Wszystko, co musisz wiedzieć o sprawdzaniu zdolności kredytowej pracodawcy

17 lutego 2021
Category: Raport Kredytowy

Dążymy do pełnej przejrzystości w naszej misji, aby uczynić świat mądrzejszym, szczęśliwszym i bogatszym. Oferty na The Ascent mogą pochodzić od naszych partnerów – to sposób, w jaki zarabiamy – i nie sprawdziliśmy wszystkich dostępnych produktów i ofert. Ta przejrzystość dla Ciebie jest podstawą naszej rzetelności redakcyjnej, na którą nie ma wpływu wynagrodzenie.

Podziel się tą stroną:

Wielu pracodawców chce sprawdzać zdolność kredytową pracowników – ale czy jest to zgodne z prawem i co mogą zrobić z uzyskanymi informacjami? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć tutaj.

Źródło obrazu: Getty Images

Jeśli walczyłeś o pracę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca poprosił Cię o poddanie się kontroli kredytowej. Aż 72% pracodawców przeprowadza weryfikację wszystkich nowych pracowników, a blisko 3 na 10 pracodawców sprawdza zdolność kredytową kandydatów, zgodnie z niedawnym badaniem Career Builder.

Niezależnie od tego, czy Twój kredyt jest znakomity, czy masz jakieś czarne znaki na raporcie kredytowym, naturalne jest, że jesteś zdenerwowany, gdy pracodawcy chcą uzyskać dostęp do tych ważnych informacji finansowych.

Dobrą wiadomością jest to, że masz pewne prawa i istnieją również ograniczenia dotyczące tego, do czego pracodawcy mogą wykorzystać te informacje – dlatego upewnij się, że rozumiesz zasady dotyczące sprawdzania zdolności kredytowej pracodawcy przed złożeniem wniosku.

Dlaczego pracodawcy sprawdzają kredyt?

Pracodawcy sprawdzają kredyt z wielu powodów. Najważniejsze jest to, że chcą sprawdzić, czy możesz odpowiedzialnie obchodzić się z pieniędzmi. To wyjaśnia, dlaczego jest bardziej prawdopodobne, że będziesz podlegać kontroli kredytowej, jeśli pracujesz w branży, w której musisz obsługiwać gotówkę firmy.

Pracodawcy chcą również sprawdzić, czy generalnie dotrzymujesz umów z wierzycielami, spłacając ich w terminie – w przeciwnym razie może to spowodować powstanie sygnałów ostrzegawczych, że nie wypełnisz swoich zobowiązań jako pracownik.

Niektórzy pracodawcy mogą również uważać, że kiedy masz duże kłopoty finansowe, ponieważ jesteświnien fortunę, bardziej prawdopodobne jest, że zaangażujesz się w nieetyczne zachowania, takie jak popełnienie oszustwa.

Chociaż faktyczna wartość prognostyczna sprawdzenia kredytu jest przedmiotem dyskusji, jasne jest, że znaczna liczba pracodawców uważa, że ​​informacje te są warte rozważenia przy podejmowaniu decyzji o złożeniu oferty pracy.

Jakie masz prawa, jeśli chodzi o sprawdzenie zdolności kredytowej pracodawcy?

Chociaż pracodawcy mogą chcieć sprawdzić Twój kredyt, nie zawsze oznacza to, że będą w stanie to zrobić.

Jest 10 stanów – plus Waszyngton, DC – które albo uniemożliwiają pracodawcom w ogóle przeglądanie twojego raportu kredytowego, albo ograniczają okoliczności, w których pracodawcy mogą wykorzystywać informacje z raportów do podejmowania decyzji związanych z pracą.

Jeśli mieszkasz w stanie, który zezwala na sprawdzanie zdolności kredytowej pracodawcy, federalna ustawa o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej nadal zapewnia pewną ochronę. Na przykład, Fair Credit Reporting Act wymaga od pracodawców uzyskania Twojej pisemnej zgody przed sprawdzeniem Twojego kredytu. Jeśli pracodawca zdecyduje się na odrzucenie Cię z pracy na podstawie informacji zawartych w Twoim raporcie kredytowym, musi również poinformować Cię, dlaczego i przekazać Ci kopię raportu.

