Temat: Szkocja. Referendum

  • "FT": Ważą się losy Wielkiej Brytanii i Europy
  • Juncker i Hollande jednym głosem. Nie chcą Brytyjczyków po Brexicie
  • Nie tylko finansiści obawiają się Brexitu. Branża motoryzacyjna straciłaby miliardy
  • Szkocja zdecydowała. "Ci, którzy już się dorobili wiedzą, jakie są ryzyka"
  • Bez funta, ale z ropą? Niezawisłość a szkocka gospodarka: najważniejsze wyzwania

W szkockim Aberdeen odbywa się wyjazdowe posiedzenie brytyjskiego rządu. Ma ono stanowić przekaz dla Szkotów, którzy we wrześniu tego roku są głosować nad wyjściem ze Zjednoczonego Królestwa. Jednym z nadrzędnych punktów obrad będzie czas przyszły sektora naftowo-gazowego.

Wydobycie ropy i gazu wówczas jeden z kluczowych punktów przedreferendalnej debaty i sztandarowy argument szkockich nacjonalistów zbytnio niepodległością. W przypadku spodziewanego oddzielenia się Szkocji od momentu Uk, zdecydowana większość zarówno już eksploatowanych złóż jak i pozostałych jeszcze rezerw, znalazłaby się bowiem po szkockiej strefie Morza Północnego.

Barroso wątpi po szanse niepodległej Szkocji w miejsce w UE. Edynburg: To groteskowe

Przekonać Szkotów

David Cameron chce namówić Szkotów, że samo swoje zasobów nie oznacza automatycznego sukcesu w postaci ich eksploatacji. - To siła całkowitej brytyjskiej gospodarki sprawia, że możemy inwestować w pochodzenia energii w długiej możliwości. Obiecuję, że Wielka Brytania nie przestanie inwestować przy ten sektor byśmy w dalszym ciągu mogli przyciągać inwestorów, tworzyć nowe obszaru pracy, rozwijać nowe kompetencji wśród młodych ludzi jak i również skutecznie konkurować w globalnym wyścigu – powiedział Cameron w oświadczeniu wydanym z okazji posiedzenia.

Według niego tylko pozostanie Szkocji w Wielkiej Brytanii zapewnia, że potencjał korzyści wynikających z posiadania znaczących złóż ropy i gazu będzie całkiem wykorzystany.

Wydaje się, że w ostatnich tygodniach na dobre ruszyła kampania rządu za utrzymaniem Szkocji w Wielkiej Brytanii. Posiedzenie rządu w Aberdeen może być kolejnym ciosem w szkockich nacjonalistów. Zanim kilkoma dniami brytyjskie środowiska i opinie publiczną obiegła deklaracja wykluczająca możliwość utrzymania unii walutowej pomiędzy Dużą Brytanią a Szkocją w przypadku ogłoszenia przez tą drugą niepodległości. Co istotne, oprócz koalicji rządowej taką możliwość wyklucza także opozycyjna Seria Pracy.

Przewiduje się, że posiedzenie rządu w dużej mierze poświęcone będzie sektorowi naftowo-gazowemu, którego centrum jest oczywiście Aberdeen. Zapowiedziane zostało m. in. formalne ustanowienie nieznanego ciała regulacyjnego dla gałęzi naftowo-gazowej, którego głównym obiektem będzie maksymalizacja wydobycia z istniejących i przyszłych złóż poprzez zacieśnienie współpracy pomiędzy rządem a branżą.

Nowe ulgi?

Nie wyklucza się także, hdy ogłoszone zostaną dalsze zapatrywania podatkowe dla spółek chcących eksploatować nowe złoża, umiejscowione coraz dalej od lądu i coraz trudniejsze w zagospodarowaniu. Ulgi takie wprowadzane są konsekwentnie od 2011 roku i zaowocowały rekordowymi nakładami inwestycyjnymi na szukania i wydobycie. Zdaniem profesjonalistów Wielka Brytania jako komplet ma znacznie większe możliwości w zakresie wprowadzania zniżek niż samodzielna Szkocja, na rzecz której przychody w wydobycia ropy i gazu byłyby głównym źródłem przychodów do odwiedzenia budżetu.

Według rządowych szacunków w brytyjskiej strefie Morza Północnego mogą znaleźć się wciąż zasoby rzędu 15-24 mld baryłek ekwiwalentu ropy. Nie ulega aczkolwiek wątpliwości, że złoża ów będą znacznie droższe w eksploatacji niż te, wraz z których obecnie wydobywa się węglowodory, stąd konieczność ulg podatkowych, które zachęciłyby udziałowców do ponoszenia coraz niepotrzebnych kosztów poszukiwań.

Royal Bank of Scotland ucieka do Londynu? Jeżeli Szkocja ogłosi niezawisłość

Jakie perspektywy

Podczas posiedzenia bezpośrednio ogłoszony ma zostać meldunek specjalnej grupy ekspertów pod spodem przewodnictwem sir Iana Wooda, której zadaniem było przedstawienie perspektyw dla brytyjskiego sektora naftowo-gazowego. Jednym spośród kluczowych wskazówek raportu jest właśnie mianowanie nowego regulatora dla gałęzi. Eksperci argumentują bowiem, iż obecny system, w którym obowiązki nowego ciała przebywają domeną Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu przestał odpowiadać potrzebom. Ich według powołanie nowego ciała przyspieszy wiele procedur i umożliwi na lepszą koordynację współpracy pomiędzy rządem i branżą.

Według Iana Wooda spadek wydobycia w minionych trzech latach, który sięgnął rekordowego poziomu 38 proc. kosztował już budżet sześć mld funtów w postaci niezapłaconych podatków. Według niego, użycie rekomendacji raportu przyniesie wzrost wydobycia nawet o cztery mld baryłek w ciągu najbliższych 20 lat, co ma możliwość przełożyć się na więcej niż 200 mld funtów przychodów dla brytyjskiej gospodarki.

cable. co. uk: Polska na 32. miejscu w rankingu prędkości internetu  Tech

Cable. co. uk: Polska na 32. miejscu w rankingu prędkości internetu Tech

"Internet powinien być prawem". Pół pory darmowo dla każdego Koniec piractwa, czy cenzura przy internecie? Emocje wokół ofert reformy prawa autorskiego Superszybki internet "niedługo" w Polsce. Minister: pilotaż rozpocznie się w…...

Czytać..

Bój o budżet UE. «Rozum podpowiada, że szanse w porozumienie są ograniczone» Informacje

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek Setki miliardów wydane, kolejne już oczekują. Mają pomóc gospodarce Eksperci: nowa perspektywa unijna zapewnia większe…...

Czytać..
buffet zaproponował Trumpowi wymianę zeznań podatkowych  Pieniądze

Buffet zaproponował Trumpowi wymianę zeznań podatkowych Pieniądze

Popierający kandydaturę Hillary Clinton legendarny inwestor Warren E. Buffet, zajmujące czołowe stanowiska na liście najbogatszych ludzi świata, zaproponował w poniedziałek, żeby kandydat GOP Donald Trump spotkał się wraz z nim i…...

Czytać..
budowa zakopianki - trudności i opóźnienia

Budowa zakopianki - trudności i opóźnienia

Budująca odcinek tzw. zakopianki wraz ze Skomielnej Białej do Chabówki włoska firma Salini wystąpiła z szeregiem roszczeń w związku z trudnościami, jakie zastała na placu budowy. Wykonawca zażądał wydłużenia terminu…...

Czytać..
brexit. Ubywa wrogów Rosji przy UE  Ze świata

Brexit. Ubywa wrogów Rosji przy UE Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto kreowanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują oryginalne narzędzie nacisku na Gazprom Moskwa chce…...

Czytać..
brexit może przynieść nieprzewidziane skutki

Brexit może przynieść nieprzewidziane skutki

Nowa opłata dla kierujących. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek gwoli Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać..