Prezesi Microsoftu, Amazona, Apple, Facebooka i Google sprzeciwiają się Trumpowi. Rozchodzi o imigrantów

 • Dom
 • Polityka
 • Prezesi Microsoftu, Amazona, Apple, Facebooka i Google sprzeciwiają się Trumpowi. Rozchodzi o imigrantów
DACA i Dreamers w USA - list prezesów przeciwko Trumpowi

CEO Yahoo, Apple, Microsoftu i Facebooka, wraz z wieloma mniejszymi firmami technologicznymi, wystosowali list do Donalda Trumpa. Apelują tutaj o utrzymanie tak zwane. programu DACA, czyli ochrony dla imigrantów, którzy przybyli do USA nielegalnie jak dzieci. DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) chroni ich przed deportacją, zaś prawo to wprowadzono za kadencji Baracka Obamy.

Trumpma ogłosić zmiany dotyczące DACA w piątek, tuż przed terminem, który wyznaczyło mu 10 prawników twierdzących, że pozwą program, o ile prezydent nie podejmie w stosunku do niego działań. Donald Trump już w lutym zapowiadał, że "zajmie się DACA".

Tech-miliarderzy sprzeciwiają się polityce Donalda Trumpa

Teraz w odpowiedzi na to przywódce biznesu technologicznego napisali do Donalda Trumpa list. Stwierdzają w nim, że "wszyscy beneficjenci DACA dorastali po Ameryce, są zarejestrowani w instytucjach rządowych, zgodzili się na sprawdzanie ich życia" oraz "skrupulatnie oddają całość społeczności oraz płacą podatki".

Gdyby beneficjenci DACA stracili ochronę i zostali deportowani, nasza gospodarka straciłaby 460, 3 miliardy dolarów z PKB oraz dwudziestu czterech, 6 mld dol. spośród kontrybucji podatkowych idących w opiekę zdrowotną i socjalną. Są oni kluczowi na rzecz przyszłości naszych firm i gospodarki.

Często spada przy tym słowo "dreamers" (z ang. "marzyciele"), jakim sposobem kolokwialnie określa się tychże ludzi - są wówczas osoby, które przybyły do odwiedzenia USA mając mniej niż 16 lat i przebywające tam od 2007 r.. Jest ich około 800 tysięcy. Większość mieszka po Kalifornii i Teksasie. Ochrona, którą gwarantuje wykładzinom DACA, nie jest nieprzerwana - muszą odnawiać ją co 2 lata.

Jak wyjaśnił Mark Zuckerberg w specjalnym poście, będą to "młodzi ludzie przywiezieni do naszego kraju za pośrednictwem rodziców":

Wielu spośród nich mieszkało tu tak długo, jak mogą pamiętać. Dreamersi mają specjalny gatunek miłości dla tego państwie, bo nie mogą oszacować mieszkania tutaj za cokolwiek, co im się na prostu należy.

CEO Microsoftu Satya Nadella, który to również podpisał list, też na LinkedIn zaapelował o zostawienie DACA. Podkreślił po tekście, że beneficjenci DACA wnoszą do USA znaczną wartość edukacyjną i profesjonalną oraz są bardzo ważni dla rynku pracy.

Nadella wskazał w dodatku, że DACA to "mądra polityka imigracyjna". "Troszczymy się na temat DREAMersów, któRzy pracują przy Microsofcie i w posiada ich wspieramy. Będziemy za każdym razem stać za różnorodnością jak i również ekonomicznym wsparciem dla wszystkich" - dodał CEO Microsoftu.

Warto do tego nie zapominać, że Satya Nadella sam jest imigrantem. Przybył do Stanów Zjednoczonych z Indii, by studiować, a następnie już został w NA JUKATAN. Jak wspomina w listowie, było to możliwe dzięki "przyjaznej polityce". "I wówczas jest Ameryka, którą znam, której jestem obywatelem, lubię i którą moja familia nazywa domem" - dodał Nadella.

Oprócz Firma Zuckerberga i Sheryl Sandberg z Facebooka oraz Satyi Nadelli z Microsoftu, list podpisali:

 • CEO Apple Tim Cook
 • CEO i założyciel Amazona Jeff Bezos
 • CEO i założyciel Airbnb Brian Chesky
 • Warren Buffett
 • CEO Cisco Chuck Robbins
 • CEO Dropbox Drew Houston
 • CEO eBay'a David Wenig
 • CEO General Motors Mary Barra
 • CEO Google Sundar Pichai
 • CEO Hewlett-Packard Enterprise Meg Whitman
 • CEO Visy Alfred F. Kelly Jr.
 • CTO Ubera Thuan Pham
 • CEO Twittera Jack Dorsey
 • CEO Starbucksa Kevin Johnson
 • CEO Salesforce Marc Benioff
 • CEO PayPala Dan Schulman
 • CEO Netfliksa Reed Hastings
 • CEO LinkedIn Jeff Weiner

To następny raz, kiedy prezesi firm sprzeciwiają się Trumpowi. Niedawno wielki biznes opuścił fita po reakcji Białego Domu na zamach w Charlottesville. Wcześniej zaś Elon Musk odszedł z rady doradców Trumpa po decyzjach prezydenta dotyczących klimatu.

czy smartfony są groźne gwoli zdrowia? Kampania informacyjna we Włoszech Ze świata

Czy smartfony są groźne gwoli zdrowia? Kampania informacyjna we Włoszech Ze świata

Czy "elektrosmog" jest niebezpieczny? Czy smartfony powodują raka? Na pytania jak wraz z nich korzystać i które zagrożenia się z tymże wiążą, odpowie kampania informacyjna, którą w pół r. mają przygotować włoskie ministerstwa…...

Czytać..
czy deweloperzy budują więcej domków?

Czy deweloperzy budują więcej domków?

Ostatnie lata to okres nieprzerwanego boomu na rynku deweloperskim. Dotyczy on większości inwestycji firm budujących nieruchomości mieszkaniowe. Jednak nie wszystkich. Niedużą część działalności deweloperów, jaką jest sprzedaż nowych budynków, prosperity ominęło.…...

Czytać..
czechy: Rząd uruchomił rezerwy strategiczne ropy Ze świata

Czechy: Rząd uruchomił rezerwy strategiczne ropy Ze świata

Rząd Czech zdecydował, że udostępni holdingowi Unipetrol, należącemu do PKN Orlen, rezerwy ropy naftowej w zależności z zanieczyszczeniem surowca płynącego przez rurociąg "Przyjaźń", które zmusiło Unipetrol do przerwania…...

Czytać..
cyberpunk 2077 - nowa uciecha CD wyprodukowana przez Projekt

Cyberpunk 2077 - nowa uciecha CD wyprodukowana przez Projekt

Z Adamem Kicińskim, prezesem CD Projektu spotykam się w siedzibie spółki przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie. Twórcy "Wiedźmina" pracują dziś nad nową grą a mianowicie "Cyberpunk 2077", która posiada zawojować…...

Czytać..

Coraz mniej turystów nad Morzem bałtyckim Czarnym. Branża protestuje Informacje

W przeddzień wrześniowego długiego weekendu przedstawiciele bułgarskiej branży turystycznej podjęli sprzeciw. Z hasłami „Więcej ciebie! ” zablokowali drogę spośród Burgas do Słonecznego Brzegu. Zapowiedzieli dalsze protesty. Jeden z uczestników blokady wykrzykiwał…...

Czytać..

Co ze śmigłowcami dla polskiego wojska? Decyzja w poniedziałek Informacje

Wiceszef MON Czesław Mroczek (PO) poinformował w piątek, że w poniedziałek jego resort zdecyduje, czy przedłużyć wyraz składania ostatecznych ofert po przetargu na 70 śmigłowców dla wojska. Do tej pory termin…...

Czytać..