Jak ustalane jest oprocentowanie kredytu hipotecznego i przez kogo

17 lutego 2021

Ujawnienie reklamodawcy

Jesteśmy niezależną porównywarką reklamową. Naszym celem jest pomoc w podejmowaniu mądrzejszych decyzji finansowych poprzez udostępnianie interaktywnych narzędzi i kalkulatorów finansowych, publikowanie oryginalnych i obiektywnych treści, umożliwiając bezpłatne przeprowadzanie badań i porównywanie informacji – tak, abyś mógł z pewnością podejmować decyzje finansowe.

Bankrate współpracuje z emitentami, w tym między innymi z American Express, Bank of America, Capital One, Chase, Citi i Discover.

Jak zarabiamy pieniądze.Oferty, które pojawiają się na tej stronie pochodzą od firm, które nam wynagradzają. Ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się w tej witrynie, w tym na przykład na kolejność, w jakiej mogą się pojawiać w kategoriach aukcji. Jednak ta rekompensata nie ma wpływu na publikowane przez nas informacje ani recenzje, które widzisz na tej stronie. Nie uwzględniamy wielu firm ani ofert finansowych, które mogą być dla Ciebie dostępne.

 • 13 czerwca 2016 /
 • 1 min czytaniaPodziel się tą stroną

  DzielićW Bankrate staramy się pomóc Ci podejmować mądrzejsze decyzje finansowe. Chociaż przestrzegamy ścisłej rzetelności redakcyjnej, ten post może zawierać odniesienia do produktów naszych partnerów. Oto wyjaśnienie, w jaki sposób zarabiamy pieniądze.

  Uczciwość redakcyjnaBankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że Twoje interesy są dla nas najważniejsze. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe.

  Kluczowe zasadyCenimy Twoje zaufanie. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom dokładnych i bezstronnych informacji, a my stosujemy standardy redakcyjne, aby to zapewnić. Nasi redaktorzy i reporterzy dokładnie sprawdzają zawartość redakcyjną, aby upewnić się, że informacje, które czytasz, są dokładne. Utrzymujemy zaporę ogniową między naszymi reklamodawcami a naszym zespołem redakcyjnym. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od naszych reklamodawców.

  Niezależność redakcyjnaRedakcja Bankrate pisze w imieniu CIEBIE – czytelnika. Naszym celem jest udzielenie najlepszych porad, które pomogą Ci podejmować mądre decyzje dotyczące finansów osobistych. Przestrzegamy ścisłych wytycznych, aby mieć pewność, że reklamodawcy nie mają wpływu na nasze treści redakcyjne. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od reklamodawców, a nasze treści są dokładnie sprawdzane pod kątem dokładności. Niezależnie od tego, czy czytasz artykuł, czy recenzję, możesz ufać, że otrzymujesz wiarygodne i niezawodne informacje.

  Jak zarabiamy pieniądzeMasz pytania dotyczące pieniędzy. Bankrate ma odpowiedzi. Nasi eksperci pomagają Ci opanować Twoje pieniądze od ponad czterech dekad. Nieustannie staramy się zapewniać konsumentom fachowe porady i narzędzia potrzebne do odniesienia sukcesu przez całe życie.

  Bankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że nasze treści są uczciwe i dokładne. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe. Treści tworzone przez naszą redakcję są obiektywne, oparte na faktach i nie mają na nie wpływu nasi reklamodawcy.

  W przejrzysty sposób wyjaśniamy, w jaki sposób możemy zapewnić Ci wysokiej jakości treści, konkurencyjne ceny i przydatne narzędzia, wyjaśniając, w jaki sposób zarabiamy.

  Bankrate.com to niezależny, wspierany przez reklamy wydawca i porównywarka. Otrzymujemy wynagrodzenie w zamian za umieszczenie sponsorowanych produktów i usług lub kliknięcie przez Ciebie niektórych linków zamieszczonych w naszej witrynie. Dlatego ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak, gdzie iw jakiej kolejności pojawiają się produkty w kategoriach aukcji. Inne czynniki, takie jak nasze własne zasady dotyczące zastrzeżonej witryny internetowej oraz to, czy produkt jest oferowany w Twojej okolicy, czy w wybranym przez Ciebie zakresie oceny kredytowej, również mogą mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Chociaż staramy się oferować szeroką gamę ofert, Bankrate nie zawiera informacji o każdym produkcie lub usłudze finansowej lub kredytowej.

  Który bank wybrać?Uzyskaj spersonalizowane rekomendacje bankowe w 3 prostych krokach.ZaczynajHero Images / Getty Images

  Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest ustalane przez siły rynkowe, na które pożyczkodawca nie ma wpływu. Oprocentowanie kredytów hipotecznych ustalane jest głównie na rynku wtórnym, na którym kupowane i sprzedawane są kredyty hipoteczne.

  Poznaj Fannie i Freddie

  Fannie Mae i Freddie Mac to wielkie instytucje finansowe, które kupują kredyty hipoteczne i łączą je w papiery wartościowe zachowujące się jak obligacje. Następnie sprzedają papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką inwestorom.

  Fannie i Freddie istnieją po to, aby utrzymać przepływ pieniędzy przez system finansowania hipotecznego. Po otrzymaniu kredytu hipotecznego pożyczkodawca sprzedaje pożyczkę na rynku wtórnym. (Często kupującym jest Fannie lub Freddie). Sprzedając kredyt hipoteczny, pożyczkodawca szybko odzyskuje swoje pieniądze, aby mógł ponownie pożyczyć pieniądze innemu pożyczkobiorcy.

  Rynek wtórny i ty

  Bez rynku wtórnego kredytodawcy hipoteczni byliby bardziej niechętni do pożyczania Tobie, ponieważ pieniądze pożyczkodawcy byłyby zablokowane w miarę ich stopniowej spłaty na przestrzeni lat. Kiedy pożyczkodawca sprzedaje twój kredyt hipoteczny, pożyczkodawca natychmiast otrzymuje zwrot pieniędzy z zyskiem.

  Tymczasem inwestorzy kupują te papiery, ponieważ chcą stabilnych płatności przez długi czas.

  To właśnie ci inwestorzy na rynku wtórnym wspólnie określają oprocentowanie kredytu hipotecznego. Twój pożyczkodawca oferuje stopę procentową, którą są skłonni kupić inwestorzy na rynku wtórnym.

  Wzloty i upadki obligacji

  Podobnie jak na rynkach akcji i obligacji, ceny i rentowności na rynku wtórnym rosną i spadają. Kiedy gospodarka przeżywa rozkwit, inwestorzy żądają wyższych zysków z listów zastawnych, zmuszając pożyczkodawców do podnoszenia oprocentowania kredytów hipotecznych. W okresie spowolnienia rynkowego stopy procentowe dla konsumentów zwykle spadają.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy