Temat: Ropa naftowa

Import ropy z Rosji najniższy od dekady  Surowce

  • Ropa naftowa "bardzo szybko" zareagowała na zapowiedź AMERYCE. Kurs najwyżej od pół roku
  • Amerykańscy producenci ropy z łupków zacierają łapy po decyzji OPEC
  • Dobra informacja dla kierowców. W stacjach trochę taniej
  • Droższa ropa i benzyna. Ogromny huragan "pozamykał" rafinerie
  • Na Alasce odkryto gigantyczne złoże ropy. Największe od trzydzieści lat

W 2017 roku po raz pierwszy udział dostaw ropy wraz z Rosji do Polski spadł poniżej poziomu 80 % - wynika z informacji Ministerstwa Energii. Za częstsze korzystanie z surowca dostarczanego z innych krajów musieliśmy jednak nieco dopłacić.

Ministerstwo Energii, w riposty na interpelację posła Sylwestra Chruszcza dotyczącą ropy sprowadzanej do Polski, przygotowało spis krajów, z których importujemy ten surowiec. Z dokumentu wynika, że od 2015 roku zauważalny jest metodyczny spadek dostaw ropy naftowej z Rosji.

Coraz mniej

"W 2017 r. dostawy z Rosji spadły po raz pierwszy poniżej poziomu 80 procent (79, 9 proc. )" - poinformował w odpowiedzi w interpelację wiceminister energii Tadeusz Skobel.

Z dokumentu wynika, że w 2017 roku Polska importowała razem 24, 6 mln dźwięk ropy naftowej. Najwięcej, ponieważ 19, 6 mln dźwięk ropy (wspomniane 79, dziewięć proc. ) pochodziło oczywiście z Rosji.

Więcej niż siedem dekad w objęciach Rosji. Polska gotowa na pożegnanie z gazem ze Wschodu

To stanowczy spadek w porównaniu w przykład z rokiem dwa tysiące siedem, kiedy to import surowca z Rosji stanowił aż 95, 5 proc. całkowitego importu ropy naftowej do Polski.

Drogi dostaw

Z danych przygotowanych przez resort energii wynika także, że od 2015 r. spada ilość ropy naftowej importowej rurociągami.

Trzy lata temu było wówczas ponad 17 mln dźwięk ropy, a w zeszłym roku 16 mln. Duże znaczenie ma zaś import drogą kolejową - rozwój z 2 mln przy 2015 roku do dziesięć mln ton w 2017.

Jeśli chodzi na temat dostawy drogą morską, to w 2014 roku sprowadziliśmy tą drogą 6 mln ton, w 2015 - 9, 5 mln, natomiast w 2017 - jedenastu, 6 mln ton.

Jakie ceny?

Jak wynika jednak z danych opublikowanych we wtorek przez Narodowy Bank Polski, umiarkowana cena ropy rosyjskiej po imporcie do Polski była niższa niż średnia wraz z pozostałych kierunków.

"Zmiana struktury dostaw ropy spowodowała, że wzrost ceny ropy w imporcie do Polski w 2017 r. był nieco wyższy niż wynikałoby to tylko ze przyrostu ceny rynkowej" - podał NBP.

"Przykładowo po grudniu 2017 r. średnia cena ropy importowanej wraz z Rosji wyniosła 59, szóstej dolarów za baryłkę, jakkolwiek ropa dostarczana z odmiennych kierunków była droższa (od 60, 2 dolarów za baryłkę w wypadku kazachskiej do odwiedzenia 65, 6 dolarów zbytnio baryłkę w przypadku ropy pochodzącej z USA). Jedynie ropa sprowadzana z Iraku była nieco tańsza w zestawieniu z ropą rosyjską" - napisano w raporcie instytucji finansowej centralnego cytowanym przez PAP.

/ Import ropy naftowej do Polski według krajów pochodzenia

ile zarabia się w Biedronce, podwyżki - kwiecień 2017

Ile zarabia się w Biedronce, podwyżki - kwiecień 2017

Biedronka po raz kolejny w ciągu kliku miesięcy podnosi płace podwładnym. Od 1 kwietnia 2017 r. sprzedawcy na pełnym etacie, rozpoczynający pracę przy sklepie, mogą liczyć dzięki 2450…...

Czytać..
ile Polska dostanie pieniędzy spośród UE? Kwieciński tłumaczy zawiłości

Ile Polska dostanie pieniędzy spośród UE? Kwieciński tłumaczy zawiłości

Bogate kraje UE, tzw. płatnicy netto naciskają, by w przyszłej polityce spójności zmniejszyć unijne współfinansowanie projektów. Kraje biedniejsze, jakim sposobem Polska, boją się, że ograniczy im to wejście do unijnych pieniędzy…...

Czytać..
iGNITION - konferencja Business Insidera w Nowym Jorku, 2018

IGNITION - konferencja Business Insidera w Nowym Jorku, 2018

Szefowie spółek takich, jak Salesforce, Hulu czy Microsoft, a też prof. Scott Galloway - autor głośnej książki "Wielka Czwórka" czy sir Martin Sorrell - wszyscy są gośćmi konferencji IGNITION, organizowanej…...

Czytać..
huawei chce zostać światowym liderem sprzedaży smartfonów

Huawei chce zostać światowym liderem sprzedaży smartfonów

Przedstawiciel Huawei wysokiego szczebla twierdzi, hdy jego koncern idzie według zwycięstwo w światowym rankingu sprzedawców smartfonów. Choć klimat wokół Huawei gęstnieje od podejrzeń o szpiegowanie na rzecz Pekinu, dane przemawiają na…...

Czytać..
holendrzy wybrali. Premier Mark Rutte i jego partia zdobyła najwięcej głosów. Populiści przegrali

Holendrzy wybrali. Premier Mark Rutte i jego partia zdobyła najwięcej głosów. Populiści przegrali

Centroprawicowa Partia Ludowa na sprawa Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego przywabiła najwięcej mandatów w typach parlamentarnych - wynika spośród pierwszych sondaży exit poll. VVD ma zarezerwować…...

Czytać..
hiszpania. Brytyjczycy zgłaszają fałszywe «zatrucia pokarmowe»  Ze świata

Hiszpania. Brytyjczycy zgłaszają fałszywe «zatrucia pokarmowe» Ze świata

Słony rachunek za trunek. Nowe przepisy na chodliwej wyspie Słynna piosenkarka w celowniku fiskusa. Gwiazda może mieć duże problemy Strajk taksówkarzy przybiera na sile. Protesty w kilkudziesięciu miastach Hiszpanii Transseksualistka…...

Czytać..