Temat: Niemcy

  • Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż
  • Ruszają największe targi przemysłowe świata. Polskie firmy prezentują na sztuczną inteligencję
  • Około 71 tysięcy złotych zbyt leżenie na łóżku. Ochotniczki poszukiwane
  • Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Mieszkania jak luksusowe apartamenty
  • Kolejne utrudnienia dla pasażerów. Odwołano ponad 50 "niemieckich" lotów

We Francji i Niemczech rosną obawy przed napływem od 1 stycznia 2014 roku imigrantów z Rumunii i Bułgarii. Podobne nastroje panowały, gdy nadchodził czas otwarcia rynku robocie dla Polaków. Wtedy jednak obawy się nie sprawdziły. Czy tak będzie i tym razem?

W. Brytania ogranicza prawa imigrantów od stycznia

1 stycznia 2014 roku Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Malta, Holandia, Hiszpania i Wielka Brytania muszą wytrzymać wszystkie ograniczenia na swoich rynkach pracy obowiązujące obywateli Rumunii i Bułgarii.

Brytyjczycy, obawiając się fali imigrantów, zaostrzyli prawo do przyznawania im zasiłków. Od Świeżego Roku przybywający obywatele Ue będą musieli odczekać trzy miesiące, zanim będzie im wolno ubiegać się na temat zasiłek dla bezrobotnych.

Resort zdrowia postanowił a w poniedziałek, że imigranci i turyści spoza UE od 2014 roku będą płacić od 20-100 funtów za poradę lekarską przy pogotowiu, niezależnie od nakładów pieniężnych leczenia.

Przed negatywnymi skutkami napływu imigrantów przestrzegł premier David Cameron zapewniając, że "wielkim błędem" stało się pełne otwarcie granic dla Polaków i obywateli innych krajów przyjętych do Unii europejskiej dziewięć lat temu.

Będzie jak z Polakami?

Obawy Brytyjczyków podziela część Niemców i Francuzów, którzy mówią o "turystyce socjalnej" Rumunów i Bułgarów, polegającej na wyłudzaniu zasiłków i wzroście bezrobocia w zachodnioeuropejskich krajach.

Tymczasem eksperci uspokajają, tłumacząc, iż imigranci są potrzebni zachodnim gospodarkom. Przypominają w naszym miejscu o Polakach, jacy, wbrew ówczesnym opiniom, odrzucić zasilili grupy bezrobotnych w Niemczech czy Francji, zaś wręcz przeciwnie - dzięki swej sumienności stali się pożądanymi pracownikami.

Francuskie i niemieckie media od dawna spekulują na sprawa liczby bułgarskich i rumuńskich obywateli, mających zalać rynki pracy tych państw. Spodziewają się, że do katalogów krajów przyjadą setki tysięcy Bułgarów i Rumunów.

Pieniądze potrzebne, ale odrzucić na zasiłki

W porozumieniu koalicyjne socjaldemokratyczna SPD przeforsowała zapis pozwalający na styl życia podwójnego obywatelstwa urodzonym w Niemczech imigrantom spoza UE. Do tej pory osoby takie po osiągnięciu pełnoletności musiały wybierać pomiędzy obywatelstwem kraju rodziców natomiast paszportem niemieckim. Obiecano zwiększyć środki na pomoc dla imigrantów. - To jednak za mało - powiedziała w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Birgit Zoerner spośród urzędu miejskiego w Dortmundzie. Jest ona jednocześnie członkinią Niemieckiego Związku Miast jak i również grupy roboczej ds. ubóstwa i imigracji z Świata Wschodniej. Jej zdaniem winien powstać specjalny fundusz pomocowy dla miast, gdzie osiedlą się imigranci. Od paru tygodni Dortmund, Duisburg, Mannheim, Hamburg, Monachium i Frankfurt nad Menem odnotowują konsekwentny wzrost liczby przybyszów spośród Europy Wschodniej. Tylko po ciągu ostatniego miesiąca do Berlina przybyło ok. 20 tys. Rumunów i Bułgarów.

Nazwał otwarcie granic dla Polaków "wielkim błędem". Cameron w płomieniu opinii

Prezes zarządu Stowarzyszenia Miast i Gmin Gerd Landsberg alarmuje, że pewne gminy już teraz nie zaakceptować radzą sobie z napływem imigrantów. - Osoby z Europy Wschodniej, które przybyły do nas w nadziei na lepsze życie wraz z racji braku pomocy ze strony samorządów pozostają bez środków do życia - przyznaje Landsberg.

Nie zostanie "turystyki socjalnej"?

Burmistrz Norymbergi Ulrich Maly oświadczył, że błędem jest komunikować o "turystyce socjalnej" Rumunów i Bułgarów, którzy mieliby osiedlać się w Niemczech tylko po to, by otrzymywać zasiłki. Skrytykował także "apokaliptyczne wizje" części polityków mówiących o fali imigrantów. Ich obaw nie podzielają także eksperci.

Andreas Pott, z Instytutu Badań Migracyjnych i Studiów Międzykulturowych (IMIS) Uniwersytetu Osnabrück dowodzi, że napływ imigrantów stanie się mieć pozytywny wpływ na niemiecką gospodarkę. - Zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa sprawiają, że migracja staje się konieczna a mianowicie powiedział. Państwowy Instytut Bystry Federalnej Agencji Pracy oblicza, że liczba Rumunów jak i również Bułgarów w Niemczech ma możliwość wzrosnąć do nawet 550 tys. z 370 tys. dzisiaj.

Francja weto imigranci

Jak pisze "Le Parisien", we Francji nowi imigranci z Europy Zachodniej są postrzegani głównie jak zagrożenie dla francuskich stanowisk zatrudnienia i źródło przestępczości. Dyskusja w tej sprawie nawiązuje do przyszłorocznych wyborów lokalnych i europejskich. Zarówno konserwatyści, jaki socjaliści zaostrzyli własne stanowiska w nadziei w odebranie elektoratu ultraprawicowemu jak i również antyimigracyjnemu Frontowi Narodowemu.

"Guardian": Po inwazji "polskich hydraulików" rosną niepokoje wobec imigrantów z Bułgarii i Rumunii

Konserwatyści spośród UMP już teraz nawołują do zniesienia prawa do obywatelstwa dla dzieci imigrantów urodzonych w tym kraju a także zniesienia bezpłatnej opieki medycznej dla nielegalnych imigrantów. Wraz z kolei socjaldemokratyczny minister kwestii wewnętrznych Manuel Valls obiecał "przeanalizować prawo do azylu".

Francuzi nie pamiętają na temat, jak się okazało nieuzasadnionych, lękach sprzed kilku lat dotyczących napływu Polaków. Ucieleśnieniem tych lęków stał się "polski hydraulik" mający wziąć miejsca pracy francuskim robotnikom.

Bułgaria też się boi

Tymczasem w samej Bułgarii rosną obawy, hdy z kraju wyjadą wykwalifikowani pracownicy. Szef Stowarzyszenia Pracodawców Wasyl Welew uważa, hdy ludzie z zawodowym praktyką zostaną szybko wchłonięci przez nowe rynki pracy, szczególnie przez Niemcy, gdzie pensje są kilkakrotnie wyższe niż w Bułgarii.

Nie wiadomo jednak, ile ludzi wyjedzie po zniesieniu tych ograniczeń z kraju, wraz z którego w ostatnich 23 latach wyemigrowało ponad milion ludzi. Według danych Bułgarskiego Związku Lekarzy z 600 absolwentów Akademii Medycznej, jacy ukończyli studia w ostatnim roku, 400 opuściło państwo natychmiast po otrzymaniu dyplomu.

fitch ostrzega przed prezydentem Donaldem Trumpem  Ze świata

Fitch ostrzega przed prezydentem Donaldem Trumpem Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na atrakcyjnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...

Czytać..
finlandia: stabilność w Arktyce jest w naszym interesie  Ze świata

Finlandia: stabilność w Arktyce jest w naszym interesie Ze świata

Finlandia przejmuje w czwartek od momentu Stanów Zjednoczonych przewodnictwo w Radzie Arktycznej i Arktycznej Radzie Gospodarczej. Finowie chcą przekonać pozostałe państwa, iż modernizacja przestarzałej infrastruktury po obszarach arktycznych będzie pożyteczna…...

Czytać..
fałszywa promocja MediaMarkt  Tech

Fałszywa promocja MediaMarkt Tech

MediaMarkt ostrzega przed fałszywą promocją, o której wiadomości są rozsyłane za pośrednictwem wiadomości SMS. "Ich pisarze bezprawnie podszywają się pod markę MediaMarkt i tym samym naruszają nasze prawa" - poinformowała firma…...

Czytać..
facebook zmienia algorytm news feed. Wydawcy mają się czegoż bać

Facebook zmienia algorytm news feed. Wydawcy mają się czegoż bać

Facebook jest najpotężniejszą firmą mediową na kuli ziemskiej. Jest też koszmarem wydawców opartych na tradycyjnym dziennikarstwie, bo zmienił definicję pojęcia „news”. W środę Facebook ogłosił to, czego niektórzy w branży…...

Czytać..
facebook - podatki w Polsce

Facebook - podatki w Polsce

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że w 2017 r. Facebook nie musiał zapłacić w Polsce żadnego podatku. a mianowicie Czas najwyższy na ucywilizowanie globalnych platform, korzystających…...

Czytać..
fabryka Boeinga w USA dotknięta nowym atakiem WannaCry  Ze świata

Fabryka Boeinga w USA dotknięta nowym atakiem WannaCry Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Więcej niż jeden powody Chcą wprowadzić taryfy za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"…...

Czytać..