Cena ropy w górę. Wszystko dzięki umowie Arabii Saudyjskiej z Putinem

  • Dom
  • Finanse
  • Cena ropy w górę. Wszystko dzięki umowie Arabii Saudyjskiej z Putinem
Ceny ropy w górę. Umowa między Arabią Saudyjską natomiast Rosją

Ceny ropy naftowej rosną. Wszystko dzięki porozumieniu między Arabią Saudyjską a Rosją, które posiada ustabilizować rynek czarnego złocista. Wyższe ceny mogą ucieszyć Kreml.

Jak wzrosty wyglądają na liczbach? Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku wydaje się być wyceniana po 45, 29 dol., po zwyżce o 85 centów.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 8 centów i jest wyceniana według 47, 71 dol. zbytnio baryłkę.

Rosja dogadała się z Arabią Saudyjską

Skąd te podwyżki? Arabia Saudyjska, faktyczny, choć nieformalny wódz kartelu OPEC i Rosja poinformowały, że będą kooperować, by ustabilizować rynekropy. O umowie dowiedzieliśmy się od rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka, który nazwał ją "momentem historycznym".

Przypomnijmy, że Nowak spotkał się na początku września z saudyjskim ministrem energetyki, przemysłu i bogactw naturalnych Chalidem ibn Abd al-Azizem al-Falihem w trakcie obrad G20 na samej górze w Hangzhou (Hangczou) w Chinach.

Ministrowie wydali wspólny przekaz, w którym mowa jest o "konieczności opanowania przesadnej zmienności na rynkach naftowych" oraz woli współpracy "w celu ustabilizowania rynku ropy".

Dali znać, że w przyszłości mogą rozmawiać w sprawie ograniczenia wydobycia ropy. Zapewniają natomiast, hdy podejmą współpracę w kwestiach dotyczących nowych technologii produkowaniu, rafinacji i magazynowania surowca oraz jego transportu i dystrybucji.

Rosja robiła już podchody

Kreml, który to nie jawi się być członkiem Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), próbował już kilkakrotnie przyczynić się do szerokiego porozumienia fabrykantów ropy - zarówno tychże zrzeszonych w kartelu jak na przykład i niezależnych, ale jakim sposobem dotąd nie udało się zawrzeć paktu o zamrożeniu produkcji, który doprowadziłby do podbicia cen surowca, które załamały się dwa okres temu.

Rozmawiając wraz z dziennikarzami po spotkaniu z Nowakiem al-Falih powiedział, że zamrożenie wydobycia "nie wydaje się być jedynym rozwiązaniem" problemu, odmówił jednak podania szczegółów ustaleń, jakie zapadły między zanim a rosyjskim ministrem.

Moskwa i Rijad powołają "grupę roboczą", której zagadnieniem będzie między innymi monitorowanie rynku ropy i przygotowywanie rekomendacji dotyczących jego stabilizacji - podaje CNBC.

Umowa "mało konrektna"

- To polityczne oświadczenia i bardzo jeszcze niekonkretne - ocenił szef szwajcarskiej firmy konsultingowej Petromatrix Olivier Jacob, który przypomniał, że o powołaniu takowej grupy mowa była od dawna, a mechanizm ograniczania podaży ropy jak przedtem nie został wypracowany.

"Forbes" z kolei pisze, że szanse na wówczas, by Rosja, która czerpie połowę dochodów budżetowych spośród produkcji ropy i gazu, zgodziła się w istocie na zamrożenie produkcji, są nikłe, ponieważ - tak jak Rijad a mianowicie walczy o zachowanie swojego udziału w rynku, zwłaszcza w Europie i Azji. A zarówno Rijad, jak i Moskwa oraz Teheran konkurują o dostęp do rynku Chin.

Poza tym na działania powstrzymujące wydobycie nie zgodzi się Iran, który, który potrzebuje dostarczać na rynki jakim sposobem najwięcej swojego surowca.

Tagi: ropa Putin Arabia Saudyjska Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

ceny prądu w 2019 r.. Innogy wprowadziło nowe ceny

Ceny prądu w 2019 r.. Innogy wprowadziło nowe ceny

Ustawa o cenach prądu do poprawy. Zielone światło od Senatu Ceny prądu pod napięciem. Bruksela chce dodatkowych wyjaśnień Przegląd prasy: Rząd źle policzył koszty ustawy prądowej Ustawa prądowa pod lupą Brukseli.…...

Czytać..
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 26. 09-02. 10. 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 26. 09-02. 10. 2016

Benzyna Pb98 za 4, 69-4, 80 zł/l, benzyna Pb95 za 4, 35-4, 46 zł/l, olej pociągowy ON za 4, 18-4, 27 zł/l, autogaz GAZOWĄ za 1, 86-1, 92 zł/l…...

Czytać..
ceny mieszkań w największych miastach Polski

Ceny mieszkań w największych miastach Polski

Ceny mieszkań w Polsce stale rosną. Jakkolwiek, jak wypływa z analizy ekspertów Metrohouse i Expandera, zainteresowanie nabyciem własnych czterech kątów odrzucić ustaje. Spośród największych miejscowości najwięcej za metr kwadratowy zapłacimy…...

Czytać..
centralny Port Komunikacyjny - weryfikacja IATA

Centralny Port Komunikacyjny - weryfikacja IATA

"Polska wizja budowy dużego portu lotniczego, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny, być może być impulsem do rozwoju europejskiej infrastruktury lotniskowej, która to już teraz stanowi rzetelne wyzwanie" - ocenia Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu…...

Czytać..
cCC - wyniki finansowe przy 2017 roku

CCC - wyniki finansowe przy 2017 roku

CCC na plusie. W 2017 roku producent obuwia zarobił na czysto 302, 3 mln zł. To niemalże pięć razy więcej aniżeli rok temu, kiedy zysk netto wyniósł niecałe 60 mln zł.…...

Czytać..

Cameron przekonuje Szkotów. Kartą przetargową ropa Informacje

"FT": Ważą się losy Wielkiej Brytanii i Europy Juncker i Hollande jednym głosem. Nie chcą Brytyjczyków po Brexicie Nie tylko finansiści obawiają się Brexitu. Branża motoryzacyjna straciłaby miliardy Szkocja zdecydowała.…...

Czytać..