Holendrzy wybrali. Premier Mark Rutte jak i również jego partia zdobyła najwięcej głosów. Populiści przegrali

 • Dom
 • Wiadomosci
 • Holendrzy wybrali. Premier Mark Rutte jak i również jego partia zdobyła najwięcej głosów. Populiści przegrali
Holendrzy wybrali. Premier Mark Rutte i jego partia zdobyła najwięcej głosów. Populiści przegrali

Centroprawicowa Partia Ludowa na sprawa Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego przywabiła najwięcej mandatów w typach parlamentarnych - wynika spośród pierwszych sondaży exit poll.

VVD ma zarezerwować 31 ze 150 miejsc w izbie niższej. Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa (PVV), której najbardziej obawiano się w Europie ze względu na swe eurosceptyczne i antyimigracyjne poglądy, zdobyła 19 mandatów, tyle samo, co Demokraci 66 (D66) i Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA). O 3 mandaty mniej ma Zielona Lewica (GL), a 14 krzeseł w parlamencie pozyskała Partia Socjalistyczna (SP). Najmniej, bo 9 miejsc zdobyła natomiast Socjaldemokratyczna Wsad Pracy (PvdA).

Oficjalne wyniki poznamy we wtorek, 21 marca. Frekwencja była rekordowa i wyniosła 81 proc. Na rzecz porównania: w 2012 r. do urn wyborczych poszło 74, 6 proc. uprawnionych do głosowania Holendrów. Do odwiedzenia udziału w głosowaniu po 17-milionowej Holandii uprawnionych było ok. 13 mln ludzi.

Wygrani i przegrani

Jeśli oparte na exit poll wyniki się potwierdzą, do utworzenia koalicji potrzeba stanie się co najmniej czterech ugrupowań. Największym przegranym decyzji są współrządzący przez minione pięć lat socjaldemokraci wraz z Partii Pracy (PvdA), jacy mieli dotąd 35 mandatów, a teraz będą przypuszczalnie dysponować tylko dziewięcioma. Liberałowie Ruttego, na których spoczywa główna odpowiedzialność za dotychczasowe rządy, stracą zapewne 9 miejsc w izbie niższej.

Wszystko wskazuje na to, że największe zyski wyborcze odnotuje Zielona Lewica (GL), która w 2012 r. zdołała zdobyć 4 mandaty, a teraz o dwunastu więcej. Popierają ją zwłaszcza młodzi ludzie, a do niej hasło to "Czas dzięki zmianę".

Na katalogów tle antysystemowa, antymuzułmańska i antyunijna partia Wildersa wypada blado, jeśli chodzi o liczbę nowych deputowanych, ponieważ będzie ich teraz znalazła o 7 więcej.

- Dziękuję wyborcom partii wolności, zdobyliśmy mandaty, wydaje się pierwsza wygrana - ogłosił na Twitterze Wilders, któregoż partia nie organizowała wieczoru wyborczego.

Nieformalne konwersacji dotyczące powołania nowej koalicji mogą się zacząć tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników, ale formalny proces robienia nowego rządu będzie miał możliwość wystartować dopiero po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów.

Do 2012 r. ważną rolę na początku wyłaniania nowego rządu odgrywała królowa. Po reformie sprawa ta jest rozstrzygana w parlamencie. Po uformowaniu oryginalnej izby deputowani wybierają spomiędzy siebie jednego albo więcej przedstawicieli – doświadczonych polityków, których zadaniem jest wysondowanie partii i wskazanie, jakie są możliwe koalicje.

Kampania wyborcza, skupiona naokoło kwestii tożsamości narodowej i podejścia do imigrantów, jest w ostatnich dniach zdominowana przez kryzys dyplomatyczny pośród Holandią i Turcją. Konflikt wybuchł, gdy rząd w Hadze zakazał przedstawicielom Ankary udziału w wiecach na terytorium Holandii przed tureckim referendum konstytucyjnym.

Chwila niepewności

Po ostatnich wyborach rozmowy koalicyjne trwały 52 dni, jednak bardzo możliwe, że teraz będą one dłuższe, ponieważ do utworzenia gabinetu konieczna będzie większa liczba partii. Do tej okresy najdłużej tworzenie rządu trwało ponad 200 dni. Stało się to w 1977 r.

Utrzymująca się po wyborach politycznych niepewność na temat to, jak będzie wyglądała i kiedy zostanie zawiązana koalicja partii rządzących, nie będzie sprzyjać inwestorom.

Na razie euro umacnia się do dolara, lecz wpływ na tę kilka walutową ma również rozstrzygnięcie Fed o podwyżce stóp procentowych.

Foto: Stooq Notowania EUR/USD Tagi: Królestwo niderlandów wybory Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

hiszpania. Brytyjczycy zgłaszają fałszywe «zatrucia pokarmowe» Ze świata

Hiszpania. Brytyjczycy zgłaszają fałszywe «zatrucia pokarmowe» Ze świata

Słony rachunek za trunek. Nowe przepisy na chodliwej wyspie Słynna piosenkarka w celowniku fiskusa. Gwiazda może mieć duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...

Czytać..
hiperinflacja w Wenezueli, na kilogram kurczaka pracują 11 dzionki Ze świata

Hiperinflacja w Wenezueli, na kilogram kurczaka pracują 11 dzionki Ze świata

Zapowiedź 700-krotnej podwyżki cen paliw. "Aby położyć kres rabunkowi" Wzrost cen może sięgnąć miliona procent. Alarmująca prognoza MFW Miliony Wenezuelczyków żyją dzięki przelewom z obczyzny. Rząd chce zaostrzyć zasady Centralna…...

Czytać..
hBO i Netfliks. Czym się kierują tworząc seriale? Jak na przykład badają rynek?

HBO i Netfliks. Czym się kierują tworząc seriale? Jak na przykład badają rynek?

Od czego zależy to, jak na przykład wyglądają popularne amerykańskie seriale? Podczas gdy Netflix rozstrzyga o kształcie swoich produkowaniu na bazie danych zbieranych od użytkowników, to konkurencyjne HBO opiera swoje decyzje produkcyjne…...

Czytać..
głosowanie na lotniskach, dworcach, więcej jeszcze na imprezach. Tak zdobią okna wybory w Holandii

Głosowanie na lotniskach, dworcach, więcej jeszcze na imprezach. Tak zdobią okna wybory w Holandii

Na lotniskach, dworcach, a nawet podczas nocnej imprezy - Holendrzy już od północy mogą oddawać głosy po wyborach parlamentarnych. Choć co do zasady lokale wyborcze były otwarte od siedmiu. 30, to w wielu…...

Czytać..
górnictwo wychodzi na prostą. Handel rośnie, branża zarabia Surowce

Górnictwo wychodzi na prostą. Handel rośnie, branża zarabia Surowce

W czterech pierwszych miesiącach bieżącego r. przychody górnictwa węgla kamiennego ze sprzedaży węgla dawny prawie o jedną trzecią wyższe niż w naszym samym czasie przed rokiem. Średnia cena węgla wzrosła…...

Czytać..
gUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

GUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

Sześć procent Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Te dane się nie zmieniają, ale reperują się oceniane subiektywnie wytyczne życia i równowaga budżetowa gospodarstw domowych Polaków, przekazuje GUS. Skrajne ubóstwo, którego granicą…...

Czytać..