Europa wydaje się być liderem walki z ociepleniem klimatu, ale nie operuje sama. Amerykanie i Chińczycy też się włączają

  • Dom
  • Wiadomosci gospodarcze
  • Europa wydaje się być liderem walki z ociepleniem klimatu, ale nie operuje sama. Amerykanie i Chińczycy też się włączają

Europa jest liderem, lecz nie jest sama po działaniach związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. Już prawie 50 proc. katalogów całkowitej emisji jest ujętych globalną legislacją. Te sprawę ujęto w ustawodawstwie UE, ale też coraz więcej regulują ją Amerykanie, Chińczycy, którzy mocno inwestują przy energię odnawialną czy Meksykanie.

Poniedziałkową debatę "Zmiany klimatu – czy wydaje się być gorzej niż zakładaliśmy? " z okazji publikacji 5. Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych - IPCC zorganizowała PAN wraz z ambasadami: Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.

Fakt niepodważalny

Francja nawołuje do bitwy ze zmianami klimatycznymi

Swój raport, stanowiący końcowe streszczenie trzech dotychczasowych części, IPCC przedstawiło w niedzielę. Podkreślono w nim, że modyfikacje klimatyczne są niepodważalnym faktem, a winę za ten stan ponosi człowiek. - Dlatego natychmiast należy intensywnie przeciwdziałać. To nie wydaje się być tylko moralny obowiązek. Opóźnianie tych działań zwiększa ponieważ koszty przyszłego łagodzenia skutków zmian i adaptacji a mianowicie zaznaczył w poniedziałek przy siedzibie PAN jeden spośród uczestników prac nad raportem, prof. Ulrich Cubasch wraz z Instytutu Meteorologii na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

Już wcześniej społeczność międzynarodowa uzgodniła, że aby spowolnić wzrost temperatur, do 2020 r. należy ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 20 proc. względem roku 1990. W październiku liderzy UE uzgodnili natomiast, że Unia europejska ograniczy emisję CO2 na temat co najmniej 40 proc. do 2030 r., aspektem roku 1990. Będzie także zwiększać udział energii wraz z źródeł odnawialnych.

Polska system gospodarczy stabilna, mimo redukcji emisji

Uczestnicy poniedziałkowej konferencji w PAN podkreślali, że Stary kontynent jest liderem działań połączonych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, ale nie odrabia już sama. - Już prawie 50 proc. zupełnej emisji gazów cieplarnianych wydaje się być ujętych globalną legislacją a mianowicie zauważył prof. James Skea z Imperial College przy Londynie, który uczestniczył przy pracach nad raportem końcowym IPCC. Kwestię emisji ujęto w ustawodawstwie UE, jednak też coraz bardziej regulują ją Amerykanie (np. wprowadzając nowe zasady dotyczące elektrowni węglowych - red. ), Chińczycy, którzy mocno inwestują w energię odnawialną czy Meksykanie.

Winę za zmianę klimatu posiada człowiek. Musimy przestawić się na energię z wiatru i słońca

Zdaniem Cubascha ambitna i długofalowa strategia klimatyczna i energetyczna wywoła zmiany technologiczne i przyczyni się do powstawania oryginalnych stanowisk pracy w nowych branżach. Przypomniał też, że nie zaakceptować da się oddzielić emisji gazów cieplarnianych od postępu gospodarczego. - Pod koniec 2013 r. prawie uzyskaliśmy nasz cel zaplanowany dzięki 2020 r., jeśli idzie o redukcję emisji na temat 20 proc. w stosunku do roku 1990. Przy tym samym czasie system gospodarczy unijna wzrosła o ok. 45 proc. To odnosi się do zwłaszcza Polski, której udało się znacząco zredukować emisje w okresie bardzo stałego wzrostu gospodarczego - podkreślił.

Różne drogi

Uczestnicy konferencji informowali też, jak ich kraje angażują się w przeciwdziałanie ociepleniu. Jak przypomniał Skea, Wielka Brytania w 2008 r. przyjęła ambitną ustawę o odmianach klimatycznych i zobowiązała się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 80 proc. do połowy wieku. Jeżeli zaś chodzi o brytyjski parlament, to jego sceptycyzm, jak mówił Skea, odrzucić dotyczy wpływu człowieka dzięki klimat, tylko tego, dzięki ile silna powinna stanowić polityka czy przepisy, zezwalające się zająć zmianami klimatu, zwłaszcza odnośnie energii elektrycznej i związanych z tymże rachunków za prąd jak i również gaz. - W kwietniu 2015 r. czekają naszej firmy wybory, to może stanowić ważne w ustalaniu nurcie polityki klimatycznej - rzekł.

- W Niemczech po odejściu od elektrowni jądrowych i atomowych ku energetyce alternatywnej, ceny zbytnio energię, szczególnie dla odbiorców prywatnych, gwałtownie wzrosły - powiedział Cubasch.

