Głosowanie na lotniskach, dworcach, co więcej na imprezach. Tak wyglądają wybory w Holandii

 • Dom
 • Wiadomosci
 • Głosowanie na lotniskach, dworcach, co więcej na imprezach. Tak wyglądają wybory w Holandii
Głosowanie na lotniskach, dworcach, więcej jeszcze na imprezach. Tak zdobią okna wybory w Holandii

Na lotniskach, dworcach, a nawet podczas nocnej imprezy - Holendrzy już od północy mogą oddawać głosy po wyborach parlamentarnych. Choć co do zasady lokale wyborcze były otwarte od siedmiu. 30, to w wielu miejscach umożliwiono głosowanie przedtem.

Środa jest zwyczajowym, roboczym dniem w Holandii, ale - mimo wszystko - oczekuje się, hdy frekwencja wyborcza będzie duża. Eksperci spodziewają się, iż do urn pójdzie 75 procent z około 13 mln uprawnionych do głosowania.

Kartę do głosowania Holendrzy dostali 2 tygodnie przed wyborami

Dla chcących odstąpić głos przygotowano 8891 szynków wyborczych, które w regule są otwarte od szóstej. 30 do 21. Aby ułatwić oddawanie głosów władze umożliwiają głosowanie nie tylko w szkołach, ale też na dworcach, na lotnisku.

- Karta uprawniająca do głosowania jest przysyłana do domu na dwa tygodnie przed wyborami. Do lokalu wyborczego trzeba oprócz niej zabrać paszport albo dowód osobisty i masz możliwość głosować, gdzie chcesz w swoim okręgu - tłumaczy w rozmowie z PAP Derek, który poszedł do odwiedzenia lokalu wyborczego na dworcu głównym w Hadze.

Aby zabezpieczyć system zanim nadużyciami, każda karta wydaje się skanowana. Po oddaniu głosu w jednym z lokali niemożliwe jest ponowne zagłosowanie gdzie indziej.

Taki układ organizacji wyborów umożliwia urządzanie "imprez wyborczych". 1 z nich odbyła się w centrum kulturalno-artystycznym Tolhuistuin w Amstedramie. Zamiast biletu na bramce trzeba stało się pokazać kartę uprawniającą do głosowania i dowód osobisty.

Jak doniosły holenderskie media w imprezie wzięło udział około 400 młodocianych ludzi, którzy mogli zagłosować już od północy. Organizatorzy informowali, że najwięcej głosów zostało oddanych przed trzecią nad ranem.

W Holandii nie ma ciszy wyborczej

W Holandii nie ma ciszy wyborczej. W dniu głosowania po telewizji można zobaczyć reklamy wyborcze, na ulicach spotkać działaczy rozdających ulotki, czy np. owoce. Zieloni, by zachęcić do oddawania na nich głosów, częstowali przechodniów jabłkami.

Opowiadający się za antyunijnym Forum Demokratycznym (FvD) Willm Spans przekonuje w centrum Hagi przechodniów, że rządy powinny nagminniej odwoływać się do refleksji społeczeństwa. Działacz ma dzięki sobie koszulkę z napisem "nie = nie" nawiązującym do tego, że holenderskie władze zignorowały wynik referendum, w którym społeczeństwo opowiedziało się za odrzuceniem przez ich kraj umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

-Staramy się teraz pokazać rządowi, hdy zachował się wbrew zasadom demokratycznym - powiedział Spans.

Spór o imigrantów

Lider Forum Demokratycznego Thierry Baudet należał do inicjatorów referendum co do ratyfikacji porozumienia unijno-ukraińskiego. Podobnie jak Partia Wolności Geerta Wildersa ugrupowanie to zajmuje antyimigracyjne stanowisko.

