Fundusze inwestycyjne: Czy warto zainwestować w nową ofertę funduszy?

17 lutego 2021
Category: Tylko Wtedy

Rozważ inwestowanie w NFO tylko wtedy, gdy będzie inwestować w zupełnie nową kategorię, sektor lub obszar geograficzny, oferując w ten sposób wyjątkową okazję do inwestowania, której nie ma w obecnych produktach

W czasie, gdy zwroty z większości funduszy inwestycyjnych zorientowanych na akcje były rozczarowujące, a wyceny rynkowe są napięte, domy funduszy wprowadzają nowe otwarte oferty funduszy (NFO), aby zwiększyć swoje aktywa, którymi zarządzają. Od stycznia tego roku domy funduszy inwestycyjnych zebrały 39 121 crore Rs z 39 otwartych NFO.

Podobnie jak pierwsze oferty publiczne (IPO) na akcje bezpośrednie, spółki zarządzające aktywami (AMC) uruchamiają NFO, aby pozyskać pieniądze od inwestorów na inwestycje na rynkach. Wiele ostatnich NFO to kategorie sektorowe / tematyczne, międzynarodowe akcje, fundusze giełdowe, tematy związane z wieloma aktywami, ponieważ AMC starają się wykorzystać potencjał wzrostu w tych sektorach / kategoriach.

 • W jaki sposób NRI i PIO mogą inwestować w fundusze powiernicze w Indiach i ile podatku muszą zapłacić
 • Fundusze kapitałowe widzą odpływy netto w wysokości 734 rupii we wrześniuEquity MF nadal odnotowuje odpływ; inwestorzy wycofują we wrześniu 734 cr RsInwestorzy kupują jednostki programu po stałej stawce 10 Rs za sztukę. Po zamknięciu okna NFO programy są dostępne do ciągłej sprzedaży i odkupu po bieżącej wartości aktywów netto (NAV).

  Podobnie jak w przypadku IPO, większość NFO ma miejsce w okresie zwyżkującego rynku i jest bardziej związana z nastrojami inwestorów na rynkach wschodzących. Harshad Chetanwala, współzałożyciel MyWealthGrowth, mówi, że inwestorzy są bardziej pewni inwestycji w tych czasach i dlatego AMC czują, że mogą wykorzystać ten optymizm.

  Na co zwrócić uwagę przed zainwestowaniem w NFO

  Przed zainwestowaniem w NFO inwestor powinien przyjrzeć się unikalnemu stylowi i tematyce inwestycyjnej oferowanej przez fundusz. Należy rozważyć nowy program, który jasno zarysuje proces inwestycyjny. Jeśli jednak program odbiega od niego, inwestorzy powinni postrzegać to jako oznakę słabości stylu inwestowania.

  Inwestorzy muszą przeanalizować, czy NFO tylko zarabia na konkretnym temacie, który jest obecnie modny, a temat nie jest trwały w dłuższej perspektywie. Powinni unikać takich funduszy. Inwestorzy muszą również przyjrzeć się historii osiągnięć w innych programach funduszu. Co najważniejsze, inwestorzy muszą przeanalizować swój profil ryzyka i potrzeby w zakresie płynności przed zainwestowaniem w NFO.

  Chetanwala z MyWealthGrowth twierdzi, że inwestowanie w dowolny fundusz powinno opierać się na potrzebach i profilu inwestorów. „Zazwyczaj lepiej jest zainwestować w trwający fundusz zamiast w NFO, chyba że nowy fundusz oferuje wyjątkową okazję do inwestowania, której nie ma w obecnych produktach – mówi.

  Podobnie Brijesh Damodaran, założyciel i partner zarządzający BellWether Advisors LLP, mówi, że jeśli NFO zainwestuje w n zupełnie nowej kategorii, sektorze lub regionie, wówczas inwestorzy mogą rozważyć zainwestowanie w ten sektor. „To powinno być zupełnie nowe i nie powinno być żadnego innego dominującego schematu. W tym roku dwa takie NFO zwróciły uwagę – program S & P 500 (ukierunkowany na amerykańskie akcje z indeksu S&P 500) i fundusz indeksu opieki zdrowotnej – mówi.

  Lepiej inwestować w istniejące programy

  Inwestowanie w NFO może wyglądać atrakcyjnie, eksperci sugerują, że najlepiej byłoby inwestować w istniejące programy, ponieważ inwestorzy znają styl inwestowania, zarządzane aktywa, portfel i wcześniejsze zwroty. „Zawsze lepiej jest dać ten czek inwestycyjny komuś, kto ma udokumentowane doświadczenie, zamiast nowego funduszu. Przed zainwestowaniem zawsze patrzysz na wiele parametrów dotyczących funduszu, w tym na wyniki z przeszłości i cechy portfela.

  Ponieważ te środki nie są dostępne dla nowego funduszu, lepiej zainwestować w istniejący fundusz – mówi Chetanwala.

  Istniejący fundusz, który przechodził cykle hossy i bessy, będzie w lepszej sytuacji, aby przynosić wyższe zyski w dłuższej perspektywie. Damodaran mówi, że inwestorzy powinni zazwyczaj trzymać się schematów, których historia sięga dwóch-trzech lat. „I tylko wtedy, gdy NFO jest całkowicie wyjątkowy pod względem swojej oferty i jeśli nie jest obecnie dostępny, powinien przeprowadzić odpowiednią analizę due diligence, a następnie zainwestować – sugeruje.

  Unikaj inwestowania w NFO poprzez systematyczne planowanie inwestycji. Inwestowanie przez długi czas powinno opierać się na historii programu. Nawet po zainwestowaniu w NFO należy regularnie przeglądać wyniki funduszu i monitorować, czy fundusz jest w stanie wygenerować współczynnik alfa w stosunku do swojego benchmarku.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy