Górnictwo wychodzi dzięki prostą. Branża zarobiła przeszło miliard złotych

  • Dom
  • Surowce
  • Górnictwo wychodzi dzięki prostą. Branża zarobiła przeszło miliard złotych
Górnictwo wychodzi na prostą. Handel rośnie, branża zarabia  Surowce

W czterech pierwszych miesiącach bieżącego r. przychody górnictwa węgla kamiennego ze sprzedaży węgla dawny prawie o jedną trzecią wyższe niż w naszym samym czasie przed rokiem. Średnia cena węgla wzrosła o ponad 40 procent, głównie dzięki zwyżce wartości węgla koksowego. Branża zarobiła ponad 1, 2 miliarda złotych.

Bieżąca pozycja w sektorze węglowym była w poniedziałek jednym spośród tematów posiedzenia zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników, który to obradował w Katowicach pod spodem przewodnictwem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego. Raport o formy branży między styczniem natomiast kwietniem tego roku przygotował katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację w górnictwie.

Skąd ta poprawa?

Odkryto złoże gazu przy centralnej Polsce, kolejne w ostatnich dniach

Z danych empirycznych wynika, że zauważalna poprawa sytuacji finansowej sektora węglowego w tym roku wynika zarówno ze wzrostu opłat węgla i przychodów z jego sprzedaży, jak jak i również osiągniętej przez spółki węglowe obniżki kosztów. Przychody branży ze sprzedaży węgla pomiędzy styczniem a kwietniem przekroczyły 7, 2 mld złotych (wzrost o 32, jedenastu proc. ), przy wydatkach przekraczających 5, 7 mld zł (spadek o 12, 4 proc. ). W efekcie górnictwo zarobiło dzięki sprzedaży węgla 1 mld 472 mln zł, a zysk netto po czterech miesiącach roku wyniósł jednej mld 256 mln złotych (wobec 52 mln zł w tym samym czasie rok temu).

Podstawowym parametrem, mającym wpływ na wyniki kopalń, jest osiągana cena zbytu węgla. W pierwszych czterech miesiącach roku kalendarzowego wyniosła ona średnio 322, 7 zł za tonę i była wyższa od momentu ceny uzyskanej w naszym samym okresie zeszłego roku kalendarzowego o 40, 9 proc. O tak dużej dynamice wzrostu zdecydowała głównie sprawa na rynku węgla koksowego, który zdrożał o więcej niż 143 proc. (czyli na temat 432, 78 zł na tonie), osiągając między styczniem a kwietniem średnią cenę w wysokości 735, 26 zł za tonę. Jakkolwiek średnia cena dominującego w polskiej produkcji węgla energetycznego wyniosła 229, 71 zł i była wyższa od ceny sprzed roku na temat 16, 76 zł na tonie (wzrost o siedmiu, 9 proc. ).

Od początku roku do końca kwietnia kopalnie wydobyły 22 mln ton węgla (836 tys. ton w mniejszym stopniu niż w tym samym czasie rok wcześniej), w tym 17, 7 mln ton węgla energetycznego (spadek o 4, czterech proc. ) i przeszło 4, 3 mln dźwięk węgla koksowego (spadek na temat 0, 5 proc. ).

Większa sprzedaż

Sprzedaż węgla nadal przynosi straty. Stwierdź, jak duże

Sprzedaż węgla w ciągu czterech miesięcy br. przewyższyła produkcję jak i również wyniosła ponad 22, cztery mln ton (prawie 18, 3 mln ton węgla energetycznego i blisko cztery, 2 mln ton koksowego) - prawie 1, 4 mln ton mniej niźli przed rokiem. Blisko dwadzieścia mln ton węgla (o milion ton mniej niż rok wcześniej) sprzedano na rynku krajowym. Ponad połowa sprzedanego węgla trafiła do krajowej energetyki zawodowej, która jednakże kupiła mniej węgla niż rok wcześniej.

Import węgla kamiennego do Naszego kraju wyniósł między styczniem a kwietniem 3, 1 mln ton i był na temat ok. 300 tys. ton wyższy niż w tymże samym okresie zeszłego r.. Polskie kopalnie wysłały przy tym czasie poza polskę w porządku. 1, 2 mln ton węgla. Stan zapasów dzięki zwałach kopalń w końcu kwietnia przekraczał 2, 1 mln ton - to ok. 2, 5 mln ton mniej niż równocześnie dwanaście miesięcy wcześniej.

W krańcu kwietnia br. kopalnie węgla kamiennego zatrudniały ponad 82, 8 tys. osób a mianowicie o ponad 1, 12 tys. pracowników mniej niż na początku tego roku. Od stycznia do ukończenia kwietnia z pracy odeszło ponad 3, 2 tys. osób, a przyjęto przeszło 1, 4 tys. oryginalnych pracowników. Od początku przeszłego roku do końca 04 ze świadczeń osłonowych wynikających z tzw. ustawy górniczej, czyli urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładu przeróbki węgla oraz jednorazowych odpraw pieniężnych skorzystało w sumie ponad 4, 1 tys. osób.

Od początku roku do końca 04 kopalnie wydały na inwestycje, w tym m. in. roboty udostępniające nowe pokłady węgla, 321, 7 mln zł - o 115, 3 mln zł aniżeli w niniejszym samym okresie rok wcześniej. Do budżetu ciebie oraz związanych z nim instytucji i funduszy przywierające do Skarbu Państwa spółki węglowe odprowadziły w ciągu czterech miesięcy tego r. 2 mld 387 mln zł, realizując swoje zobowiązania wobec tych instytucji przy 99, 57 proc.

gUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

GUS: 6 proc. Polaków wyrasta w skrajnym ubóstwie

Sześć procent Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Te dane się nie zmieniają, ale reperują się oceniane subiektywnie wytyczne życia i równowaga budżetowa gospodarstw domowych Polaków, przekazuje GUS. Skrajne ubóstwo, którego granicą…...

Czytać..
greenpeace okupuje pokład, Shell złoży skargę  Ze świata

Greenpeace okupuje pokład, Shell złoży skargę Ze świata

"Ruch jest jeden jak i również banalny". PO apeluje do rządu w sprawie opłat paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasz kraj wstrzymała odbiór…...

Czytać..
grecki minister nie szanuje polityki Niemiec i wzywa do odwiedzenia kompromisu  Ze świata

Grecki minister nie szanuje polityki Niemiec i wzywa do odwiedzenia kompromisu Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...

Czytać..
grecka propozycja. Inne zdania po niemieckim rządzie  Wraz ze świata

Grecka propozycja. Inne zdania po niemieckim rządzie Wraz ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...

Czytać..

Gospodarka Chin rośnie. Na długo? Informacje

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do odwiedzenia silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać..
google - rok 2018 przy wyszukiwarce. Najpopularniejsze hasła

Google - rok 2018 przy wyszukiwarce. Najpopularniejsze hasła

"Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018" to najpopularniejsze słowo, którego Polacy szukali przy Google’u w 2018 roku. Oprócz tego interesowały pierwotnego odpowiedzi na pytania tego rodzaju jak: ile palców ma koń…...

Czytać..