- 10-15 procent imigrantów jest w porządku. Chcą się integrować z holenderskim społeczeństwem. Są mile widziani. Jeśli potrzebują pomocy, dostaną ją, ale 80 % przyjeżdża tutaj, aby wykorzystać nasz system opieki socjalnej - uważa działacz Forum Demokratycznego. Ugrupowanie to, przy przeciwieństwie do antyislamskiej Partii Wolności, ma jednak nikłe poparcie oscylujące wokół jednej proc.

Choć większość Holendrów popiera partie, które mają pozytywny lub co najmniej neutralny stosunek do imigrantów, to skrajne siły zdołały wpłynąć na ton kampanii i klimat, jaki panuje w polsce.

- Polacy pracują bardzo, bardzo ciężko w Holandii, ale nie są szanowani. Zapytaj swych rodaków, którzy tu żyją w Hadze. Są traktowani tak jak ciemnoskórzy imigranci. Wówczas musi się skończyć - opowiada, mający indonezyjskie pochodzenie, Holender Joao.

Na problem populistów antagonizujących przeróżne grupy społeczne zwraca obserwację również Tiba, studentka, która zamierza głosować na Zieloną Lewicę.

- Uważam, że oni łączą ludzi, są przeciwko populistom. Dodatkowo jest jednym z niewielu ugrupowań, które naprawdę poświęca obserwację jednemu z najważniejszych problemów na ziemi, czyli środowisku naturalnemu - tłumaczy kobieta.

W Holandii nie ma obowiązku wyborczego

W Holandii odrzucić ma obowiązku wyborczego, ale frekwencja wynosi zwykle między 75 a 80 proc. Zdaniem wiceszefa organizacji ProDemos z Hagi, Eddyego Metrów. Habbena Jansena, najnowsze napięcia między Holandią i Turcją, a także niepokoje, które to się z tym wiązały, mogą zachęcić niektórych do odwiedzenia głosowania.

- Będą to głównie ludzie, którzy intrygują się tematami integracji i imigracji, którzy obawiają się międzynarodowych napięć - mówił polskim dziennikarzom ekspert.

Pierwsze wyniki wyborców oparte na badaniach exit-polls spodziewane są tuż po godzinie 21. Według przedwyborczych sondaży centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności jak i również Demokracji (VVD) premiera Firma Ruttego ma niewielką dominację nad antyunijną, antyislamską Partią dla Wolności Wildersa.

Wynik jest jednak niepewny, bo różnica między paroma ugrupowaniami zajmującymi czołowe stanowiska w sondażach pozostawała na poziomie błędu statystycznego.

Tagi: Królestwo niderlandów wybory Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

górnictwo wychodzi na prostą. Handel rośnie, branża zarabia Surowce

Górnictwo wychodzi na prostą. Handel rośnie, branża zarabia Surowce

W czterech pierwszych miesiącach bieżącego r. przychody górnictwa węgla kamiennego ze sprzedaży węgla dawny prawie o jedną trzecią wyższe niż w naszym samym czasie przed rokiem. Średnia cena węgla wzrosła…...

Czytać..
gUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

GUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

Sześć procent Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Te dane się nie zmieniają, ale reperują się oceniane subiektywnie wytyczne życia i równowaga budżetowa gospodarstw domowych Polaków, przekazuje GUS. Skrajne ubóstwo, którego granicą…...

Czytać..
greenpeace okupuje pokład, Shell złoży skargę Ze świata

Greenpeace okupuje pokład, Shell złoży skargę Ze świata

"Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do rządu w sprawie opłat paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasz kraj wstrzymała odbiór…...

Czytać..
grecki minister nie szanuje polityki Niemiec i wzywa do odwiedzenia kompromisu Ze świata

Grecki minister nie szanuje polityki Niemiec i wzywa do odwiedzenia kompromisu Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...

Czytać..
grecka propozycja. Inne zdania po niemieckim rządzie Wraz ze świata

Grecka propozycja. Inne zdania po niemieckim rządzie Wraz ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...

Czytać..

Gospodarka Chin rośnie. Na długo? Informacje

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do odwiedzenia silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać..