Różnica między FHA a oceną konwencjonalną

17 lutego 2021

FHA a ocena konwencjonalna

W ciągu ostatnich kilku lat rynek zmienił się diametralnie, a liczba przejęć domów spadła. Ale wraz ze spadkiem liczby egzekucji z nieruchomości wzrosły wymagania rynku. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zapotrzebowanie na wycenę domu stało się kluczowe dla wszystkich właścicieli domów. Dlatego też kupujący planując zakup domu powinien upewnić się, że rodzaj nieruchomości, którą chce kupić, jest proporcjonalny do rodzaju kredytu, o który się ubiega. Dzieje się tak, ponieważ prawie każdy kredyt hipoteczny wymaga wyceny nieruchomości przed udzieleniem kredytu kupującemu. Istnieją jednak pewne wyjątki, w których produkt pożyczkowy nie wymaga wyceny.

Kiedy spojrzysz na rodzaj wycen nieruchomości przeprowadzanych na rynku, zobaczysz, że są one dwojakiego rodzaju, wycena FHA i wycena konwencjonalna. Po złożeniu wniosku o pożyczkę FHA jednym z wymogów pożyczki jest to, że wycena domu jest przeprowadzana na wyższym standardzie w porównaniu z wyceną tradycyjną. Pożyczka FHA ma wymóg minimalnej zaliczki, ale pożyczka konwencjonalna ma wyższy wymóg zaliczki pomimo niższych standardów.

Tradycyjna wycena opiera się na rzeczywistej wartości mieszkania, którą można obliczyć metodą dochodową, metodą sprzedaży porównywalnej lub metodą kosztową. Porównywalna metoda sprzedaży jest najczęściej stosowaną metodą spośród wszystkich trzech metod. Pozwala rzeczoznawcy na obliczenie wartości wycenianej nieruchomości na podstawie ostatniej sprzedaży, która ma prawie takie same cechy i jest ściśle związana z przedmiotem nieruchomości. Z drugiej strony, wycena FHA nie tylko bierze pod uwagę wszystkie wyżej wymienione szczegóły, ale także potwierdza, czy oceniany dom spełnia minimalne wymagania dotyczące standardu życia określone przez Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (HUD). Nieruchomość nie może mieć żadnych dziur w sufitach ani ścianach, wybitych okien i połamanych schodów. Jeśli na klatce schodowej jest więcej niż 3 zepsute stopnie,powinna tam być poręcz. W miejscu powinno również znajdować się urządzenie, jeśli jest na to wbudowane. Ponadto w domu powinien znajdować się system grzewczo-chłodzący oraz sprawny system bezpieczeństwa elektrycznego. Krótko mówiąc, nieruchomość powinna być w dobrym stanie i nie może być źle naprawiana.

Warunki pożyczki obu wycen również różnią się od siebie. Aby ubiegać się o pożyczkę FHA, wymagana jest minimalna ocena kredytowa. Ponadto w przypadku tej pożyczki wymagana jest zaliczka w wysokości zaledwie 3,5%, co pozwala sprzedającym zapłacić do 6% ceny nieruchomości na pokrycie kosztów zamknięcia kupujących. Dzięki pożyczkom FHA kupujący może łatwo pozwolić sobie na nieruchomość, ponieważ zmniejsza to ogólne miesięczne płatności, umożliwiając wyższy wskaźnik zadłużenia do dochodów i dając im możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Możesz również wykorzystać fundusze podarunkowe, które otrzymałeś od swoich bliskich. Ale w przypadku zwykłej pożyczki będziesz musiał wpłacić minimum 5 procent zaliczki. Składka na ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest porównywalnie wyższa w przypadku kredytu konwencjonalnego, a sprzedający może zapłacić 3 procent ceny zakupu w ramach kosztu zamknięcia kupującego.

W przeciwieństwie do tradycyjnej wyceny, wycena FHA ubezpiecza kredyt hipoteczny, zapewniając zabezpieczenie w imieniu uprawnionych i zatwierdzonych pożyczkobiorców. To jest powód, dla którego jest również znany jako hipoteki ubezpieczone przez FHA. Powodem tego jest zapewnienie, że pożyczkodawcy chcą mieć pewność, że nieruchomość zakupiona przy użyciu tych ubezpieczonych kredytów hipotecznych jest dobrze utrzymana i bezpieczna. Tradycyjna wycena nie bierze pod uwagę faktu, czy zakupiona nieruchomość jest bezpieczna, czy nie.

Dlatego niezależnie od wybranej metody wyceny ważne jest, aby zawsze brać pod uwagę rodzaj interesującej Cię nieruchomości i dopasować go do rodzaju kredytu, o który będziesz się ubiegać.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy