W jaki sposób rozwiązywanie problemów matematycznych tworzy bitcoiny? [duplikować]

17 lutego 2021

Jeśli dobrze rozumiem, oprogramowanie do wydobywania bitcoinów „tworzy bitcoiny rozwiązując złożone równania matematyczne. Czy istnieje potrzeba rozwiązania tych problemów, czy rozwiązanie tych równań ma wartość? Jeśli nie, to gdzie rozwiązywanie problemów matematycznych pasuje do całego scenariusza Bitcoin?

4 odpowiedzi 4

Problem, który rozwiązuje górnictwo, polega na zapewnieniu bezpiecznych transakcji bez centralnego organu. Rozwiązanie tych problemów ma wartość, ponieważ w przeciwnym razie nie byłoby sposobu na bezpieczną wymianę bitcoinów.

Bitcoin wykorzystuje dowód pracy jako sposób na rozwiązanie problemu podwójnych wydatków bez centralnego organu. Jeśli spróbuję wysłać ten sam Bitcoin na dwa różne konta, górnicy wybierają jedną transakcję lub drugą i używają jej jako podstawy do obliczeń, które wykonują. Ponieważ nikt inny nie może przeliczyć wszystkich górników Bitcoin, umożliwia to innym określenie, która transakcja „wygrywa. Bez tego mechanizmu nie byłoby sposobu na rozwiązanie konfliktu transakcji.

Ponieważ wykonanie tego dowodu pracy kosztuje, jest mało prawdopodobne, aby można go było wykonać bez jakiejś zachęty. Nagrody za wydobycie zapewniają tę motywację.

Górnicy zasadniczo umieszczają pieczęć notarialną na pakiecie transakcji. To wszystko, do czego są potrzebni.

Ale jak zapobiec posiadaniu skorumpowanego notariusza? Bitcoin robi to, mając dziesiątki tysięcy potencjalnych notariuszy, a jeden z nich okaże się szczęśliwym, który zrobi pieczęć. Szczęśliwy to ten, któremu zdarzy się rozwiązać problem. Wszyscy potencjalni notariusze nieustannie próbują rozwiązać zagadkę, ale osiągnięcie sukcesu zajmie około dziesięciu minut.

Inni zobaczą rozwiązanie, a jeśli będzie poprawne, przejdą do następnej zagadki. To tworzy łańcuch partii.

Zatem cofnięcie się do historii w celu zmiany partii transakcji wymaga powtórzenia wszystkich prób rozwiązania problemu, które miały miejsce wcześniej. Im dalej chcesz się cofnąć, tym więcej pracy musisz wykonać przy rozwiązywaniu problemów.

Zatem rozwiązywanym problemem jest system, który sprawia, że ​​zmiana historii jest niezwykle kosztowna. To praca, za którą płaci się górnikom.

Nie, nikt nie płaci za rozwiązania problemów matematycznych. W rzeczywistości są to tylko problemy matematyczne w tym samym sensie, w jakim oglądanie wideo na Youtube polega na wykonywaniu obliczeń.

Górnicy sprawdzają transakcje innych użytkowników. Protokół Bitcoin jest zbudowany w taki sposób, że proces ten czasami tworzy nowe bitcoiny. Tworzenie nowych bitcoinów jest również regulowane protokołem – można stworzyć tylko 21 milionów, a ostatni Bitcoin powstanie około 2140 roku. Tworzenie monet różni się od wartości monet, które wynikają z ich przydatności, podaży i żądanie.

Istnieje inna kryptowaluta, Primecoin (XPM), która wykorzystuje obliczanie liczb pierwszych w procesie „dowodu pracy waluty. Te liczby pierwsze mają potencjalną wartość naukową, ale wartość Primecoin nie jest powiązana z wartością liczb pierwszych. Liczby pierwsze są publicznie dostępne, a wartość ponownie pochodzi z podaży, popytu i użyteczności. Celem jest, aby obliczenia związane z „dowodem pracy, które i tak muszą być wykonane, miały dodatkową korzyść.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy