Coraz mniej turystów nad Morzem Czarnym. Branża protestuje

W przeddzień wrześniowego długiego weekendu przedstawiciele bułgarskiej branży turystycznej podjęli sprzeciw. Z hasłami „Więcej ciebie! ” zablokowali drogę spośród Burgas do Słonecznego Brzegu. Zapowiedzieli dalsze protesty.

Jeden z uczestników blokady wykrzykiwał przed kamerą telewizyjną: „Dlaczego państwo buduje autostrady do Grecji? Należy zakazać tych wyjazdów. Niech ludzie przyjeżdżają nad nasze morze”.

Wolą Grecję jak i również Turcję

Bułgaria straci na rosyjskich sankcjach. Uderzą w energetykę i turystykę

Ale Bułgarzy już od czasów wolą morze greckie i tureckie. Ceny są porównywalne, nawet niższe, jakość pobytu lepsza, obsługa uprzejma. Można nawet rozłożyć ręcznik na plaży, co jest kłopotliwe na bułgarskim wybrzeżu. Wedle danych branży turystycznej, które przytacza dziennik „Sega”, w sierpniu tego roku z ogólnej liczby około pół miliona turystów tylko 80 tys. było Bułgarami.

W tym roku po jednego razu pierwszy od lat Bułgaria odnotowała spadek liczby wczasowiczów, nawet Rosjan, którzy po zasadzie czują się w bułgarskim wybrzeżu jak u siebie w domu; w ubiegłym roku ich ilość przekroczyła 700 tys. Instytut analiz turystyki mówi na temat 12-procentowym spadku, lecz wedle nieoficjalnych wypowiedzi przedstawicieli gałęzi sytuacja jest znacznie gorsza. Oznacza to kłopoty dla specjalizacji gospodarki, która w niedawnych latach zapewniała ok. czternaście proc. PKB.

Przyczyną jest nie tylko sprawa na Ukrainie i wysiłki rosyjskich władz, by przekierować własnych turystów na Krym. Według analityków bułgarska usługi turystyczne osiągnęła punkt krytyczny i czeka ją stagnacja.

Gdzie jest przyroda?

Sądząc po wielu niesłychanie krytycznych publikacjach, krajowe środowiska nagle dostrzegły to, jak dla turystów, ekologów i architektów było oczywiste od lat: wybrzeże jest tak zabudowane, że przyroda zniknęła, kiczowate budynki w pięciu rzędach przypominają blokowiska dużych miast, większość z nich nie jest podłączona do sieci sanitarnej. Tajemnicą publiczną jest, że wszystko idzie prosto do morza.

Grecja hitem wakacji. A gdzie pojedziemy zimą?

Zniknęła porządna kuchnia, w większości restauracji i barów dania istnieją przygotowywane z półproduktów z dużych sieci handlowych. Bułgarskie wybrzeże nadal jest atrakcyjne dla młodych zwolenników alkoholowej turystyki - alkohol rzeczywiście jest tani.

Eksperci od momentu lat przestrzegali, że Bułgaria przekształca się w kraj taniej alkoholowej turystyki na rzecz cudzoziemców, co też się i stało. W osiedlach, takich jak Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, skonstruowanych w końcu lat pięćdziesiąt. dla 15 tys. lub najwyżej 20 tys. wczasowiczów obecnie tłoczą się dziesięciokrotnie większe tłumy. Miejsc po hotelach jest więcej niż miejsc na plażach. Spośród kolei plaże, które zgodnie z konstytucją są wyłączną własnością państwa, są otoczone w większości umowami koncesyjnymi, więc są płatne. Niewiele wolne od opłat części plaż są zatłoczone.

Chciwi właściciele

„Chciwość doprowadziła do ślepoty, która (właścicielom hoteli i mieszkańcom wybrzeża-red. ) nie pozwala spostrzec, że sami sobie będą winni” - pisze w analizie w dzienniku „Sega” Swetłana Georgijewa.

"Ręka turystycznego bossa ma ciągle tkwić w kieszeni turysty i nigdy się stamtąd nie wysuwać" - dodaje znany dziennikarz Jasen Bojadżijew. Chodzi o absurdalne koszty za parkingi, za kosztowny do plaż, za niewiele kempingi, ceny ustalane dzięki zasadzie widzimisię bez jakiejkolwiek kontroli ze strony organów finansowych. To, że w obliczu spadku liczby turystów drastycznie obniża się cenę apartamentów, świadczy o tym, że opamiętanie następuje, lecz zbyt późno - zauważa po obszernej analizie „Osobliwości bułgarskiej turystyki morskiej” opublikowanej na stronie internetowej Reduta.

W bieżącym roku przyszedł nie tylko spadek ilości turystów, skurczył się też rynek nieruchomości na wybrzeżu czarnomorskim. Według finansowego tygodnika „Kapitał” spadek transakcji, dokonywanych przez Rosjan, odnotowuje się po raz pierwszy od sześciu lat. Przyczynami będą konflikt rosyjsko-ukraiński oraz dewaluacja rubla. Najsilniejszy spadek a mianowicie mimo obniżenia cen mieszkań - odnotowano na północnym wybrzeżu. Łącznie według ocen pisma spadek przekracza dziesięć proc.

Do Rosjan należy ok. 80 proc. nowo wybudowanych nieruchomości letnich w Bułgarii. W następnych latach rynek ten stanie się wciąż silne od nich uzależniony, an ich trudności będą wpływać na bułgarską branżę turystyczną i budowlaną - pisze „Kapitał”.

Co ze śmigłowcami dla polskiego wojska? Decyzja w poniedziałek Informacje

Wiceszef MON Czesław Mroczek (PO) poinformował w piątek, że w poniedziałek jego resort zdecyduje, czy przedłużyć wyraz składania ostatecznych ofert po przetargu na 70 śmigłowców dla wojska. Do tej pory termin…...

Czytać..
cipras w Brukseli apeluje na temat «przesłanie nadziei» dla Greków  Ze świata

Cipras w Brukseli apeluje na temat «przesłanie nadziei» dla Greków Ze świata

Premier Grecji Aleksis Cipras zaapelował w piątek w Brukseli do przedsiębiorstw Unii Europejskiej, by dały Grekom "przesłanie nadziei" na rozwiązanie problemów finansowych i socjalnych. Zapewnił, że wydaje się być optymistą…...

Czytać..

Chiński smog odstrasza zagranicznych fachowców Informacje

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać..
chiny. Wzrost gospodarczy w 2018 najniższy od blisko trzydzieści lat  Ze świata

Chiny. Wzrost gospodarczy w 2018 najniższy od blisko trzydzieści lat Ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać..
chiny coraz bliżej dna? Najgorsze dane od roku  Ze świata

Chiny coraz bliżej dna? Najgorsze dane od roku Ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do odwiedzenia silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać..
cEPiK 2. 0. Uruchomienie świeżego systemu z kłopotami

CEPiK 2. 0. Uruchomienie świeżego systemu z kłopotami

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska zaprezentuje propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..