Pracodawcy muszą nie tylko uzyskać pisemną zgodę, ale muszą to zrobić w osobnym dokumencie – a nie w ramach ogólnego wniosku przed zatrudnieniem. Chociaż odmówisz wyrażenia takiej zgody, możesz zostać pominięty w pracy, jednak uprzednie powiadomienie daje Ci możliwość wyjaśnienia wszelkich niekorzystnych informacji, które pracodawcy prawdopodobnie znajdą w raporcie.

Co widzą pracodawcy, sprawdzając Twój kredyt?

Kiedy pracodawcy sprawdzają Twój kredyt, nie otrzymują takiego samego raportu jak pożyczkodawcy. Otrzymują zmodyfikowaną wersję, która pomija informacje, które mogą potencjalnie naruszać przepisy dotyczące równego zatrudnienia. Oznacza to, że pracodawcy nie widzą takich informacji, jak stan cywilny czy rok urodzenia.

Pracodawcy nie widzą również numerów kont ani Twojejzdolności kredytowejpodczas sporządzania raportu. Widzą Twój numer ubezpieczenia społecznego, adres, informacje z rejestrów publicznych oraz szczegóły dotyczące zarówno Twojej historii zatrudnienia, jak i historii wypożyczeń.

Kiedy pracodawca wyciąga raport kredytowy, jest to uważane za miękkie zapytanie, więc rejestr jego zaciągnięcia kredytu nie pozostanie w rejestrze przez dwa lata, tak jak dzieje się to w przypadku zapytania, gdy pożyczkodawca zaciąga kredyt po złożeniu wniosku o pożyczkę.

Czy pracodawcy mogą zrobić cokolwiek z danymi z kontroli kredytowej?

Chociaż pracodawcy mają szerokie możliwości wykorzystania informacji zawartych w raporcie kredytowym, istnieją pewne ważne ograniczenia. Mianowicie, pracodawcy nie mogą dyskryminować Cię wyłącznie z powodu ogłoszenia upadłości.

Prawo federalne zabrania dyskryminacji w zakresie upadłości, więc pracodawcy nie mogą Cię wypowiedzieć ani odmówić zatrudnienia tylko z powodu wniosku o ogłoszenie upadłości lub z powodu braku spłaty długu umorzonego w wyniku upadłości.

Przygotuj się na sprawdzenie zdolności kredytowej pracodawcy

Chociaż możesz czuć, że musisz złożyć wniosek o sprawdzenie zdolności kredytowej, jeśli prosi o to pracodawca, fakt, że musisz najpierw podpisać pisemne zwolnienie, daje ci wiele możliwości wyjaśnienia problemów w raporcie kredytowym, które mogą wpłynąć na twoje perspektywy zatrudnienia. Przygotuj się na dobrą odpowiedź, jeśli Twój kredyt nie jest idealny, aby upewnić się, że niekorzystne informacje w Twoim raporcie nie będą kosztować Cię wymarzonej pracy.

Nasz ekspert od kart kredytowych korzysta z tej karty i może zarobić 1148 USD (poważnie)

Tak długo, jak spłacasz je co miesiąc, karty kredytowe są nie do pomyślenia dla doświadczonych Amerykanów. Chronią przed oszustwami znacznie lepiej niż karty debetowe, pomagają podnieść Twoją zdolność kredytową i mogą każdego roku odkładać setki (lub tysiące!) Dolarów z powrotem do kieszeni.

Ale przy tak wielu dostępnych kartach musisz mądrze wybierać. Ta najwyżej oceniana karta umożliwia płacenie 0% odsetek od zakupów do końca 2021 r., Oferuje jedne z najbardziej hojnych nagród cashback, jakie kiedykolwiek widzieliśmy (do 5%!), I nadal ma roczną opłatę w wysokości 0 USD.

Dlatego nasz ekspert – który przejrzał setki kart – zapisał się na tę kartę osobiście. Kliknij tutaj, aby uzyskać bezpłatny dostęp do najlepszego wyboru naszych ekspertów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy