Temat: Gospodarka

CEPiK 2. 0. Uruchomienie świeżego systemu z kłopotami

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola nabywa znaną sieć kawiarni

W poniedziałek ruszył nowy system Centralnej Ewidencji Wozów i Kierowców (CEPiK). Przy części urzędów były rankiem problemy z zarejestrowaniem auta i uzyskaniem stałych dowodów rejestracyjnych. Resort cyfryzacji przyznaje, że wcześniej był troska z funkcjonowaniem systemu CEPiK 2. 0, ale pozostał już usunięty.

Informacje o problemach z rejestracją pojazdów otrzymujemy od odbiorców na Kontakt24. "Miałem szansę odbierać dzisiaj dowód rejestracyjny pojazdu w urzędzie Starostwa Powiatowego w Lęborku. Na zarejestrowaniu się w kolejce petentów i godzinie przewidywania, dowiedziałem się, że od momentu dzisiaj wprowadzany jest nieznany program ewidencji pojazdów jak i również kierowców. Urzędnicy starostwa od rana nie mogą się zalogować do systemu czy też dodzwonić się do odwiedzenia osób wprowadzających program" - napisał jeden z użytkowników.

Kłopoty z CEPiK 2. 0

Problemy dawny również w starostwie powiatowym w Częstochowie, co potwierdziła w rozmowie z. pl Grażyna Folaron, rzeczniczka powiatu częstochowskiego.

Wielkie zmiany dla kierowców. Przy poniedziałek ma ruszyć nowy CEPiK

- Od samego rana nie działa CEPiK dwa. 0. Jest koszmar. Nie wolno nam rejestrować samochodów, wydawać stałych dowodów rejestracyjnych. Mamy 25 stacji diagnostycznych, z wskazane jest ludzie dzwonią, bo nie mogą zrobić przeglądów a mianowicie powiedziała Folaron.

System nie zaakceptować działał prawidłowo również po Raciborzu. Tamtejsze starostwo powiatowe poinformowało, że wprowadzona dzisiaj nowa wersja CEPiK nie funkcjonuje poprawnie. "W relacji z tym informujemy naszych klientów, że dziś nieczynny będzie Referat Rejestracji Pojazdów" - poinformowali urzędnicy na portalu internetowej starostwa.

Z powodu awarii systemu "nieczynne do odwołania" są również stanowiska do spraw rejestracji pojazdów w powiecie koszalińskim. "Awaria systemu. Dziś odrzucić załatwisz spraw związanych wraz z rejestracją pojazdów" - poinformował rzecznik prasowy Urzędu Ośrodka miejskiego w Koszalinie.

Trudności z rejestracją pojazdów zostały też w Rudzie Śląskiej. "Z uwagi na inwestycja tego systemu aktualnie wychodzą w całym kraju trudności z rejestracją pojazdów. Toteż osoby, które będą przy najbliższych dniach załatwiać kwestii związane z rejestracją wozów prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość" - poinformował w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej urząd miejski po Rudzie Śląskiej.

Większą cierpliwością muszą wykazać się także kierowcy z powiatu legionowskiego. - U naszej firmy obsługa klienta prowadzona jest na bieżąco, rejestrujemy wozy. W związku z naszym, że tak duże bazy danych migrują od konkretnego systemu do drugiego trochę dłużej to trwa. Powinniśmy dłużej poczekać, by się upewnić, czy dane, które wprowadzamy do systemu, zostały w nim zapisane. Spośród opóźnieniem, ale potwierdzenia spływają - poinformował. pl Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowa powiatu legionowskiego. - W chwili obecnej nie widzimy konieczności, by zawiesić obsługę po zakresie rejestracji pojazdów - dodała.

Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji, potwierdził, że w poniedziałkowy poranek były kłopoty CEPiK-iem.

- Rano rzeczywiście mieliśmy drobny problem, ale został już usunięty. Układ ruszył, ale oczywiście obok takiej skali zjawiska mają możliwość się jeszcze pojawiać jakieś kłopoty. Ale po wówczas działamy w Centralnym Ośrodku Informatyki w systemie 24 godzin, żeby te zmartwienia pomagać rozwiązywać - mówił. pl Manys i zachęcił starostwa powiatowe do kontaktu w przypadku kłopotów spośród funkcjonowaniem CEPiK-u.

Według stanu na poniedziałek dzięki godzinę 12: 30 po systemie zarejestrowano: 9859 argumentów rejestracyjnych, 3672 pozwolenia czasowe, 2 pozwolenia czasowe wielokrotnego użytku, 10412 pozytywnych testowań technicznych, 142 badania ujemne.

Nowy CEPiK

Dziś została uruchomiona nowa wersja systemu CEPiK. Wraz spośród jego startem kierowców czeka wiele zmian. Jedną z zasadniczych z nich jest poprawka sposobu płatności za diagnozowanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu. Od dziś zbytnio test trzeba zapłacić poprzednio, a nie po tej przeprowadzeniu. Ma to ukrócić tzw. turystykę badań technicznych, w zakresie której kierowcy nie uzyskawszy pozytywnego wyniku doświadczenia technicznego, przenosili się do odwiedzenia innej stacji badań fachowych.

- O wówczas chodzi, aby takich kwestii nie było. Chcemy usunąć pojazdy niesprawne, które maja badania na "przymrużone oko" a potem widzimy wówczas w statystykach wypadków, wskazane jest w naszym kraju jest bardzo sporo - mówił w TVN24 Michał Kościuszko, kierowca rajdowy.

Zupełnie inne wyobrażenie na ten temat posiada Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpiecznej Jazdy, który stwierdził na antenie TVN24, że "stan techniczny pojazdu bardzo sporadycznie jest przyczyną wypadku".

- Muszę zdementować te pogłoski. Nieprawdą wydaje się, że stan techniczny oddziałuje na liczbę wypadków na drodze. To bardzo sporadyczne przypadki - mówił w TVN24 Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpiecznej Jazdy i dodał, że nowe zasady realizowania badań technicznych mają na celu to, aby samochody przechodziły prawdziwe przeglądy, w szczególności podstawowych zespołów, czyli m. in. oświetlenia, ogumienia, hamowania.

- Badania muszą być bardziej restrykcyjne także pod względem sprawdzania np. katalizatorów czy filtrów cząstek stałych, bo to wpływa na środowisko i smog, z którym walczymy - dodał.

Jarosław Maznas z TVN Turbo oświadczył zaś, że jednym wraz z głównych problemów polskich szos jest duża liczba niesłychanie starych samochodów.

- Wiekowe samochody w pewnym momencie nie spełniają mocnych warunków. Na przykład zamiana filtru cząstek stałych to koszt kilku tysięcy zł, co może przewyższać poniekąd wartość samochodu. Jestem zbyt tym, żeby zaostrzono regulace odnośnie do bezpieczeństwo - gadał Jarosław Maznas.

Zmiana prawa o ruchu drogowym. Wkrótce badanie fachowe po nowemu

Pozostałe zmiany

W nowych rozwiązaniach doprecyzowano i zwiększono zasięg danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierujących. Zdecydowano, że do CEPiK będą trafiać informacje na temat zabezpieczeniach na pojeździe, po tym jego zajęciu za pośrednictwem organ egzekucyjny czy o zabezpieczeniu majątkowym. Takie dane są szczególnie istotne gwoli potencjalnych nabywców pojazdów używanych.

Nowelizowane przepisy zakładają też, że obok zakładów ubezpieczeń także Ubezpieczeniowy Kasa zapomogowa Gwarancyjny (UFG) będzie zmuszony do przekazywania do CEPiK informacji o szkodach istotnych, do jakich doszło po aucie podczas wypadku – w przypadku pojazdów nieubezpieczonych.

W nowych regulacjach przewidziano również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną argumentów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie samochody. W rezultacie SG zostanie przekazywać do CEPiK wiadomości o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych oraz pozwoleniach czasowych.

ceny ropy w górę. Umowa między Arabią Saudyjską natomiast Rosją

Ceny ropy w górę. Umowa między Arabią Saudyjską natomiast Rosją

Ceny ropy naftowej rosną. Wszystko dzięki porozumieniu między Arabią Saudyjską a Rosją, które posiada ustabilizować rynek czarnego złocista. Wyższe ceny mogą ucieszyć Kreml. Jak wzrosty wyglądają na liczbach? Baryłka ropy…...

Czytać..
ceny prądu w 2019 r.. Innogy wprowadziło nowe ceny

Ceny prądu w 2019 r.. Innogy wprowadziło nowe ceny

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone światło od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać..
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 26. 09-02. 10. 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 26. 09-02. 10. 2016

Benzyna Pb98 za 4, 69-4, 80 zł/l, benzyna Pb95 za 4, 35-4, 46 zł/l, olej pociągowy ON za 4, 18-4, 27 zł/l, autogaz GAZOWĄ za 1, 86-1, 92 zł/l…...

Czytać..
ceny mieszkań w największych miastach Polski

Ceny mieszkań w największych miastach Polski

Ceny mieszkań w Polsce stale rosną. Jakkolwiek, jak wypływa z analizy ekspertów Metrohouse i Expandera, zainteresowanie nabyciem własnych czterech kątów odrzucić ustaje. Spośród największych miejscowości najwięcej za metr kwadratowy zapłacimy…...

Czytać..
centralny Port Komunikacyjny - weryfikacja IATA

Centralny Port Komunikacyjny - weryfikacja IATA

"Polska wizja budowy dużego portu lotniczego, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny, być może być impulsem do rozwoju europejskiej infrastruktury lotniskowej, która to już teraz stanowi rzetelne wyzwanie" - ocenia Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu…...

Czytać..
cCC - wyniki finansowe przy 2017 roku

CCC - wyniki finansowe przy 2017 roku

CCC na plusie. W 2017 roku producent obuwia zarobił na czysto 302, 3 mln zł. To niemalże pięć razy więcej aniżeli rok temu, kiedy zysk netto wyniósł niecałe 60 mln zł.…...

Czytać..