Gaz z Norwegii trafi do Naszego kraju? Duńskie media podają koszta gigantycznej inwestycji

  • Dom
  • Surowce
  • Gaz z Norwegii trafi do Naszego kraju? Duńskie media podają koszta gigantycznej inwestycji
Gazociąg z Norwegii: studium wykonalności projektu prawie gotowe  Surowce

Studium wykonalności projektu połączenia norweskich złóż gazu z polskim wybrzeżem jest na ostatniej prostej. Liczę, że na wystarczy roku będzie gotowe - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister energii Michał Kurtyka. Według pojawiających się po duńskich mediach informacji nakład pieniężny budowy połączenia może wychwalać na 6-10 mld złotych.

- Rozmawiamy przy formacie Dania, Norwegia i Komisja Europejska - gadał wiceminister. Dodał, że tego rodzaju rozmowy miały miejsce przy grudniu.

Koszty gazociągu

Wiceminister Kurtyka odniósł się też do informacji przy duńskich mediach o tym, że koszt budowy złączenia może opiewać na 6-10 mld zł.

- To zależy od owego, jaka jest intencja, żeby informować o kosztach, zanim jeszcze wybraliśmy wariant. Byłbym ostrożny, jeśli chodzi na temat rzucane cyfry - one mogą mieć charakter pewnej dyskusji wewnętrznej, związanej spośród taryfami, z rozwojem branży gazu w Danii. Dzięki tym etapie nie przywiązywałbym się do tych cyfr - podkreślił Kurtyka.

Strategiczna polska spółka potrzebuje więcej inwestować

Dwa tygodnie temu polski operator układu przesyłowego gazu Gaz Program i jego duński odpowiednik Energinet. dk ogłosili narady rynkowe ws. planowanego gazociągu Baltic Pipe. To tak zwane. regulamin procedury Open Season 2017. Pozwoli to uczestnikom rynku przedstawić obu operatorom sygnały inwestycyjne, niezbędne do odwiedzenia realizacji projektu gazociągu. Dzierży też zapewnić przejrzystość i równe traktowanie wszystkich uczestników.

Podmorski gazociąg Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Polski i Danii. Baltic Pipe to frakcja projektu tzw. Bramy Północnej, czyli połączenia złóż gazu znajdujących się na szelfie norweskim z polskim wybrzeżem w Niechorzu.

Konsultacje rynkowe

Procedura Open Season 2017, począwszy od konsultacji rynkowych regulaminu, potrwa do drugiej połowy 2017 r., kończąc się zawarciem umów przesyłowych. Konsultacje potrwają do 6 stycznia 2017 r. W ich trakcie operatorzy z Polski i Danii zbiorą pytania przesłane za pośrednictwem uczestników rynku dotyczące regulaminu Open Season 2017, natomiast potem odpowiedzą na odrzucić w formie ogólnej i anonimowej.

Po sfinalizowaniu konsultacji, Energinet. dk i Gaz System przeprowadzą weryfikację i podsumują zebrane w trakcie konsultacji uwagi. Jeżeli okaże się to konieczne, skorygują Regulamin Open Season 2017. Następnie o efektach konsultacji zostaną poinformowane polski i duński urzędy regulacyjne. Potem operatorzy wystąpią na temat zatwierdzenie ostatecznej wersji regulaminu Open Season 2017.

Gaz z północy

To już kolejna próba ściągania gazu z kierunku północnego. Wcześniej podobne działania podjął gabinet Jerzego Buzka, ale jego następca Leszek Miller odstąpił od projektu, twierdząc, że norweski gaz jest zbyt drogi. Na jak spełzły też próby wskrzeszenia pomysłu w 2007 r.

Zdaniem Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej obecnie pozycja jest inna.

Przegląd prasy. Duńczycy pomogą zbudować infrastrukturę dla aut elektrycznych

- Mamy porozumienia na najwyższym politycznym szczeblu Polski, Danii i Norwegii (... ), jest zielone nasłonecznienie i teraz cała kwestia jest w rękach realizujących ją spółek, czyli (duńskiej) Energinet, (norweskiej) Gasco, (polskiego) Gaz Systemu oraz norweskiego Statoil i naszego PGNiG - mówił w połowie września Naimski.

Baltic Pipe to część planu tzw. Bramy Północnej, składają się na nią więcej niż jeden projekty - interkonektor pomiędzy Polską a Danią (projekt Baltic Pipe z przepustowością w porównaniu do wariantu 3, siedmiu i 10 mld metrów. sześc. ) oraz między Danią a Norwegią. W szelfie norweskim polski PGNiG posiada udziały w 19 koncesjach, z których zdobywa rocznie ok. 0, pięć mld m sześc. węglowodorów. Według zapowiedzi władz firmy z września br. w 2022 r. chce uzyskiwać ich między 2 zaś 2, 5 mld m sześc gazu.

gartner - sprzedaż smartfonów po 4 kw 2016 r.

Gartner - sprzedaż smartfonów po 4 kw 2016 r.

Udział mobilnego systemu operacyjnego od BlackBerry w globalnym sektorze wynosi 0 proc. Jednakże sam producent próbuje utrzymać się w branży iphoneów, wydając urządzenia z Androidem. Firma analityczna Gartner opublikowała…...

Czytać..
fundusz zainwestuje w restauracje po Krakowie

Fundusz zainwestuje w restauracje po Krakowie

Forum Food & Friends jest pierwszym w Polsce funduszem inwestycyjnym, który chce zarabiać na krakowskim rynku restauracyjnym. Od krajowych inwestorów zebrał już 30 mln złotych. Przeznaczy je na rozwój sieci restauracji o…...

Czytać..
frekwencja w wyborach demokratycznych

Frekwencja w wyborach demokratycznych

Duńczycy są dumni z tegoż, że udało im się zachęcić młodych obywateli do odwiedzenia głosowania. Frekwencja wyborcza w masie głosujących po raz główny wzrosła do 75 proc. Jak tego dokonali? Ole…...

Czytać..

Frankfurcka giełda wprowadzi rozliczenia przy juanach Informacje

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od prawie 30 lat Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie.…...

Czytać..

Francja i Niemcy boją się imigrantów zarobkowych. Czy słusznie? Informacje

Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Ruszają największe targi przemysłowe świata. Polskie firmy prezentują na sztuczną inteligencję Około 71 tysięcy złotych zbyt leżenie na łóżku.…...

Czytać..
fitch ostrzega przed prezydentem Donaldem Trumpem  Ze świata

Fitch ostrzega przed prezydentem Donaldem Trumpem Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na atrakcyjnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...

Czytać..