Facebook zmienił ważny projekt. Dlaczego przeraża wydawców mediowych?

 • Dom
 • Technologie
 • Facebook zmienił ważny projekt. Dlaczego przeraża wydawców mediowych?
Facebook zmienia algorytm news feed. Wydawcy mają się czegoż bać

Facebook jest najpotężniejszą firmą mediową na kuli ziemskiej. Jest też koszmarem wydawców opartych na tradycyjnym dziennikarstwie, bo zmienił definicję pojęcia „news”.

W środę Facebook ogłosił to, czego niektórzy w branży w tej chwili się spodziewali, wnioskując według spadającym odsetku odwiedzin strony: zmianę kompozycji news feeda. Użytkownik zobaczy więcej postów znajomych i rodziny, kosztem postów firm mediowych bądź właścicieli stron na Facebooku. Więcej zdjęć kotów jak i również dzieci, aktualizacji statusów, skromniej newsów.

Facebook zmienia algorytm news feed

Niektórzy dziennikarze, jak Farhad Manjoo spośród New York Timesa przekazują się być zaskoczeni tąże zmianą. Facebook przez lata stworzył liczne narzędzia nakierowane do dziennikarzy i wydawców. Np. usługę Instant Articles, pozwalającą publikować treści wyraźne dla mobilnego użytkownika explicite w domenie Facebooka, albo Live Video do połączeniu na żywo.

Ale Facebook to dziwny moloch, którego część dziennikarzy wciąż nie rozumie. A to dlatego, że Facebook uchwycenie newsa przedefiniował, wrócił spośród nim do czasów, kiedy masowe media nie istniały. Inna sprawa, hdy od strony biznesowej Facebook opiera się na identycznym modelu biznesowym, co tradycyjni wydawcy i ostro spośród nimi konkuruje o tych samych reklamodawców.

Przypomnijcie sobie czasy sprzed gazet, radia, telewizji. Czym był „news”? O jakich wydarzeniach ludzie rozmawiali między sobą?

Rozmawiali o tym, co przydarzyło się ich rodzinie i przyjaciołom, o pobliskich wydarzeniach. Od czasu do czasu przez tenże gwar przebijał się sprawa, który dziś określilibyśmy newsem – pojawił się oryginalny lider danej społeczności, wybuchła wojna czy klęska jakiegokolwiek rodzaju.

Taki „news” powoli krążył od ust do ust, po drodze wydźwięk mógł się nieco zmienić, jak w grze „głuchy telefon”.

Dokładnie wówczas stworzył Facebook, z tym że na ogólnoświatową skalę, bez żadnego opóźnienia. Plotki i informacje są niejednokrotnie nie do odróżnienia, przekazywane natychmiastowo na ogromną miarę.

1, 4 mld użytkowników Facebooka

Tego chcą ludzie. Facebook stworzył widownię liczącą 1, 4 mld widzów, którzy odświeżają stronę wszystkich miesiąca. Tak stał się – obok Google – jednym z wspaniałych graczy, u których reklamodawcy zostawiają mnóstwo pieniędzy.

Mimo, że Mark Zuckkerberg publicznie opowiada wolności wypowiedzi, pod adresem Facebooka kierowane są różne zarzuty, np. że w przekonany sposób wpływa na wiadomości, które pojawiają się po news feedach, ukrywając owe, które z jakiegoś powodu są niewygodne. Dowodów dzięki to brak.

Od biznesowej strony, zaangażowanie odbiorców publikujących artykuły i wiadomości medialne, by potrafili je zobaczyć znajomi upada. W obliczu tych niedogodności – kto może obwiniać Facebooka za to, hdy stawia bardziej na współzależności między znajomymi niż w walor czysto informacyjny.

Wydawcy medialni, którzy myśleli, że Facebook wykroi wykładzinom wygodną niszę są w tym momencie brutalnie przebudzani. Naprawdę jak Zynga, producent konsol na przeglądarki, gdy dotychczasowi użytkownicy zaczęli grywać po tego rodzaj gry na Facebooku. Łatwo przyszło, swobodnie poszło.

Tradycyjne dziennikarstwo nie jest jeszcze stracone. Jest jeden sposób – opowiadać historie tak fascynujące, że ludzie będą odczuć obowiązek podzielenia się nimi na Facebooku ze swymi własnymi znajomymi. Zapomnijcie o algorytmie Facebooka i zwróćcie się bezpośrednio do ludzi.

Tagi: facebook Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

facebook - podatki w Polsce

Facebook - podatki w Polsce

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że w 2017 r. Facebook nie musiał zapłacić w Polsce żadnego podatku. a mianowicie Czas najwyższy na ucywilizowanie globalnych platform, korzystających…...

Czytać..
fabryka Boeinga w USA dotknięta nowym atakiem WannaCry Ze świata

Fabryka Boeinga w USA dotknięta nowym atakiem WannaCry Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Więcej niż jeden powody Chcą wprowadzić taryfy za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"…...

Czytać..
europosłowie poprawiają przepisy ws. homologacji aut Moto

Europosłowie poprawiają przepisy ws. homologacji aut Moto

Media: Volkswagen może mieć kolejne zmartwienia. Nowe ustalenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może mieć kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…...

Czytać..

Europa jest liderem walki z ociepleniem klimatu, ale nie zaakceptować działa sama. Amerykanie jak i również Chińczycy też się uruchamiają Informacje

Europa jest liderem, lecz nie jest sama po działaniach związanych z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. Już prawie 50 proc. katalogów całkowitej emisji jest ujętych globalną legislacją. Te sprawę ujęto w ustawodawstwie…...

Czytać..
ethereum i bitcoin będą schodzić w dół - twierdzi fundusz Carlson Capital

Ethereum i bitcoin będą schodzić w dół - twierdzi fundusz Carlson Capital

Fundusz inwestycyjny Calrson Capital Black Diamond Thematic z Dallas w USA stracił 14, 2 proc. w pierwszej połowie 2017 roku, co jest fatalnym wynikiem jak na tę branżę. Nie byłoby…...

Czytać..
emerytury. ZUS: nie ma wypadku dla podwyżek

Emerytury. ZUS: nie ma wypadku dla podwyżek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotuje proces waloryzacji emerytur terminowo. Nie posiada żadnego zagrożenia - stwierdził w odpowiedzi na zapytania. pl rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. Wcześniej środowiska informowały, powołując się dzięki nieoficjalne informacje…...

Czytać..