USA nie wykluczają sankcji za Nord Stream 2. "To zawsze opcja"

  • Dom
  • Surowce
  • USA nie wykluczają sankcji za Nord Stream 2. "To zawsze opcja"
Ambasador USA nie wyklucza sankcji wobec OMV za uczestnictwo w Nord Stream 2  Surowce

- Sankcje to zawsze opcja - powiedział ambasador USA w Austrii Trevor Traina na pytanie dziennika "Der Standard", czy faktyczna jest groźba nałożenia przez Waszyngton sankcji na przedsiębiorstwa zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2, w niniejszym na austriacki OMV.

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dyplomata został zapytany, "dlaczego USA mieszają się w kwestię tego, skądże kraje Unii Europejskiej zapewniają sobie gaz ziemny".

Traina powiedział, że ochrona energetyczne to sprawa obecna od dawna w stosunkach amerykańsko-europejskich i USA odrzucić kierują się egoistycznymi pobudkami.

- Nie rozchodzi o sprzedaż amerykańskiego gazu skroplonego do Europy. Wydaje się faktem, że gdy rzecz ten się w ogóle pojawił, USA jeszcze importowały, a nie eksportowały gaz skroplony. Z punktu widzenia Europy nie ma sensu całą własną energię pozyskiwać z jednego źródła. Dobrze byłoby dlatego zdywersyfikować (kierunki) dostaw - podkreślił.

Pompeo: nie chcemy, by nasi europejscy sojusznicy byli zależni od momentu gazu z Rosji

"Rosja w środku lata zakręcała kurek"

Jak dodał, USA zależy na "silnej i dobrze bronionej Europie". Wspomniał o zbyt wielkiej zależności energetycznej Europy, "szczególnie, że w przeszłości zdarzało się, że Rosja po środku zimy zakręcała kurek z gazem i umierali ludzie".

Na pytanie "Der Standard", czy amerykańskie sankcje wobec firm angażujących się w projekt Nord Stream 2 to "realna opcja czy raczej pogróżka", Traina odparł: - Konsekwencje to zawsze opcja.

Również uczestnicząca w naszej rozmowie austriacka minister gospodarki Margarete Schramboeck zadeklarowała poparcie swego kraju dla Nord Stream 2. - Kupujemy gaz, gdy warunki są korzystne - powiedziała.

W styczniu br. ambasada USA w Niemczech potwierdziła, że ambasador Richard Grenell wysłał do realizujących projekt Nord Stream 2 zachodnich koncernów list z zapowiedzią objęcia ich amerykańskimi sankcjami, jeśli nie wycofają się z tego przedsięwzięcia.

Formalnie jedynym udziałowcem spółki odpowiedzialnej za budowę Nord Stream 2 jest rosyjski Gazprom, ale podpisała ona umowy o finansowaniu tego przedsięwzięcia przez niemieckie koncerny Wintershall i Uniper i holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie (dawniej GDF Suez) i austriacki OMV. Wszystkie ów firmy energetyczne byłyby nabywcami dostarczanego nowym gazociągiem materiału.

Gazociąg w naszym roku

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg, biegnący równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream, ma być gotowy do końca 2019 roku i transportować 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Od 2020 roku Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy na zachód. Projektowi sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.

amatrice przed i po trzęsieniu ziemi

Amatrice przed i po trzęsieniu ziemi

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło środkowe Włochy w środę. Zginęło co najmniej 247 osób. W epicentrum trzęsienia o mocy sześć, 2 stopnia w objętości Richtera znalazły się okolicy: Amatrice, Accumoli…...

Czytać..
akt oskarżenia w sprawie parabanku Pożyczka Gotówkowa

Akt oskarżenia w sprawie parabanku Pożyczka Gotówkowa

Jest akt oskarżenia przeciwko 22 osobom - szefostwu i pracownikom parabanku, któremu zarzuca się oszukanie blisko 74 tys. klientów na łączną kwotę ponad 181 mln zł. Według śledczych parabank - który kilkukrotnie…...

Czytać..
air China, chińskie linie, zaczęły bezpośrednie loty z Warszawy

Air China, chińskie linie, zaczęły bezpośrednie loty z Warszawy

Chiński narodowy przewoźnik Air China zainaugurował w środę bezpośrednie loty do odwiedzenia Polski. W pierwszym rejsie z Pekinu do Stolicy kraju na pokładzie samolotu podróżowało ok. 200 osób. Chińskie linie…...

Czytać..
agencja Moody’s oceniła Polskę. Wszystko, co musisz wiedzieć

Agencja Moody’s oceniła Polskę. Wszystko, co musisz wiedzieć

Agencja Moody's podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski Ministerstwo Finansów podało stan własnego konta Morawiecki o decyzji agencji Moody's. "Zależy nam na ocenie inwestorów" Fitch ostrzega Polskę. Obniża prognozę wzrostu gospodarczego…...

Czytać..
afera Panama Papers. Rothschild Trust w sprawie Poroszenki  Ze świata

Afera Panama Papers. Rothschild Trust w sprawie Poroszenki Ze świata

Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może wciąż wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany na…...

Czytać..
adamczyk: w 2023 r. z południa Polski na Słowację pojedziemy drogą S1

Adamczyk: w 2023 r. z południa Polski na Słowację pojedziemy drogą S1

Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

Czytać..