Temat: Walka na temat budżet UE 2014-2020

  • Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta
  • Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek
  • Setki miliardów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce
  • Eksperci: nowa perspektywa unijna zapewnia większe możliwości wielokrotnego ruchu pieniędzmi
  • Kopacz zapowiada skok cywilizacyjny. "Graliśmy o pełną pulę i wygraliśmy"

Jest determinacja, ale okazje na porozumienie w sprawie budżetu UE są zniżone; państwa członkowskie coraz w wyższym stopniu koncentrują się na własnych problemach - w ów sposób finisz rozmów na temat. unijnej kasy podsumowuje minister ds. europejskich Piotr Serafin.

W poniedziałek wieczorową porą odbyła się kolejna runda negocjacji w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020. Ministrowie ds. europejskich rozmawiali podczas kolacji z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. We wtorek, więcej niż jeden dni przed kluczowym szczytem, odbędzie się ich posiedzenie w Brukseli.

To, co zapamiętam najbardziej z tego spotkania, to mniemanie Van Rompuya, że powinniśmy osiągnąć porozumienie w tym tygodniu; że w ewentualnym tygodniu, ani za miech, ani za trzy miesiące nie będzie łatwiej, wyłącznie będzie trudniej -

Piotr Serafin

Polskę będzie reprezentował jednak nasz ambasador przy UE, bowiem Serafin wyjechał z Belgii z samego rana do kraju. Po rozmowie z polskimi dziennikarzami w Brukseli nie zechciał powiedzieć, czy wylatuje, bowiem nie ma już sensu brać udziału w następnych rozmowach.

- Rozum podpowiada, że szanse na porozumienie są ograniczone, ale to wczorajsze spotkanie, zaś przede wszystkim determinacja Van Rompuya daje jakiś cień szansy - podkreślił.

Determinacja Van Rompuya

Jak zaznaczył, jest pod wrażeniem determinacji przewodniczącego Rady Europejskiej, który prowadzi negocjacje po ostatnich dniach przed szczytem przywódców unijnych. - To, co zapamiętam najbardziej spośród tego spotkania, to przekonanie Van Rompuya, że musimy osiągnąć porozumienie w tymże tygodniu; że w ewentualnym tygodniu, ani za miech, ani za trzy miesiące nie będzie łatwiej, wyłącznie będzie trudniej - gadał wiceszef MSZ.

Zauważył jednak do tego, że państwa członkowskie poświęcają coraz wyższą uwagę swoim indywidualnym problemom. Zastrzegł jednocześnie, że w tym etapie negocjacji wydaje się być to zupełnie naturalne.

Tusk z Cameronem o budżecie UE. "Głęboka różnica stanowisk"

Nie na rzecz cięć

Według Serafina nie zaakceptować powinno być kolejnych cięć w budżecie. Jak relacjonował, dyskusja podczas kolacji umożliwia odnieść wrażenie, że "osiągnięte zostało dno". - Wierzę, że 80 mld euro (cięć) to jest maksimum. Naszym zadaniem, naszą istotą jest wskazywanie, że poniższa propozycja już jest obecnie zbyt daleko od tego, co proponowała KE - dodał. Podkreślił jednocześnie, hdy dopiero za dwa dób na samej górze zobaczymy jaki będzie finał.

Serafin chwalił przedstawiciela Wielkiej Brytanii zbytnio prezentowanie w poniedziałkowych dyskusjach "bardzo konstruktywnego stanowiska". Londyn, który domaga się najgłębszych cięć i straszy zawetowaniem budżetu, jest postrzegany jako największa niewiadoma czwartkowo-piątkowego szczytu.

Co z Brytyjczykami?

Polski minister przyznał, że w czasie kolacji z przewodniczącym Rady Europejskiej nie było czasu na pogłębioną dyskusje w temat brytyjskich postulatów. a mianowicie Padło zapewnienie o gotowości Wielkiej Brytanii do tego, by konstruktywnie pracować ponad porozumieniem także w tymże tygodniu - mówił Serafin.

