Potężne długi bankrutów. Ciągną w dół inne firmy

  • Dom
  • Pieniadze
  • Potężne długi bankrutów. Ciągną w dół inne firmy
50 milionów złotych długu upadłych firm  Pieniądze

50 milionów złotych to długi 628 firm, które ogłosiły w Polsce upadłość od połowy 2017 roku do połowy 2018 roku - podał Krajowy Wykaz Długów. Według KRD tychże strat można było uniknąć, bo co czwarta z nich była notowana jako dłużnik na rok poprzednio ogłoszeniem bankructwa.

Jak wskazał KRD, od jednej lipca 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. ofiarą bankrutów padło 650 przedsiębiorstw, w większości z sektora MŚP.

Dla wielu z nich, jak ocenili eksperci cytowani w piątkowym komunikacie, brak zapłaty wraz z strony kontrahentów, którzy ogłosili upadłość, była dotkliwą stratą, która wpłynęła negatywnie też na ich kondycję finansową.

Notowane od dawna

- Z naszych informacji wynika, że co 4 firma z tych, które ogłosiły upadłość, była notowana w KRD nawet dzięki dwanaście miesięcy przed bankructwem, natomiast co druga - dzięki trzy miesiące przed - powiedział prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Rośnie liczba "edukacyjnych dłużników". Mają do oddania więcej niż 16 mln

Jak podkreślił, wystarczyłoby regularnie sprawdzać strukturę finansową takiej firmy, by w porę wycofać się z ryzykownej współpracy. a mianowicie Im dłużej kontrahent posiada kłopoty finansowe, tym bardziej jego dług narasta, wierzycieli przybywa, a szansa na odzyskanie od niego opłat maleje - przestrzegł.

Wśród firm, które ogłosiły upadłość w ciągu przeszłych 12 miesięcy, 165 było notowanych w KRD dzięki rok przed ogłoszeniem upadłości, 249 na pół roku, a 290 na trzy miesiące. Każda z tych firm miała średnio 2 wierzycieli.

Najwięcej firm, które ogłosiły upadłość i figurują w KRD pochodzi z Mazowsza, Śląska, Lubelszczyzny, Dolnego Śląska i Wielkopolski. Najmniejsza zaś liczba dłużników-bankrutów z województw: lubuskiego, opolskiego i świętokrzyskiego.

Wierzycielami przedsiębiorstw-bankrutów są zarówno przedsiębiorstwa finansowe, budowlane, produkcyjne, telekomunikacyjne, transportowe, spedycyjne, motoryzacyjne, oraz oferujące usługi wynajmu krótkoterminowego. Natomiast upadłość ogłaszają zazwyczaj firmy z branż: komercyjnej, przetwórstwa przemysłowego i budowlanej. Według Centralnego Ośrodka Danych Gospodarczej taką prawidłowość obserwuje się od trzech latek.

Firmy marudzą na zatory płatnicze. "Niepokojąca sytuacja"

Jedna spośród firm

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników.

Krajowy Rejestr Długów BIG jest jedną z własnych firm, która, działając na podstawie o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych ekonomicznych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Oprócz niego w branży funkcjonują jeszcze BIG InfoMonitor, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarki kraju oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

21 109 osób chce pozostawać w OFE. Zdecyduj do samego końca lipca Informacje

Reforma emerytur przy rządowej zamrażarce. "Decyzja odrzucić została podjęta" Co w dalszym ciągu z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z branży. "To zwykła…...

Czytać..
1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT  Prawo

1 stycznia wchodzi w żywot «duża» nowelizacja ustawy o VAT Prawo

Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru podatku VAT poprzez m. in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, jaka wchodzi w…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny