kolejnych - poinformowała Juśkiewicz.

Dodała, że podzielona na więcej niż jeden odcinki realizacyjne Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej włączona została do formuły PPP.

Stowarzyszenie Samorządowe S6

Stowarzyszenie Samorządowe S6 powstało w listopadzie 2013 roku z inicjatywy gminy Kobylnica. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Koszalin. Procedurę prezesa zarządu drugą kadencję sprawuje prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Aktualnie Towarzystwo skupia 27 członków: gminy i powiaty z areału województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, leżące na terenie oddziaływania planowanej trasy ekspresowej S6.

«Dr Zagłada» atakuje bitcoina. «To piramida finansowa» Informacje

Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą uregulowania kryptowalut. "Mogą stanowić znaczące ryzyko" Kryptowaluty gwałtownie tracą na wartości Jaki będzie 2018 rok kalendarzowy w gospodarce? Sprawdź prognozy Udany…...

Czytać..
dorota Gawryluk nie jest w tej chwili szefową «Wydarzeń» Polsatu

Dorota Gawryluk nie jest w tej chwili szefową «Wydarzeń» Polsatu

Dorota Gawryluk po zaledwie 10 miesiącach przestała być szefową programu informacyjnego Polsatu „Wydarzenia”. Nadal jednak prowadzić będzie tenże serwis, a wiosną spodziewanego roku w Polsat Wiadomość ma poprowadzić nowy autorski…...

Czytać..
donald Trump ujawnił Rosji tajne informacje

Donald Trump ujawnił Rosji tajne informacje

Prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem ujawnił tajne informacje wywiadu - poinformował dziennik "Washington Post". Tajne informacje zostały rzekomo ujawnione za pośrednictwem Trumpa…...

Czytać..
dodatkowa emerytura z ZUS. Upływy wypłat «trzynastki»

Dodatkowa emerytura z ZUS. Upływy wypłat «trzynastki»

Jeszcze przed weekendem majowym pierwsi emeryci i renciści otrzymają trzynaste świadczenie - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Do 30 kwietnia "trzynastka" ma dojść do ponad miliona jednostek.…...

Czytać..
dobre dane PMI dla naszego przemysłu

Dobre dane PMI dla naszego przemysłu

Wskaźnik PMI obrazujący ogólną kondycję polskiego sektora przemysłowego pozytywnie zaskoczył ekonomistów rosnąc w listopadzie po raz trzeci wraz z rzędu. Ich zdaniem wiadomości te potwierdzają, że krajowe firmy dobrze radzą osobiście…...

Czytać..
dlaczego Polacy giną w roboty? Lekceważenie zagrożeń i deficyt nadzoru

Dlaczego Polacy giną w roboty? Lekceważenie zagrożeń i deficyt nadzoru

Państwowa Inspekcja Pracy zbadała 2002 wypadki przy pracy, do odwiedzenia których doszło w 2014 r. Poszkodowanych w tych propozycji zostało 2349 osób, z tego 267 poniosło sen wieczny, a 768 doznało…...

Czytać..