Jak sprawdzić, czy roczna opłata za kartę kredytową jest tego warta

17 lutego 2021
Category: Zwrot Gotówki

Opłata roczna: może nie jest to najbardziej kontrowersyjny temat, jaki możesz sobie wyobrazić, ale z pewnością rozpoczniesz ożywioną debatę, gdy zapytasz użytkowników kart kredytowych, czy warto płacić opłatę tylko po to, aby użyć karty.

Niektórzy ludzie odmawiają płacenia jakiejkolwiek rocznej opłaty głównej. Inni kalkulują i przysięgają, że nagrody i korzyści oferowane przez ich drogie karty premium łatwo uzasadniają roczną opłatę. Kto ma rację?

Czy roczna opłata za kartę kredytową jest tego warta?

Studiuję i piszę o kartach kredytowych od 2008 roku i obecnie posiadam 17 aktywnych kont, podzielonych mniej więcej równo między te z roczną opłatą i bez niej. Pozwólcie, że rozstrzygnę tę kwestię raz na zawsze.

Nie można zaprzeczyć, że wiele kart kredytowych ma roczne opłaty, które mogą być opłacalne. Ale to, czy opłata jest tego warta, czy nie, zależy całkowicie od twoich okoliczności i nawyków dotyczących wydatków.

Jeśli możesz otrzymać dodatkowe nagrody i korzyści (poza tymi oferowanymi przez kartę bez opłaty rocznej) o wartości przekraczającej koszt rocznej opłaty, lepiej zapłacisz roczną opłatę. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien mieć kartę kredytową z roczną opłatą. Spójrzmy na jeden prosty przykład, aby pokazać, kiedy roczna opłata za kartę jest (i nie jest) tego warta.

Blue Cash American Express: opłata roczna czy brak opłaty rocznej?

American Express oferuje dwie wersje swojej karty kredytowej Blue Cash. Karta Blue Cash Everyday nie ma opłaty rocznej i oferuje 3% zwrotu gotówki w amerykańskich supermarketach (do 6000 USD rocznie, a następnie 1%), 2% zwrotu gotówki na stacjach benzynowych w USA i wybranych domach towarowych w USA oraz 1% gotówki z powrotem na wszystkie inne zakupy.

Druga wersja karty, Blue Cash Preferred, ma roczną opłatę w wysokości 95 USD, ale oferuje znacznie wyższe stawki zwrotu gotówki. Daje 6% zwrotu gotówki w supermarketach (również do 6000 USD rocznie, a następnie 1%), 6% zwrotu gotówki z wybranych subskrypcji strumieniowego przesyłania rozrywki w USA (w tym Netflix, Disney + i Apple Music), 3% zwrotu z zakupów tranzytowych i stacje benzynowe i 1% w innych miejscach.

Gdybyś miał korzystać z bezpłatnej Blue Cash Everyday i wydawać 300 USD miesięcznie w amerykańskich supermarketach, co roku zarobiłbyś dzięki niej 108 USD zwrotu gotówki. Ale zarobiłbyś 216 $ w gotówce, gdyby zamiast tego dokonywał tych samych zakupów spożywczych za pomocą karty Blue Cash Preferred.

Wybierając Blue Cash Preferred, nadal będziesz miał 13 dolarów przewagi na samych tylko produktach spożywczych, po uwzględnieniu rocznej opłaty za kartę w wysokości 95 USD. Ma to miejsce przed rozważeniem oferty 3% zwrotu gotówki za zakupy gazu i tranzytu w porównaniu z 2% w przypadku Blue Cash Everyday. Otrzymujesz również dodatkowy zwrot gotówki dzięki ofercie karty Blue Cash Preferred w wysokości 6% zwrotu gotówki z wybranych subskrypcji strumieniowych, w porównaniu do zaledwie 1% w przypadku Blue Cash Everyday.

W tym przypadku każdy, kto wydaje 300 dolarów miesięcznie lub więcej na artykuły spożywcze, zostawia pieniądze na stole, nie decydując się na Blue Cash Preferred i płacąc roczną opłatę w wysokości 95 dolarów.

Czy roczna opłata w wysokości 550 USD może być tego warta?

Mam Chase Sapphire Reserve, odkąd został wprowadzony cztery lata temu. Do niedawna opłata roczna wynosiła 450 USD, ale w tym roku została ona podniesiona do 550 USD. Jednak nie mam zamiaru go anulować. To dlatego, że zdobywam 3x punkty za wszystkie podróże i posiłki, a te punkty są warte co najmniej 1,5 centa na nagrody.

Oferuje mi jednak roczny kredyt na podróż w wysokości 300 dolarów, który w 2020 roku będzie można wykorzystać również na zakup benzyny lub artykułów spożywczych. Inne korzyści obejmują kredyt w wysokości 100 USD na poczet Global Entry lub TSA PreCheck oraz dostęp do poczekalni lotniskowych Priority Pass Select. Oferuje nawet kredyty DoorDash w wysokości 120 USD (60 USD w 2020 r. I kolejne 60 USD w 2021 r.). Każdego roku sumuję wartość, jaką otrzymuję z tych świadczeń i mam mały problem z uzasadnieniem uiszczenia opłaty rocznej.

Kiedy najlepsze są karty bez rocznej opłaty

Pamiętaj, że większość kart pobierających roczną opłatę to karty kredytowe z nagrodami i nie są one odpowiednie dla wszystkich. Ci, którzy mają tendencję do utrzymywania równowagi, powinni skupić się na spłacie zadłużenia i korzystać z karty o najniższym możliwym oprocentowaniu. Ponieważ karty kredytowe z nagrodami mają wyższe oprocentowanie niż podobne karty, które nie oferują nagród, karta nagród (z opłatą lub bez) będzie złym wyborem, gdy będziesz musiał zapłacić odsetki.

Osobom o skromnych nawykach związanych z wydawaniem pieniędzy często lepiej będzie używać karty bez rocznej opłaty. Na przykład, jeśli wydajesz tylko 150 USD miesięcznie w sklepach spożywczych, możesz nie otrzymać wystarczającej dodatkowej gotówki, aby uzasadnić płacenie 95 USD rocznie za preferowaną Blue Cash zamiast korzystania z bezpłatnej karty Blue Cash Everyday.

Wreszcie w moim portfelu zawsze było miejsce na świetne karty, za które tak się składa, że ​​nie ma rocznej opłaty. Obecnie obejmuje to zarówno Chase Freedom Unlimited, jak i kartę kredytową Blue Business® Plus od American Express.

Konkluzja: Czy powinieneś płacić roczną opłatę?

Debata między opłatami rocznymi a kartami kredytowymi bez opłat może stać się kontrowersyjna, ale różni ludzie mogą mieć różne i równie ważne argumenty po przeciwnych stronach problemu. Kiedy zrozumiesz, kiedy i jak opłacić roczną opłatę, aby cieszyć się określonymi nagrodami i korzyściami, łatwiej będzie znaleźć najlepszą kartę kredytową dla swoich potrzeb.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy