Nowa rakieta, tunele i wyścig na Marsa - 5 rzeczy, które Elon Musk ujawnił na festiwalu w Austin

  • Dom
  • Technologie
  • Nowa rakieta, tunele i wyścig na Marsa - 5 rzeczy, które Elon Musk ujawnił na festiwalu w Austin
Elon Musk na SXSW a mianowicie o nowej rakiecie jak i również sztucznej inteligencji

Elon Musk odwiedził festiwal SXSW (South by Southwest), który to co roku organizowany wydaje się w Austin w Teksasie. Podczas sesji pytań jak i również odpowiedzi zdradził kilka oryginalnych informacji m. in. o budowie kolejnej potężnej rakiety i znów podzielił się trwogami dotyczącymi sztucznej inteligencji.

Na scenie pojawił się też brat Elona – Kimbal Musk, który zagrał na gitarze i zaśpiewał piosenkę "My Little Buttercup" z komedii lat 80. "The Three Amigos".

Oto 5 rzeczy, których dowiedzieliśmy się z wystąpienia Muska na SXSW:

1. SpaceX w naszej chwili buduje BFR, statek kosmiczny, który będzie latać na Marsa i być może na Księżyc.

Foto: SpaceX / YouTube

Po tym, jak jesienią 2016 roku, przy szeroko komentowanym wystąpieniu dzięki Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym, Musk przedstawił system podróży międzyplanetarnych, świeżych informacji na tenże temat, było jak w lekarstwo.

Jednak po niedzielę, 11 marca, z ust Muska padły istotne słowa: "robimy niezły rozwój, jeśli chodzi o okręt i booster". Potem dodał: "w tej chwili podnosimy pierwszy międzyplanetarny statek nieziemski. To będzie naprawdę wielki statek i booster, swoim siła ciągu będzie podwójnie większa niż Saturna V".

Szef SpaceX dodał, że BFR pewnie będzie w stanie wykonywać "krótkie loty, w górę i w dół" w pierwszej połowie 2019 roku. Przypuszczalnie miał na myśli testowe loty na ziemską orbitę i z powrotem. BFR ma być bowiem sprawny do tego, by polecieć w kosmos, a następnie wrócić i wystartować ponownie. Tak jak wykonują to rakiety Falcona dziewięć i Falcona Heavy. Spośród jedną ważną różnicą a mianowicie każdy element BFR ma być wielorazowego użytku, czyli nie tylko boostery.

Foto: Mateo-MPA-Splash / East News

Do daty, którą podał Musk – połowa 2019 roku, należy jednak podejmować ostrożnie. On sam skądinąd przyznał, na scenie po Austin, że ma skłonności do bycia optymistą, o ile chodzi o wyznaczanie dat zakończenia kolejnych projektów własnych firm.

Przypomnijmy, że Falcon Heavy wykonał pierwszy lot 7 lat na tym, jak Musk zapowiedział, że SpaceX wybuduje tego rodzaju rakietę i kilka miesięcy po tym, jak po 2017 roku poinformował, hdy Heavy przejdzie długo wyczekiwany test. (Miało to nastąpić pod koniec lata 2017 roku, a wydarzyło się w lutym 2018 roku. )

Warto się dlatego uzbroić w cierpliwość. Zwłaszcza, że jeszcze na czerwiec 2018 roku SpaceX ma również zaplanowany inny bardzo znaczący test – w obrębie kontraktu dla NASA ma zrealizować pierwszy załogowy american airways – przetransportować astronautów dzięki Międzynarodową Stację Kosmiczną.

2. Musk liczy w to, że do wyścigu na Marsa dołączą także inne firmy i kraje.

Jego zdaniem teraz przedsiębiorstwa i inne państwa po prostu nie wierzą, iż Czerwona Planeta jest w naszym zasięgu.

- Jeśli zbudujemy statek, zostanie to dowód, że jest to w ogóle dopuszczalne. W tej chwili (firmy i państwa – red. ) nie wierzą, iż można tego dokonać. Jeśli pokażemy, że można, oni też zaczną budować międzyplanetarny układ transportu – mówił szef SpaceX.

Przy sposobności odniósł się do tych osób, które jego marsjański projekt odczytują jako "ubezpieczenie" bogaczy na wypadek klęski na Ziemi.

- Nie będzie to przeciętny luk ratunkowy dla zasobnych ludzi. Nic z ludzi rzeczy - zapewniał Musk.

Podróż na Marsa porównał do wyprawy Ernesta Shackletona na Antarktydę.

- (Wyprawa na Marsa – red. ) stanie się trudna, niebezpieczna, będzie duże prawdopodobieństwo, że umrzesz, an ekscytować się będą ci, którzy przeżyją – powiedział wprost Musk.

eleganckie buty do biura dla kobiet

Eleganckie buty do biura dla kobiet

Praca biurowa może wydawać się lekka i prosta, lecz z pewnością tak nie zaakceptować jest. Kobiety codziennie zmagają się z różnymi dress code'ami, które muszą być przestrzegane. Jednym spośród najważniejszych…...

Czytać..
eksperci: ok. 5 zł zbyt litr benzyny w przyszłym tygodniu  Surowce

Eksperci: ok. 5 zł zbyt litr benzyny w przyszłym tygodniu Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

Czytać..
eBI: co najmniej 100 mld dolarów na inwestycje sprzyjające klimatowi  Ze świata

EBI: co najmniej 100 mld dolarów na inwestycje sprzyjające klimatowi Ze świata

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio Czysta pomysłowość, czysty zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę" Początek…...

Czytać..
dłuższy czas na spłatę kary i walka z plagą drobnych kradzieży

Dłuższy czas na spłatę kary i walka z plagą drobnych kradzieży

Osoby ukarane mandatem na model za nieodpowiednie parkowanie pozostaną miały więcej czasu dzięki jego zapłacenie. Powstanie również elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń, który umożliwi skuteczne penalizacja złodziei. Uchwalona przy czwartek przez Sejm nowelizacja…...

Czytać..
dyrektywa PSD2 skłoni klientów do zmiany banku - meldunek Deloitte

Dyrektywa PSD2 skłoni klientów do zmiany banku - meldunek Deloitte

Banki będą wojować nawzajem o klienta nadal bardziej niż teraz. Umożliwi to wdrożenie nowej unijnej dyrektywy PSD2. Sprawi pani, że klient będzie miał możliwość chcieć, żeby jego "macierzysty"…...

Czytać..
dwóch astronautów leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dwóch astronautów leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował statek Sojuz. Dzięki Międzynarodową Stację Kosmiczną leci nim dwóch astronautów. To Rosjanin i Amerykanin. Jack Fischer i Fiodor Jurczykin dolecą do celu popołudniu w czwartek, dwadzieścia…...

Czytać..