W poniedziałek rzeczniczka premiera Davida Camerona rzekła, że jej kraj wydaje się zdania, że w naszym tygodniu na szczycie w Brukseli unijni przywódcy mogą osiągnąć porozumienie w sprawie budżetu UE. Nie podała jednak powodu zmiany tonu wypowiedzi szefa brytyjskiego rządu co do możliwości porozumienia.

75 mld cięć w budżecie UE. Lecz płatnicy netto chcą większą ilość

Na początku listopada Cameron uznał za "niedorzeczne" propozycje budżetowe Komisji Europejskiej a także groził, że jego państwo mógłby zablokować projekt nieznanego budżetu UE, jeśli uzna, że jest on odrzucić do przyjęcia ze względu na zbyt duże nakłady i jest wymierzony w brytyjskie interesy. W poniedziałek Cameron sygnalizował, że brytyjskie stanowisko dotyczące budżetu zyskało poparcie niektórych państw.

Tuż przed szczytem

Źródła dyplomatyczne mówią, że Herman Van Rompuy przedstawi nową ofertę budżetu UE dopiero tuż przed szczytem. Nie należy przy niej oczekiwać wielkich przemian liczbowych, bo zdaniem Van Rompuya zaproponowane przez niego redukcje wydatków są ważne.

Po dokonanych cięciach około 75 mld € w ostatniej propozycji, w tej chwili projekt zakłada wydatki UE na poziomie 973, dwóch mld euro (w tzw. zobowiązaniach) w ciągu siedmiu lat, podczas gdy spędzający obecnie budżet UE dzięki lata 2007-13 jest o 20 mld większy. Lub ta argumentacja zadowoli płatników netto - pokaże szczyt, na którym "wszytko się może zdarzyć" - mniemają źródła PAP.

Polska zgodnie z tą propozycją może liczyć na ok. 73, 9 mld euro na politykę spójności, innymi słowy mniej niż proponowała KE, ale więcej niż proponowała cypryjska prezydencja w uprzednim projekcie budżetu.

KE zaproponowała w czerwcu minionego roku budżet, który ustanawia wydatki UE na czasy 2014-20 w wysokości 1033 mld euro w tak zwane. zobowiązaniach (988 mld € w tzw. płatnościach). Płatnicy netto od razu ogłosili, iż to za dużo, argumentując, że w czasach kryzysu również budżet unijny musi być bardziej oszczędny. Płatnicy netto różnią się jednak przy skali swych postulatów: Republika federalna niemiec i Francja chciały jak dotąd cięć w wysokości mniej więcej 100 mld euro, natomiast Wielka Brytania nawet do odwiedzenia 180-200 mld euro.

buffet zaproponował Trumpowi wymianę zeznań podatkowych  Pieniądze

Buffet zaproponował Trumpowi wymianę zeznań podatkowych Pieniądze

Popierający kandydaturę Hillary Clinton legendarny inwestor Warren E. Buffet, zajmujące czołowe stanowiska na liście najbogatszych ludzi świata, zaproponował w poniedziałek, żeby kandydat GOP Donald Trump spotkał się wraz z nim i…...

Czytać..
budowa zakopianki - trudności i opóźnienia

Budowa zakopianki - trudności i opóźnienia

Budująca odcinek tzw. zakopianki wraz ze Skomielnej Białej do Chabówki włoska firma Salini wystąpiła z szeregiem roszczeń w związku z trudnościami, jakie zastała na placu budowy. Wykonawca zażądał wydłużenia terminu…...

Czytać..
brexit. Ubywa wrogów Rosji przy UE  Ze świata

Brexit. Ubywa wrogów Rosji przy UE Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto kreowanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują oryginalne narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

Czytać..
brexit może przynieść nieprzewidziane skutki

Brexit może przynieść nieprzewidziane skutki

Nowa opłata dla kierujących. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek gwoli Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać..
brexit. KE przedstawia nowe sugestie na wypadek twardego brexitu  Ze świata

Brexit. KE przedstawia nowe sugestie na wypadek twardego brexitu Ze świata

Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co jesteś zobligowany…...

Czytać..
brat Zbigniewa Ziobry zatrudniony w PZU

Brat Zbigniewa Ziobry zatrudniony w PZU

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do swoim ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

Czytać..