Temat: OFE

  • Reforma emerytur przy rządowej zamrażarce. "Decyzja odrzucić została podjęta"
  • Co w dalszym ciągu z reformą OFE?
  • Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników
  • OFE znikną z branży. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy przekazać pieniądze Polakom"
  • Drugi rozbiór OFE przed nami. Cztery fakty, które musisz znać

21 tys. 109 osób zadeklarowało, że chce, by cząstka ich składek emerytalnych ciągle trafiała do OFE a mianowicie wynika z ostatnich danych empirycznych ZUS. Izba zrzeszająca środki pieniężne emerytalne ani ZUS odrzucić chcą na razie szacować, ile osób może całkowicie zdecydować się na dobór OFE.

ABECADŁO reformy emerytalnej. 10 faktów o ZUS i OFE. Przeczytaj zanim skusisz

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub. r., od 1 kwietnia do 31 czerwca br. ubezpieczeni mogą zadecydować, czy chcą, aby cząstka ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy w indywidualne subkonto w ZUS. Oznacza to, że w przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, dwunastu, 22 proc. jej zarobku będzie zapisywane na koncie w I filarze, natomiast 7, 3 proc. dzięki subkoncie w ZUS. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, wówczas 12, 22 proc. naszego własnego wynagrodzenia będzie trafiało służące do I filara (ZUS), czterech, 38 proc. na subkonto w ZUS, a dwóch, 92 proc. do OFE.

Ponad 21 tys. przy OFE

Jak powiedział PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Jacek Dziekan, do poniedziałku włącznie do ZUS wpłynęło 21 tys. 109 oświadczeń o dalszym przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE. - Niemal 48 proc. z tych osób złożyło wnioski w ZUS samodzielnie, 29 proc. zdecydowało się wysłać je pocztą, zaś 23 proc. zdecydowało o pozostaniu w OFE poprzez platformę usług elektronicznych w serwisie www.pue.zus.pl - wskazał.

Oznacza to, że stroskanych na odkładanie w funduszach emerytalnych przybywa, bo do ostatniego weekendu do ZUS trafiło 18 tys. 447 takich wniosków.

Ile przejdzie ostatecznie?

ZUS przejmuje aktywa OFE. Dług publiczny niższy o 130 mld zł

Zarówno rzecznik ZUS, jak i rzecznik Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) Marek Wilhelmi mniemają, że na razie jest za wcześnie, by prognozować, ile osób zdecyduje się na odkładanie pieniędzy w II filarze. - Dopóki co od otwarcia okienka transferowego minęły dwa tygodnie i trudno cokolwiek wyrokować. Więcej będzie można komunikować na przełomie czerwca i lipca – powiedział PAP Wilhelmi.

Przed miesiącem wiceminister finansów Izabela Leszczyna rzekła PAP, że jej resort szacuje, iż spośród tychże, którzy mogą podjąć uchwałę, połowa zdecyduje się dzięki pozostanie w OFE.

- Niewątpliwie im w mniejszym stopniu osób zdecyduje się dzięki pozostanie w OFE, tym bardziej negatywnie odbije się wówczas na naszym rynku kapitałowym. Fundusze będą bowiem w takiej sytuacji zmuszone pozbywać się aktywów, takich jak akcje. Zwiększona oferta tych papierów na branży może spowodować problemy spośród ich wyceną - podkreślił rzecznik IGTE.

Czas do 31 lipca

51 proc. Polaków krytykuje ZUS. Nie najlepiej myślimy także o OFE

Czas na podjęcie decyzji mija 31 czerwca br. Ubezpieczony, który chce, by część jego składki emerytalnej trafiała też do OFE, musi wypełnić specjalistyczne oświadczenie i złożyć gryzie w ZUS. Oświadczenie wówczas można pobrać ze stron internetowych resortów pracy oraz finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego, a następnie wysłać pocztą.

Można także przesłać oświadczenie drogą elektroniczną. Ubezpieczony musi jednak w tym zamysle zarejestrować się na witrynie www.pue.zus.pl., a następie udać się do najbliższego wydziału ZUS i potwierdzić przypuszczenie konta. Może także zalogować się do PUE wykorzystując z loginu do platformy ePUAP.

Oświadczenie możemy także złożyć osobiście w dowolnym z 325 oddziałów ZUS.

Jeżeli zabezpieczony chce, aby jego składki trafiały wyłącznie do ZUS, nie musi składać żadnej deklaracji.

Co się zmieniło?

Szef ZUS: OFE wybrało do naszej pory ok. 2, 5 tys. osób

1 lutego 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące OFE. Nakazały one przekazanie do ZUS 51, 5 proc. wartości aktywów w portfelach funduszy, co nastąpiło 3 02. Odpowiadało to wartości istotnych przez OFE obligacji Skarbu Państwa oraz innych przyrządów dłużnych gwarantowanych przez Skarb Państwa. W papiery te OFE nie mogą już inwestować. Ustawowo wprowadzony pozostał natomiast minimalny poziom lokaty w akcje. Wynosi pan 75 proc. do samego końca 2014 r., 55 proc. służące do końca 2015 r., trzydziestu pięciu proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do samego końca 2017 r.

Zgodnie z ustawą do ukończenia lipca obowiązuje też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego grozi kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz jest powiązany z okienkiem transferowym. Rozstrzygnięcie o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się następne czteromiesięczne okienko na potencjalną zmianę decyzji ws. odkładania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane jak cztery lata.

Przepisy przewidują, że przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone dzięki fundusz emerytalny FUS jak i również ewidencjonowane na prowadzonym poprzez ZUS subkoncie (tzw. zamek błyskawiczny bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur stanie się zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego nakłady stanowiące podstawę wyliczenia renty będą przez trzy czasy podlegać dziedziczeniu.

Przepisy przewidują, że pobierana przez fundusze maksymalna opłata od czasu składki spadła z iii, 5 do 1, 70 proc. Obniżona została także opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek w celu OFE - z 0, 8 do 0, 4 proc.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, lecz skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna wraz z ustawą zasadniczą. Chodzi m. in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT  Prawo

1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT Prawo

Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru podatku VAT poprzez m. in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, jaka wchodzi w…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny