Tysiące seniorów mają kłopot z rachunkami. Rekordzistka musi oddać 73 tysiące złotych

  • Dom
  • Z kraju
  • Tysiące seniorów mają kłopot z rachunkami. Rekordzistka musi oddać 73 tysiące złotych
BIG: 26 tys. osób według 65. roku życia odrzucić płaci rachunków za telefon

Około 26 tysięcy osób na 65 roku życia odrzucić płaci na czas rachunków za telefon. Ich łączne zaległości w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynoszą niemal 57, 6 milionów złotych. Najstarszy dłużnik telekomunikacyjny wówczas 80-latek z Elbląga wraz z ponad 40 tysiącami zł długu, a wśród pań 77-latka z Bydgoszczy zadłużona na 73 tysiące zł.

Wśród seniorów wydaje się 13997 kobiet i 11835 mężczyzn, którzy za niepłacenie za telefon trafili do odwiedzenia Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. "Na panie przypada 54 proc. z 57, sześć mln zł zaległości w stosunku do operatorów" - wyliczył BIG InfoMonitor. Na zadłużenie składają się zarówno rachunki zbytnio komórki, jak i standardowy.

Komórka u seniora

Pakiet medyczny za kilka tysięcy złotych. Słone rachunki seniorów za "bezpłatne" testowania

Z badania wynika, hdy co czwarty senior nie ma telefonu komórkowego, nagminniej są to kobiety (34 proc. ), niż mężczyźni (14 proc. ). Jak jednak zaznacza BIG InfoMonitor, "w najmłodszej grupie nestorów (65-74 lata) telefony komórkowe ma 80 proc. spośród czego 30 proc. to smartfony". Komórki są wyraźnie częściej w posiadaniu lokatorów największych miast (85 proc. ) niż wsi (63 proc. ).

"Z duchem czasu chętniej idą panowie i smartfonem może się pochwalić 31 proc. facetow i tylko mniej aniżeli co piąta seniorka (18 proc. )" - zaznaczono. Badani odpowiedzieli też w pytanie: Czy zdarza im się na co dzionek korzystać z internetu - 32 proc. przyznało, iż tak.

Częściej do sieciowego świata zaglądają mężczyźni (41 proc. ) niż dziewczyny (26 proc. ). Sieć chętniej wykorzystywany jest też przez osoby z kolosalnych miast (ok. 45 proc. ) niż ze wsi (22 proc. ).

Inni dłużnicy

Jak wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, "seniorzy stanowią jedynie 8 proc. " wszystkich dłużników telekomunikacyjnych.

"Najwięcej niepłacących rachunków za telefon komórkowy przypada na 25-34-latków. Po tym wieku jest jak czwarty wpisany do BIG InfoMonitor dłużnik telekomunikacyjny. Niemal co ósma osoba spośród kłopotami w spłacie tego rodzaju rachunków nie ma skończonych 24 lat" – zaznaczył, cytowany w komunikacie, szef BIG InfoMonitor.

Raty za telewizor spośród konta emeryta. Seniorzy wspierają budżety bliskich

Najstarszym dłużnikiem telekomunikacyjnym wśród kobiet jest 77-letnia mieszkanka Bydgoszczy, której dług sięga 73 tys. Wśród mężczyzn wydaje się to 80-latek z Elbląga, którego zadłużenie wynosi 30 tys. 346 zł.

Badanie zostało wykonane za pośrednictwem Instytut ARC Rynek jak i również Opinia na zlecenie BIG InfoMonitor w listopadzie 2017 metodą wywiadów telefonicznych (CATI), na reprezentatywnej próbie 502 osób przebywających na emeryturze w wieku 60+ lat (kobiety) oraz 65+ latek (mężczyźni).

W Naszym narodzie nie ma centralnego rejestru dłużników. BIG InfoMonitor wydaje się jedną z prywatnych firm, która, działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych ekonomicznych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i przedsiębiorstw. Oprócz niego na rynku funkcjonują jeszcze Krajowy Rejestr Długów, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Danych Gospodarczej oraz Krajowa Dane Długów Telekomunikacyjnych.

bIEC: sytuacja na rynku robocie coraz lepsza

BIEC: sytuacja na rynku robocie coraz lepsza

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach skali bezrobocia, spadł w listopadzie br. o 0, czterech pkt - poinformowało BIEC. To oznacza poprawę sprawy na rynku pracy, choć…...

Czytać..

Bezrobocie spada. W maju wyniosło 13, 5 proc. Informacje

Stopa bezrobocia po maju wyniosła 13, pięć proc. wobec 14, 0 proc. w kwietniu - poinformowało w czwartek po komunikacie ministerstwo pracy. Skutkiem tego liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach…...

Czytać..
bEUC o Brexicie i obstawie praw konsumentów  Wraz ze świata

BEUC o Brexicie i obstawie praw konsumentów Wraz ze świata

Organizacje konsumenckie przygotowały listę rekomendacji dla negocjatorów w konwersacjach o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Ue. Alarmują, hdy po Brexicie wzrosną koszta roamingu, zmienią się maksymy transgranicznej opieki zdrowotnej lub opłaty za zakup w…...

Czytać..
beata Szydło o niższym stulecia emerytalnym

Beata Szydło o niższym stulecia emerytalnym

Podatki, należności, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać..
banki przeniosą się do Frankfurtu? Niemiecki nadzór stawia warunki  Ze świata

Banki przeniosą się do Frankfurtu? Niemiecki nadzór stawia warunki Ze świata

Dostali tysiące euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze Bolesny czerwiec Niemców. Od aut, przez rząd, na klęskę na mundialu Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć 28-godzinny…...

Czytać..
bank Iranu: aktywa kraju zamrożone za granicą wynoszą 29 mld dol.  Ze świata

Bank Iranu: aktywa kraju zamrożone za granicą wynoszą 29 mld dol. Ze świata

Życie dziewczyn w Iranie bez tajemnic. "To mężczyzna musi uczynić pierwszy krok" Berlin obiecuje pomoc niemieckim firmom na decyzji Trumpa Firmy obawiają się się nowych sankcji względem Iranu. "Zaczęły…...

Czytać..