Unia z sukcesem zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. Lecz Polska, Luksemburg i Rfn mają problemy

Z kolei dr Valerie Masson-Delmotte spośród Komisji ds. Energii Atomowej i Energii Alternatywnych jak i również Laboratorium Badań nad Klimatem i Środowiskiem we Francji zauważyła, że w jej kraju długi czas było wielu sceptyków klimatycznych, natomiast po szczycie klimatycznym po Kopenhadze w 2010 r. ich argumentom media poświęciły wiele uwagi. - Ostatecznie jednak udało się naukową dyskusję nt. ocieplenia odłączyć od dyskusji politycznej. Żadna partia nie jawi się być też obecnie sceptyczna w kwestii zmian klimatu - mówiła.

Francuski rząd przyjął także ogólną ustawę nt. energii i ekologii, która umożliwia przełożyć założenia unijne w francuskie warunki. - Rząd tego kraju poddał się jednak presji ze witryny sektora transportowego i rolniczego i zrezygnował z wprowadzenia podatku od emisji dwutlenku węgla, choć zgodziły się na to wszystkie partie w parlamencie - tłumaczyła Masson-Delmotte.

Kraj sceptyków?

- Polska wydaje się być krajem sceptyków, więc chociażby jeśli w jakimś tygodniku widzimy tekst o klimacie, zazwyczaj będzie to artykuł sceptyczny, np. mówiący, hdy tak naprawdę się ochładza - zauważył prof. Zbigniew Kundzewicz z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego MĘŻCZYZNA i z Poczdamskiego Instytutu Badania Skutków Zmian Klimatu w Niemczech.

- Polskie partie otwarcie deklarują negatywne zdania na temat polityki klimatycznej mówiąc, hdy jest mało skuteczna bądź przeciwna interesom Polski - wskazał prof. Kundzewicz. W jego ocenie zaangażowanie partii w próby radykalnego zmniejszenia emisji byłoby politycznym samobójstwem, gdyż "cały nasz kraj siedzi na węglu". Produkuje się z niego większość energii elektrycznej, nigdzie indziej to uzależnienie nie jest faktycznie silne.

Podczas konferencji Skea zastrzegł, że wbrew tych wszystkich działań globalna emisja gazów cieplarnianych wydaje się być coraz szybsza. - Tenże wzrost wynosi ok. jednej proc. rocznie w skali globu i od 2010 r. wciąż przyspiesza. Z jakiego powodu? Ponieważ w gospodarkach wschodzących, np. Chinach, państwa stają się coraz bogatsze, an używanym tam paliwem pozostaje głównie węgiel - mówił. Ekspert dodał, że jeżeli obecne tempo wzrostu emisji utrzyma się, to u dołu koniec XXI w. stuleciu globalne temperatury będą lepsze niż obecnie o trzech, 7-4, 5 st. C.

ethereum i bitcoin będą schodzić w dół - twierdzi fundusz Carlson Capital

Ethereum i bitcoin będą schodzić w dół - twierdzi fundusz Carlson Capital

Fundusz inwestycyjny Calrson Capital Black Diamond Thematic z Dallas w USA stracił 14, 2 proc. w pierwszej połowie 2017 roku, co jest fatalnym wynikiem jak na tę branżę. Nie byłoby…...

Czytać..
emerytury. ZUS: nie ma wypadku dla podwyżek

Emerytury. ZUS: nie ma wypadku dla podwyżek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotuje proces waloryzacji emerytur terminowo. Nie posiada żadnego zagrożenia - stwierdził w odpowiedzi na zapytania. pl rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. Wcześniej środowiska informowały, powołując się dzięki nieoficjalne informacje…...

Czytać..
elon Musk na SXSW a mianowicie o nowej rakiecie jak i również sztucznej inteligencji

Elon Musk na SXSW a mianowicie o nowej rakiecie jak i również sztucznej inteligencji

Elon Musk odwiedził festiwal SXSW (South by Southwest), który to co roku organizowany wydaje się w Austin w Teksasie. Podczas sesji pytań jak i również odpowiedzi zdradził kilka oryginalnych informacji m. in.…...

Czytać..
eleganckie buty do biura dla kobiet

Eleganckie buty do biura dla kobiet

Praca biurowa może wydawać się lekka i prosta, lecz z pewnością tak nie zaakceptować jest. Kobiety codziennie zmagają się z różnymi dress code'ami, które muszą być przestrzegane. Jednym spośród najważniejszych…...

Czytać..
eksperci: ok. 5 zł zbyt litr benzyny w przyszłym tygodniu  Surowce

Eksperci: ok. 5 zł zbyt litr benzyny w przyszłym tygodniu Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

Czytać..
eBI: co najmniej 100 mld dolarów na inwestycje sprzyjające klimatowi  Ze świata

EBI: co najmniej 100 mld dolarów na inwestycje sprzyjające klimatowi Ze świata

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta pomysłowość, czysty zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę" Początek…...

Czytać..